Przeciwniczki i przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego ponownie wyszli na ulice stolicy. "Wolność wyboru zamiast terroru" – to ich odpowiedź na publikację uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego niemal całkowicie zakazującego aborcji w Polsce. Środowa manifestacja przebiegała spokojnie. Uczestnicy przeszli przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości, potem powrócili przed trybunał. Na zakończenie przedstawicielki Strajku Kobiet zapowiedziały kolejne demonstracje.
W środę po południu Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku w sprawie przepisów aborcyjnych. Następnie wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosiło trzech sędziów, a do samego orzeczenia wydanego jesienią - dwóch. Jesienią trybunał pod kierunkiem Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo – zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.
Spokojny przebieg
W krótkim czasie przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały wieczorne wyjście na ulice. Manifestacje odbyły się w wielu polskich miastach. W stolicy protestujący zebrali się około 18.30 przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w alei Szucha. Stamtąd około godziny 19 wyruszyli w stronę placu Trzech Krzyży i ronda de Gaulle’a. Później pochód skręcił w Aleje Jerozolimskie i przeszedł przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. Po przemówieniach i kilkunastu minutach postoju uczestnicy manifestacji ruszyli z powrotem przed TK.
Na transparentach można było przeczytać takie hasła jak: "Wolność wyboru zamiast terroru", "Za całokształt w...." czy "To jest wojna". Niektórzy mieli ze sobą tęczowe flagi i emblematy Strajku Kobiet. Część uczestników protestu nosiła zielone bandany nawiązujące do proaborcyjnych demonstracji w Argentynie. Na czele zgromadzenia trzymany był duży baner z napisem "Strajk Kobiet". Na czele protestujących przemieszczała się też furgonetka, z której wygłaszane były przemówienia i grała muzyka. Wznoszone były antyrządowe okrzyki, niektórzy odpalali race i świece dymne.
Przemarsz przebiegał spokojnie. Policjanci nie blokowali jego uczestników. Można jednak było usłyszeć komunikaty wzywające protestujących do rozejścia się.
Protest relacjonowaliśmy na tvnwaszawa.pl:
Fala protestów
Uzasadnienie orzeczenia TK ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Zdania odrębne do orzeczenia złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK złożyło trzech sędziów: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oznajmiły, że publikację uzasadnienia wyroku odbierają "jako totalną potwarz". - Jeżeli do teraz mówiliśmy o "piekle kobiet", to teraz będziemy musieli mówić o "piekle dla rządu". Zgotujemy wam piekło. Nie podarujemy tego – zaznaczyła działaczka Strajku Kobiet Klementyna Suchanow.
CZYTAJ WIĘCEJ O UZASADNIENIU WYROKU TK
22 października ubiegłego roku wybuchły protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Poprzedni protest Strajku Kobiet odbył się w środę, 20 stycznia w Warszawie, między innymi w okolicy ronda de Gaulle'a, placu Trzech Krzyży, Sejmu, a także ronda Dmowskiego. Kilkanaście osób zostało wówczas zatrzymanych.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl