Nawet tysiąc miejsc parkingowych do likwidacji. Przymiarki do poprawy sytuacji rowerzystów

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Propozycje infrastruktury rowerowej na Starym Mokotowie

Kontrowersje wzbudza projekt usprawnienia ruchu rowerowego na Starym Mokotowie. W koncepcji przedstawionej w ramach konsultacji społecznych, jest mowa, że może się to wiązać z likwidacją nawet tysiąca miejsc parkingowych. Urzędnicy zastrzegają, że to dopiero przymiarki.

Ratusz opracował cztery warianty usprawnienia ruchu rowerowego na Starym Mokotowie. Każdy z nich wymaga większych lub mniejszych zmian w istniejącej infrastrukturze drogowej. Odbędzie się to kosztem miejsc parkingowych.

Cztery warianty na stole

Wariant "niezbędny" zakłada zmniejszenie o 204 (34,06 proc.) istniejących miejsc parkingowych. Dotyczy on alei Niepodległości, Puławskiej oraz Ursynowskiej. W tym wariancie w Niepodległości ścieżka rowerowa poprowadzona by była wschodnią częścią jezdni, co wiązałoby się z likwidacją możliwości parkowania prostopadłego i w związku z tym zmniejszeniem liczby miejsc o 46. Miejsca parkingowe zniknęłyby też m.in ze wschodniej jezdni ulicy Puławskiej (101 miejsc). Koszt przygotowania i wprowadzenia tego wariantu to ponad 3,8 miliona złotych.

Każdy kolejny wariant jest rozszerzeniem wariantu podstawowego - "niezbędnego". Wariant 2 "minimalny" oprócz ulic z poprzedniego objąłby również ulice: Kazimierzowską, Rakowiecką (łącznik pomiędzy Kazimierzowską i aleją Niepodległości), Madalińskiego. Zlikwidowane zostałoby 371 miejsc parkingowych (37,21 proc.). M.in. na ulicy Kazimierzowskiej zlikwidowano by 99 miejsc, a na ulicy Madalińskiego od al. Niepodległości do Św. Szczepana wszystkie. Koszt to ponad 6,8 miliona złotych.

Kolejny wariant "rekomendowany" zakłada budowę pasa ruchu dla rowerzystów poprowadzonego południową stroną drogi. Tego typu zmiany odbyłyby się kosztem likwidacji miejsc postojowych po jednej stronie drogi. Wariant zakłada też uspokojenie ruchu na: Narbutta (od Puławskiej do Kazimierzowskiej), Wiktorskiej (od Wołoskiej do Kazimierzowskiej lub Puławskiej) i Ursynowskiej (od Niepodległości do Puławskiej). Zniknęłoby 669 miejsc parkingowych. Koszt to prawie 8,5 miliona złotych.

W "maksymalnym" wariancie zmiany dotknęłyby odcinki ulic: Narbutta (od Boboli do Kazimierzowskiej), Łowicka (od Dąbrowskiego do Rakowieckiej), Rakowiecka (od Kieleckiej do Niepodległości i od Kazimierzowskiej do Puławskiej), Wiśniowa (od Melsztyńskiej do Batorego), Starościńska, Rejtana (od Starościńskiej do Sandomierskiej), Bałuckiego, Różana (przed Króżańską do Puławskiej), Sandomierska (od Rakowieckiej do Olesińskiej), Chocimska (od Goworka do Willowej), Willowa (od Puławskiej do Chocimskiej). Ponieważ większość tych ulic jest jednokierunkowa wprowadzono by kontraruch rowerowy oraz zmieniono sposób parkowania. Ogółem zniknęłoby 1068 miejsc parkingowych. Koszt przedsięwzięcia wyniósłby ponad 10,1 milionów złotych.

Konsultacje na żywo i online

Ratusz zaprasza na konsultacje, które mają różne formy, m.in. przejazdu rowerowego, spotkań w punktach mobilnych i w urzędzie, a także online. Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj>>>

Urzędnicy zapewniają, że w rejonach, których dotyczyć będą zmiany zawisną plakaty i pojawią się ulotki informacyjne. Odbędzie się też spotkanie i dyżury konsultacyjne. Można też wysłać opinię mailem na adres mokotow.opinie@um.warszawa.pl. Konsultacje potrwają do 24 listopada.

Dzielnica: to tylko przymiarki

- Na razie jesteśmy na etapie konsultacji i żadne decyzje nie są podjęte - zastrzegła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Aleksandra Grabarczuk, rzeczniczka urzędu dzielnicy. - Prowadzimy je, żeby zebrać opinie i pomysły wszystkich potencjalnie zainteresowanych grup społecznych i instytucji, a potem będziemy opracowywać program rozwoju ruchu rowerowego - dodała. Podkreśliła, że projekt będzie opracowywany dopiero po rozmowach, więc "nic nie jest przesądzone".

- Wstępne dane o likwidacji miejsc parkingowych to są tylko warianty, które zostały przygotowane i na podstawie tych wariantów zbieramy opinie, pomysły, rozwiązania - doprecyzował Grabarczuk.

Od koncepcji minimalistycznej do śmiałej

Autorami wariantowych koncepcji są inżynierowie z krakowskiej firmy Via Vistula, która zajmuje się zrównoważoną moblinością i wygrała przetarg, organizowany przez dzielnicę. Bartłomiej Wiertel z Via Vistula wyjaśnił nam, że ich zadanie było podzielone na trzy etapy.

- Pierwszy był związany z zapoznaniem się z obszarem, którego dotyczy, ze stanem istniejącym i przeglądem projektów w ramach budżetu partypacyjnego. W drugim etapie wykonywaliśmy pomiary ruchu rowerów na terenie całego obszaru. Wykonywaliśmy też inwentaryzację różnych elementów infrastruktury. Finalnie opracowywaliśmy założenia do koncepcji jak ruch rowerów powinien być usprawniony, gdzie infrastruktura naszym zdaniem powinna być wprowadzona. Więc wykonywaliśmy badania i opierając się na nich wykonywaliśmy wstępne rekomendacje - wytłumaczył Wiertel. - Zakładaliśmy, że jeżeli infrastruktura rowerowa będzie wyznaczona, to w wielu miejscach będzie wymagała pewnych korekt, na przykład jeśli chodzi o likwidację miejsc postojowych, czy ograniczenia ich liczby - dodał.

Potwierdził, że Via Vistula przygotowała cztery warianty organizacji ruchu rowerowego. - Zakładaliśmy, że mogą one występować po sobie. W wariancie minimalistycznym zakładamy, że ta infrastruktura powinna powstać na kluczowych ciągach. Natomiast im dalej, tym te koncepcje były bardziej śmiałe jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury rowerowej. One też, na co wskazujemy, wiążą się z dużymi zmianami - opowiadał nasz rozmówca.

Dużo podróży z dziećmi

Z badań prowadzonych na początku września na ponad 80 skrzyżowaniach wynikało, że większość podróży rano odbywa się z południa na północ, a po południu - odwrotnie. - Bardzo duży ruch rowerów występował też na głównych korytarzach, czyli alei Niepodległości oraz ulicy Puławskiej. Zwróciliśmy też uwagę na bardzo duży ruch rowerów na ulicy Kazimierzowskiej, czy Madalińskiego i był to ruch dojazdowy do szkół. Rodzice z dziećmi w wielu miejscach poruszali się po chodnikach ze względu na bezpieczeństwo - przekazał Bartłomiej Wiertel.

Przyznał jednak, że plany były tworzone przed wprowadzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie, więc nie zostało to uwzględnione w koncepcji przedstawionej przez firmę. Rodzi się też pytanie, jak mają się te koncepcje do planów utworzenia strefy Tempo 30 na 65 procentach dróg w mieście.

Totemy rowerowe w Warszawie

Urządzenia podpowiadają jak jechać, aby trafić na zielone światło
Urządzenia podpowiadają jak jechać, aby trafić na zielone światłoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24