Rozpoczął się planowany od wielu miesięcy montaż zadaszenia nad odkopanymi fundamentami Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.
Prace nad zabezpieczeniem odkopanych fundamentów Pałacu Saskiego rozpoczęły się w tym tygodniu. We wtorek na miejscu pracowało co najmniej kilku robotników. W rejonie ogrodzonych piwnic, za pomocą dużego żurawia, ustawiane są betonowe bloki. Te najprawdopodobniej posłużą jako podstawa przyszłego zadaszenia.
Trzy nieudane przetargi
W ubiegłym miesiącu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że odkopane fundamenty Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla nie zostały zabezpieczone przed zimą. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zwracał uwagę, że brak zadaszenia nad piwnicami to "niszczenie zabytkowej substancji".
Jak zapewniał nas rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński, procedury związane z zabezpieczeniem odkryć archeologicznych rozpoczęły się już w grudniu 2022 roku. Jednak po drodze spółka zaliczyła aż trzy nieudane przetargi. Dwie próby zakończyły się fiaskiem ze względu na zbyt drogie oferty. W trzecim przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która ostatecznie nie spełniła wymogów formalnych. Udało się dopiero za czwartym razem. Umowa na wykonanie zadaszenia została podpisana w dniu 7 grudnia 2023 roku na kwotę niespełna 3 milionów złotych.
Jak informował w połowie stycznia Kuliński, proces montażu zadaszenia ma potrwać około 15 dni.
Inwestycja za 2,5 miliarda złotych
Pałac Saski w Warszawie przetrwał niemal 300 lat, do roku 1944 roku, kiedy został wysadzony w powietrze przez niemieckie oddziały. Ocalał jedynie fragment środkowych arkad, gdzie 1 listopada 1925 roku złożono szczątki Nieznanego Żołnierza, a po wojnie pomnik odtworzono w formie trwałej ruiny.
W październiku ubiegłego roku ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Wygrała pracownia WXCA z Warszawy. To samo biuro zaprojektowało m.in. otwarty niedawno budynek Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy tzw. plac Pięciu Rogów.
Zgodnie z zapisami ustawy z 11 sierpnia 2021 roku o realizacji inwestycji, odtworzone gmachy zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu RP, Mazowieckiego Urzędu wojewódzkiego oraz instytucji kulturalnych i społecznych.
Oddanie do użytku obu pałaców i kamienic planowane jest w 2030 rok. Szacowany koszt odbudowy wynosi około 2,5 miliarda złotych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl