Zespół specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził pierwszą w Polsce operację podziału wątroby jednego dawcy i przeszczepienia jej dwóm biorcom. Pacjenci: 20-letnia kobieta i 26-letni mężczyzna czują się dobrze.
Zabieg wykonano w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, którą kieruje prof. Michał Grąt.
- Operacja polegała na podziale na dwie części narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu prawej części wątroby dla jednego biorcy i lewej części wątroby dla drugiego biorcy – poinformował rzecznik prasowy WUM Jarosław Kulczycki.
Pacjenci są w dobrym stanie
Pacjenci zapewniają, że po operacji czują się dobrze. - Trzeciego stycznia wieczorem zadzwonili do mnie, żebym czwartego stycznia rano pojawił się w szpitalu, bo odbędzie się przeszczep. Bałem się, ale byłem pogodzony z tym, że nie ma innego wyjścia, tylko przeszczep - opowiedział jeden z biorców, dwudziestosześcioletni Łukasz. Jak zapewnił na nagraniu wideo przygotowanym przez WUM, czuje się dobrze.
- Nie chorowałam długo. Do lekarza zgłosiłam się pod koniec listopada, od grudnia do połowy stycznia byłam w szpitalach, później miałam chwile przerwy, żeby wyjść do domu, zregenerować się i nagle telefon, że jest wątroba. Nie bardzo chciałam tego przeszczepu. Poprawiły mi się wtedy wyniki i liczyłam, że może uda się obejść ten przeszczep. Ale potem była już ulga. Wierzyłam, że szybko się zrehabilituję. Lekarze mówią, że jest dobrze, więc dodają mi otuchy - mówiła druga pacjentka, dwudziestoletnia Weronika.
Specjaliści WUM zapewniają, że obydwa fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu. Dwójka biorców jest w dobrym stanie, a dotychczasowy przebieg pooperacyjny jest niepowikłany.
Wyzwanie
Jak poinformował WUM, wkrótce ma być więcej takich zabiegów. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie liczby przeszczepień, co ma niezwykle istotne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów.
Według szpitala, rozpoczęcie programu przeszczepiania podzielonych wątrób było ogromnym wyzwaniem medycznym i organizacyjnym. Jednak specjaliści Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM mają wieloletnie doświadczenie w pełnym zakresie różnego typu operacji wątroby i dróg żółciowych.
- Prawidłowa funkcja przeszczepionych fragmentów wątroby jest zależna od wielu czynników, w tym wykonania skomplikowanych zespoleń naczyniowych zapewniających dobry dopływ i odpływ krwi – zaznacza rzecznik WUM.
Przełomową w naszym kraju transplantację przeprowadził zespół WUM liczący piętnastu chirurgów, dwóch anestezjologów, radiologa, pięć instrumentariuszek oraz cztery anestetyczki.
Ponad 20 procent transplantacji przeprowadzono w WUM
Warszawski Uniwersytet Medyczny jest czołowym w naszym kraju ośrodkiem wykonującym różnego typu transplantacje. Prawie co czwarty narząd unaczyniony, taki jak nerka, wątroba i trzustka, przeszczepiany jest w klinikach WUM. W 2022 r. na WUM przeprowadzono 340 transplantacji narządów unaczynionych, czyli 23 proc. wszystkich transplantacji, jakie w ubiegłym roku wykonano w ośrodkach transplantacyjnych w całym kraju.
- Na WUM odbywa się prawie połowa wszystkich przeszczepień trzustki w Polsce, ponad połowa transplantacji wątroby i prawie połowa przeszczepień nerki od dawcy żywego – twierdzi prof. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" w 2022 r. przeszczepiono w Polsce 1399 narządów (o ponad 120 więcej niż rok wcześniej).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: WUM