Jeden wiadukt rozbiorą, ruch tylko na drugim. Potem zamiana. Znamy plan remontu Trasy Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie Łazienkowskiej
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie ŁazienkowskiejTVN24
wideo 2/3
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie ŁazienkowskiejTVN24

Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Operacja potrwa dwa i pół roku. Nieuniknione są ogromne utrudnienia. Ratusz przygotował już pierwsze wytyczne dotyczące objazdów i zasad przekierowania pojazdów na jedną z jezdni remontowanego odcinka.

Planowana na przyszły rok inwestycja jest określana mianem remontu, ale tak naprawdę będzie polegała na wyburzeniu dwóch 392-metrowych wiaduktów na wysokości Agrykoli i postawieniu ich od nowa. Ich stan po 46 latach eksploatacji wymaga pilnej interwencji. Już rok temu pokazywaliśmy, że od spodu odpadają kawałki betonu. Obecnie konstrukcję podtrzymują podpory, a przechodniów i auta przejeżdżające przez rondo Sedlaczka chroni siatka. Od kilku miesięcy na odcinku Trasy Łazienkowskiej wiodącym przez wiadukty obowiązują też ograniczenia prędkości do 40 kilometrów na godzinę.

Trasa Łazienkowska jest drugą po S8 najbardziej zatłoczoną arterią w stolicy. Z danych ZDM dotyczących ruchu na mostach wynika, że w ubiegłym roku wiosną, w ciągu doby most Łazienkowski pokonywało średnio 128 194 pojazdów, a latem - 122 643. W roku 2018 średni dobowy ruch kształtował się na poziomie 133 412 pojazdów wiosną i 118 766 latem. Podczas remontu część kierowców będzie musiała skorzystać z alternatywnych tras. Inni będą musieli przeciskać się przez zwężony odcinek. Ze względu na konieczność utrzymania na trasie komunikacji miejskiej, wiadomo już, że na objazdy zostaną skierowane ciężarówki i większe samochody dostawcze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autobusy pojadą środkiem, osobowe bokami

Remont wiaduktów będzie podzielony na dwa etapy. Na początek rozebrany powinien zostać wiadukt północny, w kierunku Ochoty. W tym czasie ruch będzie odbywał się jezdnią południową. Za ostateczny kształt czasowej organizacji ruchu ma odpowiadać wykonawca robót. Drogowcy są w trakcie jego wyłaniania, więc na projekt będziemy musieli jeszcze poczekać. Znane są jednak wytyczne, które przygotowało Biuro Polityki Mobilności i Transportu w ratuszu.

I tak podczas pierwszego etapu prac na południowej estakadzie mają zostać wyznaczone cztery pasy ruchu. Dwa środkowe o szerokości trzech metrów mają być przeznaczone dla autobusów, zewnętrzne o szerokości 2,5 metra dla aut osobowych. Z tego powodu BPMiT radzi, by dla ciężarówek i samochodów dostawczych szerszych niż 2,2 metra wyznaczyć objazdy.

Każdy z wiaduktów ma długość 392 metrówZDM

Pojazdy jadące w kierunku Saskiej Kępy będzie czekało zwężenie do jednego pasa ruchu w okolicy placu na Rozdrożu. Ta zmiana ma spowodować płynne włączanie się do ruchu autobusów obsługujących przystanek, które zjadą potem na buspas po lewej stronie. Powrót do standardowej organizacji ruchu będzie możliwy za rondem Sedlaczka. W tym czasie łącznica zjazdowa z placu na Rozdrożu na Trasę Łazienkowską ma być dostępna tylko dla autobusów ZTM oraz służb miejskich i rządowych.

W przypadku nitki w kierunku centrum i Ochoty, autobusy będą zmieniały pas jazdy już na Saskiej Kępie. Na wysokości Wału Miedzeszyńskiego zjadą na buspas wyznaczony po lewej stronie jezdni. Pozostałe auta przez most będą jechały dwoma pasami ruchu. Zwężenie do jednego pasa będzie na nich czekało za węzłem z Wisłostradą. Na wysokości placu na Rozdrożu będzie następował powrót na północną jezdnię Trasy Łazienkowskiej.

W drugim etapie, analogiczny podział pasów ruchu ma zostać wprowadzony na estakadzie północnej. Jedyną różnicą jest tu zalecana przez BPMiT szerokość zewnętrznych pasów ruchu - 2,25 metra. Wtedy rozebrany zostanie wiadukt z jezdnią w kierunku Saskiej Kępy.

Objazd i zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji

Podczas remontu możliwe będzie weekendowe wyłączanie z ruchu ronda Sedlaczka, na potrzeby prowadzenia prac wyburzeniowych.

BPMiT zaleca, by jako objazd dla remontowanego odcinka Trasy Łazienkowskiej traktować ciąg ulic Waryńskiego – Spacerowa – Gagarina. Dla ulepszenia przepustowości na rondzie Jazdy Polskiej mają zostać wyznaczone dodatkowe pasy do skrętu w Waryńskiego (dla jadących od strony Ochoty). Dodatkowy pas do lewoskrętu ma się z kolei pojawić na skrzyżowaniu Gagarina z Czerniakowską. Na ponad 20 skrzyżowaniach będzie konieczne przeprogramowanie faz sygnalizacji świetlnej. Ma to dotyczyć między innymi ulic Waryńskiego, Marszałkowskiej, Alej Ujazdowskich, Wisłostrady czy Trasy Siekierkowskiej.

Trasa ŁazienkowskaTVN24

Dodatkowe buspasy

Urzędnicy będą jeszcze analizowali możliwość zawieszenia funkcjonowania przystanków Rozbrat. Przystanek Torwar, z którego odjeżdżają autobusy w kierunku Saskiej Kępy powinien działać bez zmian, natomiast nie wiadomo jeszcze, jaka będzie przyszłość przystanku ulokowanego na jezdni prowadzącej w stronę centrum. Dodatkowo możliwe jest przeniesienie jednego z przystanków z ronda Jazdy Polskiej bezpośrednio na Trasę Łazienkowską.

Ratusz kładzie też nacisk na to, by podczas prowadzenia przebudowy wiaduktów nadać priorytetowe znaczenie komunikacji miejskiej. Trwają przymiarki do wytyczenia sześciu odcinków brakujących buspasów. Na trasie ich przebiegu również wprowadzone zostałyby korekty w działaniu sygnalizacji świetlnej.

Ich lokalizacje wskazano: - w alei Stanów Zjednoczonych – w obu kierunkach na odcinku od ronda Wiatraczna do Przyczółku Grochowskiego, - na ulicy Bitwy Warszawskiej – w obu kierunkach na odcinku od Alej Jerozolimskich do Grójeckiej, - na Ostrobramskiej – w kierunku centrum na odcinku od Lotniczej (okolice ronda Mościckiego) do Przyczółku Grochowskiego, - na Krzyckiego – na odcinku od Wawelskiej do Filtrowej, - na Marynarskiej – w kierunku wschodnim na odcinku od PKP Służewiec do ronda Unii Europejskiej - na Łopuszańskiej – w kierunku wschodnim nad torami kolejowymi do Kolneńskiej.

Zmiany uzależnione od etapów prac

Na razie opisane zmiany są tylko koncepcją. Niewykluczone, że pod uwagę będą brane inne rozwiązania. - Obecnie prowadzone jest postępowanie na wyłonienie wykonawcy, w związku z tym nie ma jeszcze szczegółowych, ostatecznych ustaleń w zakresie prowadzenia ruchu w czasie realizacji prac remontowych. W dużej mierze zależne jest to od przyjętego przez wykonawcę harmonogramu i technologii prowadzenia robót. Na chwilę obecną można jednak stwierdzić, że wykonawca w trakcie realizacji robót będzie prowadził remont w różnych fazach realizacji, które będą miały wpływ na zmiany w organizacji ruchu. W związku z tym należy oczekiwać, że czasowych projektów organizacji ruchu, a co za tym idzie sposobów prowadzenia objazdów, będzie na pewno kilka, a zmiany te będą podążały za zmianami w organizacji robót budowlanych i kończenia pewnych etapów - wyjaśnia Maciej Dziubiński z wydziału prasowego ratusza.

Początkowo czas realizacji inwestycji, łącznie z okresem przygotowawczym i czasem potrzebnym na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, szacowany był na 35 miesięcy. Odpowiadający za nią Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zdecydował jednak, że należy skrócić go do 29 miesięcy.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na chodniku, na zakazie, tuż przy skrzyżowaniu, na trawniku, miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, drodze pożarowej, w bramie czy na przejściu dla pieszych - niektórzy kierowcy wciąż uważają, że przy parkowaniu obowiązuje brak zasad.

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony został sygnalizator świetlny. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim czołowo zderzyły się dwa samochody. Cztery osoby odniosły obrażenia, trafiły do szpitali. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze komendy stołecznej "wszczęli czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie" byłego ministra - przekazała w piątek wieczorem policja, dodając, że informacje o "niebezpiecznej jeździe" polityka w centrum Warszawy pojawiły się w mediach.

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Powązkowskim trwa 50., jubileuszowa kwesta. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają znani artyści, dziennikarze, politycy i rekonstruktorzy w strojach historycznych.

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Źródło:
PAP

Małżeństwo policjantów spod Warszawy spędzało wolny dzień w stolicy. Kiedy rozpoznali na ulicy poszukiwanego listem gończym 32-latka, po chwili był on już obezwładniony. Dalsze działania policjantów w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby. Odzyskano też kradzione bmw warte 160 tysięcy złotych.

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwani listami gończymi niemal zawsze są zaskoczeni widokiem zatrzymujących ich policjantów. Tak było też w przypadku 48-latka i 57-latka. Oni sądzili, że - by uniknąć kary - wystarczy zamieszkać w innych miastach.

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Siedlec (Mazowieckie) poszukiwali zaginionego 90-letka. Wyszedł on z domu i poszedł w kierunku rzeki Bug. Życie starszego mężczyzny było zagrożone.

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

500 złotych mandatu i powrót do domu zamiast lotów na wakacje. Tak skończyły się dla dwóch podróżnych "bombowe żarty" na warszawskim lotnisku.

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy podczas patrolu zauważyli leżącego na ulicy człowieka i stojącą obok taksówkę. Byli przekonani, że doszło do wypadku. Mylili się. Taksówkarz zatrzymał się, by pomóc leżącemu na jezdni mężczyźnie.

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłosił, że na jednym z warszawskich przystanków autobusowych napadł go nieznany mężczyzna i grożąc nożem, zabrał mu telefon komórkowy. W trakcie kolejnych przesłuchań zaczął się motać, a policjanci szybko poznali jego plan. Teraz 40-latkowi grozi bardzo surowa kara.

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem trzy samochody zderzyły się na trasie S7 niedaleko Piaseczna. Dwie osoby trafiły do szpitala. Były utrudnienia w kierunku Warszawy.

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rondzie Wojnara w warszawskich Włochach trwa montaż kamer, które będą rejestrowały kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Nad skrzyżowaniem zawisło 28 żółtych urządzeń. To pierwszy taki system w Warszawie.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z posesji na warszawskim Targówku wydobywał się gęsty, gryzący dym. Z pomocą drona strażnicy miejscy potwierdzili, że w piecu palone są śmieci.

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny konserwator zabytków poinformował o przekazaniu płyt nagrobnych z cmentarza olędrów na Kępie Tarchomińskiej oraz lapidarium na Białołęce do prac konserwatorskich.

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Źródło:
PAP

W trakcie reanimacji na oddziale pediatrycznym szpitala w Otwocku nie było rurki do intubacji małego dziecka, a wspólna kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta wykazała, że w trakcie leczenia dziewczynki doszło do "szeregu nieprawidłowości". Dyrekcja przekonuje, że "działano zgodnie z procedurami", a mazowieccy urzędnicy nadzorujący szpital twierdzą, że nie mieli sygnałów o nieprawidłowościach.

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z programem hodowlanym, zamieszkująca warszawskie zoo samica krokodyla kubańskiego o imieniu Dwójka została przekazana do ogrodu zoologicznego w Tallinie. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów w jego ratowaniu.

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Źródło:
PAP

Prace budowlane przy ulicy Zgody przerwało odkrycie szczątków ludzkich. Po interwencji policji w sprawie bierze także udział prokuratura. Szczątki mogą pochodzić z czasów II wojny światowej. Nie ma jeszcze pewności czy pochówki są z okresu obrony Warszawy w 1939 roku, czy z czasu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

31-latek został zatrzymany przez stołecznych policjantów tuż po tym, jak odebrał od pokrzywdzonego 113 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzut i trafił do aresztu. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Łowcy cieni" Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwie osoby poszukiwane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz listów gończych.

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

Źródło:
PAP