Nawet tysiąc miejsc parkingowych do likwidacji. Przymiarki do poprawy sytuacji rowerzystów

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Propozycje infrastruktury rowerowej na Starym Mokotowie

Kontrowersje wzbudza projekt usprawnienia ruchu rowerowego na Starym Mokotowie. W koncepcji przedstawionej w ramach konsultacji społecznych, jest mowa, że może się to wiązać z likwidacją nawet tysiąca miejsc parkingowych. Urzędnicy zastrzegają, że to dopiero przymiarki.

Ratusz opracował cztery warianty usprawnienia ruchu rowerowego na Starym Mokotowie. Każdy z nich wymaga większych lub mniejszych zmian w istniejącej infrastrukturze drogowej. Odbędzie się to kosztem miejsc parkingowych.

Cztery warianty na stole

Wariant "niezbędny" zakłada zmniejszenie o 204 (34,06 proc.) istniejących miejsc parkingowych. Dotyczy on alei Niepodległości, Puławskiej oraz Ursynowskiej. W tym wariancie w Niepodległości ścieżka rowerowa poprowadzona by była wschodnią częścią jezdni, co wiązałoby się z likwidacją możliwości parkowania prostopadłego i w związku z tym zmniejszeniem liczby miejsc o 46. Miejsca parkingowe zniknęłyby też m.in ze wschodniej jezdni ulicy Puławskiej (101 miejsc). Koszt przygotowania i wprowadzenia tego wariantu to ponad 3,8 miliona złotych.

Każdy kolejny wariant jest rozszerzeniem wariantu podstawowego - "niezbędnego". Wariant 2 "minimalny" oprócz ulic z poprzedniego objąłby również ulice: Kazimierzowską, Rakowiecką (łącznik pomiędzy Kazimierzowską i aleją Niepodległości), Madalińskiego. Zlikwidowane zostałoby 371 miejsc parkingowych (37,21 proc.). M.in. na ulicy Kazimierzowskiej zlikwidowano by 99 miejsc, a na ulicy Madalińskiego od al. Niepodległości do Św. Szczepana wszystkie. Koszt to ponad 6,8 miliona złotych.

Kolejny wariant "rekomendowany" zakłada budowę pasa ruchu dla rowerzystów poprowadzonego południową stroną drogi. Tego typu zmiany odbyłyby się kosztem likwidacji miejsc postojowych po jednej stronie drogi. Wariant zakłada też uspokojenie ruchu na: Narbutta (od Puławskiej do Kazimierzowskiej), Wiktorskiej (od Wołoskiej do Kazimierzowskiej lub Puławskiej) i Ursynowskiej (od Niepodległości do Puławskiej). Zniknęłoby 669 miejsc parkingowych. Koszt to prawie 8,5 miliona złotych.

W "maksymalnym" wariancie zmiany dotknęłyby odcinki ulic: Narbutta (od Boboli do Kazimierzowskiej), Łowicka (od Dąbrowskiego do Rakowieckiej), Rakowiecka (od Kieleckiej do Niepodległości i od Kazimierzowskiej do Puławskiej), Wiśniowa (od Melsztyńskiej do Batorego), Starościńska, Rejtana (od Starościńskiej do Sandomierskiej), Bałuckiego, Różana (przed Króżańską do Puławskiej), Sandomierska (od Rakowieckiej do Olesińskiej), Chocimska (od Goworka do Willowej), Willowa (od Puławskiej do Chocimskiej). Ponieważ większość tych ulic jest jednokierunkowa wprowadzono by kontraruch rowerowy oraz zmieniono sposób parkowania. Ogółem zniknęłoby 1068 miejsc parkingowych. Koszt przedsięwzięcia wyniósłby ponad 10,1 milionów złotych.

Konsultacje na żywo i online

Ratusz zaprasza na konsultacje, które mają różne formy, m.in. przejazdu rowerowego, spotkań w punktach mobilnych i w urzędzie, a także online. Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj>>>

Urzędnicy zapewniają, że w rejonach, których dotyczyć będą zmiany zawisną plakaty i pojawią się ulotki informacyjne. Odbędzie się też spotkanie i dyżury konsultacyjne. Można też wysłać opinię mailem na adres mokotow.opinie@um.warszawa.pl. Konsultacje potrwają do 24 listopada.

Dzielnica: to tylko przymiarki

- Na razie jesteśmy na etapie konsultacji i żadne decyzje nie są podjęte - zastrzegła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Aleksandra Grabarczuk, rzeczniczka urzędu dzielnicy. - Prowadzimy je, żeby zebrać opinie i pomysły wszystkich potencjalnie zainteresowanych grup społecznych i instytucji, a potem będziemy opracowywać program rozwoju ruchu rowerowego - dodała. Podkreśliła, że projekt będzie opracowywany dopiero po rozmowach, więc "nic nie jest przesądzone".

- Wstępne dane o likwidacji miejsc parkingowych to są tylko warianty, które zostały przygotowane i na podstawie tych wariantów zbieramy opinie, pomysły, rozwiązania - doprecyzował Grabarczuk.

Od koncepcji minimalistycznej do śmiałej

Autorami wariantowych koncepcji są inżynierowie z krakowskiej firmy Via Vistula, która zajmuje się zrównoważoną moblinością i wygrała przetarg, organizowany przez dzielnicę. Bartłomiej Wiertel z Via Vistula wyjaśnił nam, że ich zadanie było podzielone na trzy etapy.

- Pierwszy był związany z zapoznaniem się z obszarem, którego dotyczy, ze stanem istniejącym i przeglądem projektów w ramach budżetu partypacyjnego. W drugim etapie wykonywaliśmy pomiary ruchu rowerów na terenie całego obszaru. Wykonywaliśmy też inwentaryzację różnych elementów infrastruktury. Finalnie opracowywaliśmy założenia do koncepcji jak ruch rowerów powinien być usprawniony, gdzie infrastruktura naszym zdaniem powinna być wprowadzona. Więc wykonywaliśmy badania i opierając się na nich wykonywaliśmy wstępne rekomendacje - wytłumaczył Wiertel. - Zakładaliśmy, że jeżeli infrastruktura rowerowa będzie wyznaczona, to w wielu miejscach będzie wymagała pewnych korekt, na przykład jeśli chodzi o likwidację miejsc postojowych, czy ograniczenia ich liczby - dodał.

Potwierdził, że Via Vistula przygotowała cztery warianty organizacji ruchu rowerowego. - Zakładaliśmy, że mogą one występować po sobie. W wariancie minimalistycznym zakładamy, że ta infrastruktura powinna powstać na kluczowych ciągach. Natomiast im dalej, tym te koncepcje były bardziej śmiałe jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury rowerowej. One też, na co wskazujemy, wiążą się z dużymi zmianami - opowiadał nasz rozmówca.

Dużo podróży z dziećmi

Z badań prowadzonych na początku września na ponad 80 skrzyżowaniach wynikało, że większość podróży rano odbywa się z południa na północ, a po południu - odwrotnie. - Bardzo duży ruch rowerów występował też na głównych korytarzach, czyli alei Niepodległości oraz ulicy Puławskiej. Zwróciliśmy też uwagę na bardzo duży ruch rowerów na ulicy Kazimierzowskiej, czy Madalińskiego i był to ruch dojazdowy do szkół. Rodzice z dziećmi w wielu miejscach poruszali się po chodnikach ze względu na bezpieczeństwo - przekazał Bartłomiej Wiertel.

Przyznał jednak, że plany były tworzone przed wprowadzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie, więc nie zostało to uwzględnione w koncepcji przedstawionej przez firmę. Rodzi się też pytanie, jak mają się te koncepcje do planów utworzenia strefy Tempo 30 na 65 procentach dróg w mieście.

Totemy rowerowe w Warszawie

Urządzenia podpowiadają jak jechać, aby trafić na zielone światło
Urządzenia podpowiadają jak jechać, aby trafić na zielone światłoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP