Własność zamiast użytkowania wieczystego. Ratusz wydał już większość zaświadczeń

Warszawa przekształca grunt
Wiceprezydent Warszawy o procedurze przekszałcenia (wideo archiwalne)
Źródło: TVN24
Ratusz podsumował proces przekształcania użytkowania wieczystego we własność. Urzędnicy wydali już 98,2 procent zaświadczeń dotyczących gruntów Skarbu Państwa i 96,4 procent w odniesieniu do miejskich terenów. Warszawa ma największą w Polsce liczbę użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi - jest ich niemal 485 tysięcy.

Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z ustawą dotychczasowy użytkownik wieczysty, a obecnie właściciel gruntu, przez 20 lat musi płacić dotychczasowemu właścicielowi, czyli miastu, opłatę w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Potwierdzeniem jest zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania w prawo własności, które mieszkańcy Warszawy w większości już otrzymali.

- To była skomplikowana operacja ze względu na nieprecyzyjną ustawę oraz skalę i liczbę dokumentów, które musieliśmy wydać. Bardzo się cieszę, że mamy ten etap za sobą i przekształciliśmy grunty na warunkach bardzo atrakcyjnych dla mieszkańców - powiedział wiceprezydent Tomasz Bratek, cytowany w komunikacie ratusza.

Stołeczni radni zdecydowali, że warszawiakom, którzy chcieliby zapłacić za przekształcenie, jednorazowo przysługuje 98-procentowa bonifikata. - Przysługiwała ona między innymi właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, lokali mieszkalnych, miejsc postojowych i garaży oraz spółdzielniom mieszkaniowym - wyliczał wiceprezydent.

Jak przekazał ratusz, bonifikata w wysokości 98 procent wciąż przysługuje właścicielowi gruntu, który wniesie opłatę przekształceniową jednorazowo. W tym celu wystarczy pisemnie zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej i poczekać na informację zwrotną o wysokości tej opłaty i terminie jej wniesienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na zaświadczenia czekało niemal 485 tysięcy użytkowników

Według danych przekazanych przez ratusz Warszawa miała największą liczbę użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ze wszystkich miast w Polsce - prawie 485 tysięcy.

Nie obeszło się jednak bez problemów. Stolica miała poważne opóźnienia w wydawaniu zaświadczeń. Zgodnie z zapisami ustawy wydawanie zaświadczeń miało się zakończyć do końca 2019 roku. Tymczasem, jak informowała w lutym ubiegłego roku ówczesna rzeczniczka ratusz Karolina Gałecka, od 1 stycznia 2019 r. urząd wydał ponad 380 tysięcy zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W 2020 r. wydano ponad 189 tys. zaświadczeń. - Do wydania pozostaje jeszcze około 97 tysięcy zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, co stanowi około 20 procent szacunkowej liczby zaświadczeń do wydania - dodała wówczas Gałecka.

Ratusz wskazał, że na czas oczekiwania na zaświadczenie miało wpływ kilka czynników. To między innymi skomplikowany stan prawny nieruchomości. "Na dzień 1 stycznia 2019 r. nie wszystkie nieruchomości gruntowe spełniały ustawowe przesłanki przekształcenia; część z nich spełniła te warunki później, po dokonaniu odpowiednich czynności formalnoprawnych takich np. jak podział nieruchomości. Niektóre nieruchomości gruntowe zostały przekształcone dopiero wskutek postępowań odwoławczych i sądowych" - zaznaczył ratusz.

Kolejnym problemem są nieprecyzyjne przepisy ustawy przekształceniowej z 2018 r. "Niejasne przepisy ustawy powodowały liczne trudności interpretacyjne, konieczność występowania o dokonanie wykładni przepisów czy odwoływania się do orzecznictwa. W efekcie ustawa była kilkukrotnie nowelizowana" - wyjaśnił ratusz.

- Obecnie w toku pozostają tylko sprawy dotyczące nieruchomości o skomplikowanym lub nieuregulowanym stanie prawnym, wymagające dodatkowo przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, które jest niezbędne dla podjęcia decyzji - podkreślił wiceprezydent Tomasz Bratek.

Czytaj także: