Po kilku zmarnowanych sezonach udało się znaleźć gospodarza kompleksu drewnianych budynków na Cyplu Czerniakowskim. Umowa z Konsorcjum Przystań Warszawa będzie obowiązywać przez osiem lat. Dzierżawca planuje zajęcia wodniackie, rekreacyjne i kulturalne. Będą też restauracja i kawiarnia.
Przystań Warszawa to klimatyczna osada drewnianych pawilonów, zatopionych w zieleni, przy ulicy Zaruskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Czerniakowskiego. Budynki są rozrzucone nieregularnie na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Nietypowy układ wynikał z chęci ocalenia jak największej liczby drzew.
Niestety domki od kilku dobrych lat stały nieużywane, ponieważ wymagały wielu poprawek budowlanych. Potem był kłopot ze znalezieniem dzierżawcy, zeszłoroczny przetarg zakończył się klapą. Ale wygląda na to, że sprawy są na dobrej drodze. Pierwsze aktywności planowane są na przełomie maja i czerwca.
Dla kajakarzy, wioślarzy, żeglarzy
Zwycięską ofertę złożyło Konsorcjum Przystań Warszawa (nie ma nic wspólnego z Federacją Przystań Warszawa, która również starała się o ten teren). Stoją za nią m.in. Stowarzyszenie Olimpijskie Wygrywamy, SUP Academy, OK Events, Drużyna Sportowa Ośka Warszawa Cycling Team, Klub Brazylijskiego Jiu-Jitsu i Fundacja Teal House.
Ale na tym lista zaangażowanych podmiotów nie musi się skończyć. - Wierzę, że będzie to przestrzeń porozumienia i współpracy - mówi nam Jan Piotrowski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły. Jak mówi urzędnik, Zarząd Zieleni poszedł na kompromis w kilku sprawach, które były problematyczne dla potencjalnych oferentów. - Wyremontowaliśmy miejsca parkingowe w pobliżu szkoły, w bezpośrednim zapleczu przystani. Restauracja będzie mogła mieć zezwolenie na alkohol, dokładnie sprawdziliśmy, że przepisy tego nie wykluczają. Na trzymiesięczny okres rozruchu obniżamy czynsz. Wybudowaliśmy też drogę dojazdową do hangarów na terenie przystani. Dopracowaliśmy kwestię zieleni, za którą będziemy odpowiadać - wylicza Piotrowski.
Ratusz zapewnił, że na miłośników sportów wodnych – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – czekać będą liczne atrakcje. "W planach są zajęcia dla kajakarzy, wioślarzy, użytkowników supów i żaglówek. Adepci żeglarstwa będą mogli ćwiczyć m.in. na jednostkach typu Omega, a po treningach będą mieli szansę wziąć udział w regatach o Puchar Prezydenta, które od 2018 roku odbywają się na warszawskim odcinku Wisły" - zapowiedziano. Nowy dzierżawca przystani zamierza stworzyć sekcję wioślarstwa morskiego.
Będzie oferta dla fanów rowerów i biegania. Osoby zainteresowane sztukami walki będą mogły skorzystać z treningów grupowych oraz personalnych. "W strefie regeneracji zostaną zorganizowane cykle zajęć fizjoterapeutycznych, jak również dotyczących odżywiania i dietetyki. Ponadto będzie można skorzystać z sauny i strefy relaksu" - dodał ratusz. W ogrodzie powstanie pasieka.
Na kawę i obiad przez cały rok
Przystań będzie działać cały rok. W jednym z budynków powstanie restauracja Oaza. Jej wystrój będzie dostosowany do zielonego otoczenia. Oparta na naturalnych produktach karta dań zostanie ułożona we współpracy z Mateuszem Zielonką oraz Błażejem Koperskim, uczestnikami programu "Master Chef". Od strony ulicy Zaruskiego zaplanowano kawiarnię Relaks.
Początki inwestycji sięgają dekady wstecz i czasów Marka Piwowarskiego na stanowisku pełnomocnika ds. Wisły. Początkowo planowano przeniesienie drewnianych baraków, w których stacjonowała straż miejska. Działanie w duchu zero waste okazało się jednak niemożliwe ze względu na ich stan po rozbiórce. Zaprojektowano całkiem nowe budynki, ale z wykorzystaniem części odzyskanego materiału. Wszystko kosztowało ponad milion złotych.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl