Wodniacki ośrodek na cyplu. Przeniosą baraki strażników miejskich

Marek Piwowarski o przenosinach baraków
Marek Piwowarski o przenosinach baraków
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl
Marek Piwowarski o przenosinach barakówMarcin Gula, tvnwarszawa.pl

Jest pomysł na zagospodarowanie baraków, które wkrótce opuści straż miejska. Stojące przy ul. Czerniakowskiej drewniaki mają zostać przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się bazą sportów wodnych. Na uwolnionej przestrzeni ma natomiast powstać nowy dwupoziomowy plac. Pierwsi ujawniamy jego projekt.

Stróże prawa zajmują budynki przy Wisłostradzie od 1995 roku, ale nie byli ich pierwszymi lokatorami. - To baraki po jugosłowiańskich budowniczych błękitnego wieżowca na placu Bankowym – wspomina Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusz ds. Wisły.

Strażnicy w odwrocie

Ich lokalizację wybrano wyjątkowo niefortunnie. Ku rozpaczy varsavianistów stanęły dokładnie na historycznej Osi Stanisławowskiej. W założeniu tymczasowa siedziba, jest "domem" strażników prawie 20 lat. Wyprowadzka była jednak nieuchronna i już się rozpoczęła.

- Nie wyznaczono nam ostatecznego terminu, ale część pawilonów została już opróżniona. Przenosimy się do budynków przy Kobielskiej i Sołtyka. Trwają tam ostatnie prace budowlane - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej. Przy Czerniakowskiej wciąż pracuje około stu osób. Jak będą wspominać to miejsce? – Na pewno z sentymentem, ale należy pamiętać, że nie były to obiekty biurowe gwarantujące odpowiedni standard pracy. W okresie zimowym było ciężko – przyznaje Niżniak.

Wodniacy w natarciu

Wszystko wskazuje na to, że koniec historii straży miejskiej przy Czerniakowskiej, nie będzie oznaczał śmierci samych budynków. Baraki mają zostać rozebrane i przeniesione na Cypel Czerniakowski. Zlecona przez miasto ekspertyza obejmująca krokwie i ściany, wykazała, że stan techniczny na to pozwala, choć należy brać pod uwagę konieczność wymiany części elementów ciesielskich.

Postawione bliżej rzeki drewniaki mają stać się siedzibą kajakarzy, wioślarzy, fundacji i stowarzyszeń popularyzujących aktywny wypoczynek nad Wisłą. Część budynków będzie służyć do przechowywania kajaków, łodzi czy rowerów wodnych, w innych znajdzie się miejsce na gastronomię i sklep ze sprzętem dla wodniaków.

O wizji ośrodka na Cyplu Czerniakowskim
O wizji ośrodka na Cyplu CzerniakowskimMarcin Gula, tvnwarszawa.pl / tomcat.arch.design

- Chcielibyśmy uczynić to miejscem, gdzie można animować wioślarstwo i kajakarstwo. Szczególnie to drugie intensywnie się rozwija. Działa wiele organizacji, które nie mają żadnego zaplecza nad Wisłą. Są sierotami, chodzą o jednego klubu do drugiego – opowiada Piwowarski.

Na razie nie wiadomo, kto będzie gospodarzem przystani. Jak tłumaczy pełnomocnik, rysują się dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że terenem będzie zarządzał w imieniu miasta jeden operator, w drugiej – będzie ich więcej, a organizacje odpowiadające za poszczególne domki będą wyłaniane w konkursach.

Miasto chciałoby ograniczyć się do uzbrojenia terenu (woda, kanalizacja, energia elektryczna), a koszty przenosin baraków przerzucić na ich przyszłych dzierżawców. Urzędnicy sondują wśród potencjalnych partnerów realność takiego rozwiązania.

Dwupoziomowy plac

Projekt przystani i nowego placu zlecono firmie tomcat.arch.design z Piaseczna, która w 2011 roku wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego. Na początku grudnia wydano decyzję o warunkach zabudowy dla placu – to pierwszy istotny dokument w procedurze inwestycyjnej.

Skwer na przedłużeniu Kanału Piaseczyńskiego ma mieć dwa poziomy. Z górnego na dolny będzie można dostać się schodami lub ukrytą między drzewami windą. Na obu poziomach będą mogły powstać sezonowe pawilony - projekt nie przesądza o ich wyglądzie i liczbie. Na środku niższej kondygnacji zaplanowano także basen z fontanną.

Rośliny zatrzymają muł

Z górnej części placu na teren Cypla Czerniakowskiego prowadzić będzie kładka. Ale nie będzie to jedyne połączenie dla pieszych. Kilka metrów niżej znajdzie się bowiem system mniejszych mostków i przejść, a pod nimi biofiltr. Pod tą nazwą kryje się nietypowa instalacja oczyszczająca wpadającą do portu wodę z Łazienek i łuku siekierkowskiego. Biofiltr ma zapobiec zamulaniu basenu.

- Woda będzie wyprowadzana meandrującym ciekiem. W pierwszej części osadnika będą zbierać się piaszczyste osady. Inne zanieczyszczenia będą przechwytywać rośliny, które będą potem regularnie koszone. Dzięki temu, woda będzie podczyszczona, wpływając do basenu będzie miała zdecydowanie lepsze parametry – tłumaczy Marek Piwowarski.

Umowa z wykonawcą biofiltra została już podpisana i, jeśli pogoda pozwoli, pracę ruszą jeszcze w tym roku. Data przenosin baraków i budowy placu nie jest na razie znana. Urzędnicy szacują, że cała inwestycja pochłonie ok. 3,5 mln złotych.

Piotr Bakalarski

O funkcji biofiltra
O funkcji biofiltraMarcin Gula, tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl