Dla kajakarzy, wioślarzy i żeglarzy. Przystań Warszawa wreszcie ma gospodarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jest dzierżawca Przystani Warszawa
Jest dzierżawca Przystani Warszawa
Artur Wegrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Jest dzierżawca Przystani WarszawaArtur Wegrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Po kilku zmarnowanych sezonach udało się znaleźć gospodarza kompleksu drewnianych budynków na Cyplu Czerniakowskim. Umowa z Konsorcjum Przystań Warszawa będzie obowiązywać przez osiem lat. Dzierżawca planuje zajęcia wodniackie, rekreacyjne i kulturalne. Będą też restauracja i kawiarnia.

Przystań Warszawa to klimatyczna osada drewnianych pawilonów, zatopionych w zieleni, przy ulicy Zaruskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Czerniakowskiego. Budynki są rozrzucone nieregularnie na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Nietypowy układ wynikał z chęci ocalenia jak największej liczby drzew.

Niestety domki od kilku dobrych lat stały nieużywane, ponieważ wymagały wielu poprawek budowlanych. Potem był kłopot ze znalezieniem dzierżawcy, zeszłoroczny przetarg zakończył się klapą. Ale wygląda na to, że sprawy są na dobrej drodze. Pierwsze aktywności planowane są na przełomie maja i czerwca.

Dla kajakarzy, wioślarzy, żeglarzy

Zwycięską ofertę złożyło Konsorcjum Przystań Warszawa (nie ma nic wspólnego z Federacją Przystań Warszawa, która również starała się o ten teren). Stoją za nią m.in. Stowarzyszenie Olimpijskie Wygrywamy, SUP Academy, OK Events, Drużyna Sportowa Ośka Warszawa Cycling Team, Klub Brazylijskiego Jiu-Jitsu i Fundacja Teal House.

Ale na tym lista zaangażowanych podmiotów nie musi się skończyć. - Wierzę, że będzie to przestrzeń porozumienia i współpracy - mówi nam Jan Piotrowski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły. Jak mówi urzędnik, Zarząd Zieleni poszedł na kompromis w kilku sprawach, które były problematyczne dla potencjalnych oferentów. - Wyremontowaliśmy miejsca parkingowe w pobliżu szkoły, w bezpośrednim zapleczu przystani. Restauracja będzie mogła mieć zezwolenie na alkohol, dokładnie sprawdziliśmy, że przepisy tego nie wykluczają. Na trzymiesięczny okres rozruchu obniżamy czynsz. Wybudowaliśmy też drogę dojazdową do hangarów na terenie przystani. Dopracowaliśmy kwestię zieleni, za którą będziemy odpowiadać - wylicza Piotrowski.

Ratusz zapewnił, że na miłośników sportów wodnych – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – czekać będą liczne atrakcje. "W planach są zajęcia dla kajakarzy, wioślarzy, użytkowników supów i żaglówek. Adepci żeglarstwa będą mogli ćwiczyć m.in. na jednostkach typu Omega, a po treningach będą mieli szansę wziąć udział w regatach o Puchar Prezydenta, które od 2018 roku odbywają się na warszawskim odcinku Wisły" - zapowiedziano. Nowy dzierżawca przystani zamierza stworzyć sekcję wioślarstwa morskiego.

Będzie oferta dla fanów rowerów i biegania. Osoby zainteresowane sztukami walki będą mogły skorzystać z treningów grupowych oraz personalnych. "W strefie regeneracji zostaną zorganizowane cykle zajęć fizjoterapeutycznych, jak również dotyczących odżywiania i dietetyki. Ponadto będzie można skorzystać z sauny i strefy relaksu" - dodał ratusz. W ogrodzie powstanie pasieka.

Na kawę i obiad przez cały rok

Przystań będzie działać cały rok. W jednym z budynków powstanie restauracja Oaza. Jej wystrój będzie dostosowany do zielonego otoczenia. Oparta na naturalnych produktach karta dań zostanie ułożona we współpracy z Mateuszem Zielonką oraz Błażejem Koperskim, uczestnikami programu "Master Chef". Od strony ulicy Zaruskiego zaplanowano kawiarnię Relaks.

Początki inwestycji sięgają dekady wstecz i czasów Marka Piwowarskiego na stanowisku pełnomocnika ds. Wisły. Początkowo planowano przeniesienie drewnianych baraków, w których stacjonowała straż miejska. Działanie w duchu zero waste okazało się jednak niemożliwe ze względu na ich stan po rozbiórce. Zaprojektowano całkiem nowe budynki, ale z wykorzystaniem części odzyskanego materiału. Wszystko kosztowało ponad milion złotych.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl