Właściciele hoteli i biurowców mają zadbać o wywóz swoich śmieci

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Nowe stawki za odbiór śmieci
Nowe stawki za odbiór śmieci
TVN24
Od marca obowiązują stawki za odbiór śmieciTVN24

Stołeczni radni zdecydowali, że właściciele "nieruchomości niezamieszkałych", czyli centrów handlowych, hoteli czy biurowców, od 1 sierpnia będą musieli sami zadbać o wywóz swoich śmieci. Jak dowodzi ratusz, dziś część kosztów tej operacji spada na mieszkańców.

Radni poparli w czwartek propozycję Koalicji Obywatelskiej, by zmienić uchwałę określającą zasady wywozu śmieci. Obecnie odpady są odbierane przez firmy wybrane przez miasto - zarówno od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Jednak od 1 sierpnia właściciele na przykład galerii handlowych, biurowców czy hoteli będą sami musieli podpisać umowę z operatorem na wywóz śmieci.

Zdaniem ratusza, nowelizacja państwowych przepisów dotyczących nieruchomości niezamieszkałych z lipca 2019 została przeprowadzona w sposób "chaotyczny" i doprowadziła do tego, że obecnie firmy płacą "rażąco niskie stawki" za wywóz śmieci.

Według radnego Koalicji Obywatelskiej Mariusza Frankowskiego, tylko w tym roku da to oszczędności na poziomie 100-150 milionów złotych, a w skali roku odpowiednio więcej. "Szacuje się, że wskutek zmian koszty systemu odpadów komunalnych z terenu Warszawy spadną o ok. 200-250 mln zł rocznie" - wyliczyli urzędnicy.

Czwartkowa decyzja radnych nie wpływa na sposób rozliczania nieruchomości w zabudowie mieszanej, jak na przykład salony fryzjerskie w kamienicach czy nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe jak domki letniskowe. Tu pozostają dotychczasowe stawki.

Stawki według zużycia wody

Stołeczni radni na czwartkowej sesji mieli pochylić się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Jeśli uchwała zostałaby przegłosowana, od lipca stawka byłaby uzależniona od ilości zużytej wody i mieszkańcy zapłaciliby 12,73 złotego za metr sześcienny zużytej wody. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wycofał jednak tę propozycję.

Urzędnicy nie zrezygnowali jednak całkowicie z tego pomysłu. Miasto musi teraz ponownie przeanalizować wysokość opłat, co zajmie około dwóch-trzech miesięcy.

- Musimy policzyć skutek wyłączenia tych nieruchomości z systemu. Przedsiębiorcy, którzy dziś produkują odpady na terenie stolicy, według ustawy muszą mieć podpisaną umowę na odbiór odpadów - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Rada miasta będzie musiała przyjąć uchwałę o maksymalnych stawkach, jaką firmy będą płaciły przedsiębiorcom prywatnym, którzy zajmą się zagospodarowaniem odpadów – dodaje.

Wotum nieufności, ale wobec kogo?

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że projekt radnych KO jest "wotum nieufności wobec ekipy ratusza" i próbą ratowania sytuacji po propozycji zmiany sposobu naliczania opłaty za wywóz śmieci. Jak dodał, zmiana ta oznaczałaby "drugą ogromną falę podwyżek" opłat za wywóz śmieci. Figura i inni radni PiS wskazywali też, że decyzja z 2012 roku o włączeniu nieruchomości niezamieszkałych do systemu była błędem i stanowiła próbę monopolizacji rynku odbioru odpadów komunalnych. Pytali także, czemu nieruchomości niezamieszkałych nie wyłączono z systemu choćby przed ostatnim podwyższaniem opłat.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, odnosząc się do wypowiedzi Figury, ocenił, że poparcie radnych PiS dla zaproponowanej przez KO uchwały jest jak "wotum nieufności dla rządu". Jak przekonywał, obowiązek włączenia nieruchomości niezamieszkałych do systemu gospodarki komunalnej wynika z planu krajowego gospodarki odpadami przyjętego przez rząd Beaty Szydło w 2016 roku.

Olszewski zapowiedział również, że ratusz przygotuje radnym między innymi materiały opisujące skutki wdrożenia tej uchwały.

Radni KO wskazywali z kolei, że przed zmianami ustawowymi uwzględnienie firm w systemie było opłacalne ekonomicznie. Przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski zastrzegał, że skutki wyłączenia nieruchomości z systemu mogą być różne, stąd ważne, że ma to poparcie także ze strony radnych PiS. Zaapelował przy tym do ratusza o monitorowanie przygotowania przedsiębiorców do gospodarowania odpadami.

Jedna podwyżka już za nami

Od 1 marca obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami, przez co niektórzy warszawiacy płacą znacznie więcej niż wcześniej. Mieszkańcy budynków jednorodzinnych płacą 94 złotych miesięcznie, a mieszkańcy budynków wielorodzinnych - 65 złotych. W przypadku, gdy śmieci nie są segregowane, naliczona może zostać dwukrotność tych kwot dla wszystkich gospodarstw domowych w danej nieruchomości.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl