Wycinają drzewa, zaczynają budowę Izby Pamięci. Mieszkańcy protestują i proszą o konsultacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Protest przeciwko wycince drzew w Parku Powstańców Warszawy
Protest przeciwko wycince drzew w Parku Powstańców Warszawy
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Protest przeciwko wycince drzew w Parku Powstańców WarszawyLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew i przeniesieniu placu zabaw w Parku Powstańców. W ich miejscu ma stanąć Izba Pamięci. - Nie sprzeciwiamy się upamiętnieniu powstańców. Z drugiej strony jednak sprzeciwiamy się i zawsze będziemy się sprzeciwiać urządzaniu naszej najbliższej okolicy wbrew naszej woli i wiedzy - przekonują.

O tym, że Park Powstańców czekają zmiany, mówiło się od dawna. Mimo wcześniejszych protestów mieszkańców stanie tam Izba Pamięci z Murem Pamięci, co wiąże się z wycinką 15 drzew i przeniesieniem popularnego placu zabaw.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który realizuje tę inwestycję, prace rozpoczął 5 lutego, a wraz z nimi mieszkańcy rozpoczęli kolejny protest.

Izba Pamięci w parku

Niewielki, ale malowniczy park u zbiegu ulic Sowińskiego, Wolskiej i Redutowej to dziś miejsce odpoczynku. Plac zabaw, siłownia plenerowa, ławki. Wszystko to zostało zbudowane z pieniędzy budżetu partycypacyjnego. Dlatego z dużym zdziwieniem mieszkańcy okolicznych osiedli przyjęli wiadomość, że wszystkie wymyślone i wybrane przez nich atrakcje mają zniknąć.

Projekt budowy Izby Pamięci powstał z inicjatywy Wandy Traczyk-Stawskiej. Lokalizacja nie jest przypadkowa, znajduje się w sąsiedztwie Cmentarza Powstańców Warszawy przy Wolskiej. To największa pod względem liczby pochowanych wojenna nekropolia w Polsce. Spoczęło tu ponad 100 tysięcy warszawiaków, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Pomysł przewiduje budowę pawilonu wystawowo-edukacyjnego - Izby Pamięci. Obok zaplanowano Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami osób pochowanych na cmentarzu, tych z ustaloną tożsamością.

Inwestycja była planowana od lat (projekt wybrano już w 2015 roku), ale do jej rozpoczęcia potrzebna była zmiana planu zagospodarowania. Wcześniejszy bowiem nie pozwalał na stawianie w tym rejonie obiektów kubaturowych. Miejscy planiści przywrócili więc funkcję cmentarza-mauzoleum.

Pozwolenie na budowę zostało wydane z końcem lipca 2019 roku, właśnie ruszyły prace. Pierwszy etap – wycinka drzew, która ma się zakończyć z końcem lutego.

Rozpoczął się też protest mieszkańców. Ci spotkali się w sobotę w miejscu powstania Izby Pamięci. Przyszło kilkadziesiąt osób.

Tak będzie wygladała Izba PamięciTak będzie wygladała Izba PamięciFacebook

Protest

Protestujący domagają się wstrzymania budowy i konsultacji społecznych. "Chcemy z mocą podkreślić, że nie sprzeciwiamy się upamiętnieniu Powstańców Warszawy. Część z nas w walkach na Woli straciła swoich bliskich. Zawsze będziemy za tym, aby oddać należny im hołd i szacunek. Z drugiej strony jednak sprzeciwiamy się i zawsze będziemy się sprzeciwiać urządzaniu naszej najbliższej okolicy wbrew naszej woli i wiedzy" – napisali w petycji, którą przekazali naszej redakcji.

Przypomnieli o projektach obywatelskich, które udało się zrealizować w parku. Uznali też, że przeniesienie placu zabaw w inne miejsce nie jest dobrym pomysłem.

"Uważamy, że aktualna lokalizacja jest najlepszą z możliwych, ponieważ zapewnia doskonały dostęp zarówno mieszkańcom Urlychowa jak Odolan. Warto nadmienić, że oba te rejony wciąż silnie się rozbudowują" – napisali i poprosili o konsultację.

"Obecne władze miasta tak często i chętnie mówią o potrzebie aktywności mieszkańców, budowie przyjaznej przestrzeni oraz ochronie klimatu. Budowa Izby Pamięci w obecnie zaplanowanym kształcie stoi w absolutnej sprzeczności z każdą z tych spraw" – zaznaczyli.

Petycja z podpisami mieszkańców w poniedziałek ma trafić na biuro prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Autorka/Autor:kz\kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola jest całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony i nieprzytomny, około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl