Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Źródło: TVN24
Święto Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek rano wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. "Obok tryumfu militarnego w sierpniu 1920 roku dokonał się drugi wielki tryumf w sercach i umysłach obywateli odrodzonej Rzeczypospolitej" - napisał wcześniej na swojej stronie prezydent.

Prezydentowi towarzyszył m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Kilkadziesiąt minut później w tym samym miejscu wieniec złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Źródło: TVN24

W ramach wtorkowych uroczystości prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą o godz. 10 weźmie udział w mszy za ojczyznę i polskich żołnierzy, która odprawiona zostanie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przewodniczył będzie biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

W południe tradycyjnie, jak co roku, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

"Przez 123 lata wmawiano, że polskości już nie ma"

"Obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej są okazją do mówienia o nauce płynącej ze zwycięstwa, którego skutki ukształtowały świadomość pokoleń Polaków. Obok tryumfu militarnego w sierpniu 1920 roku dokonał się drugi wielki tryumf w sercach i umysłach obywateli odrodzonej Rzeczypospolitej" - napisał Andrzej Duda w przesłaniu zamieszczonym we wtorek na stronie prezydenckiej kancelarii.

Dodał, że polscy i zagraniczni historycy często wskazują, że rozbicie bolszewików pod Warszawą uratowało Europę przed ich najazdem na inne państwa kontynentu. "Dla nas jednak, poza jego doniosłym znaczeniem geopolitycznym, sierpień 1920 roku był bezprecedensowym doświadczeniem wspólnoty i solidarności narodowej – był doświadczeniem polskości dla narodu, któremu przez 123 lata wmawiano, że polskości już nie ma" - podkreślił.

"Tamtego upalnego lata Bitwę Warszawską wygrali ochotnicy, którzy wyszli do walki wprost ze swoich wsi i miasteczek. Wszyscy oni urodzili się pod zaborami. Wielu walczyło na frontach I wojny światowej. Wszyscy poznali jej oblicze. Znali smak niewoli, dlatego widząc nadchodzące od wschodu zagrożenie utraty niedawno odzyskanej wolności, chwycili za broń" - napisał prezydent.

"Wkrótce wieść o ich zwycięstwie trafiała pod strzechy domów rodzinnych. Stała się tematem rozmów, kazań, artykułów. Napawała ich bliskich dumą, przywracała godność, stała się częścią tożsamości pokolenia, które wkrótce miało doświadczyć koszmaru totalitarnych ideologii niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu" - wskazał.

Próba do defilady. Na zdjęciu czołg Leopard 2PL
Próba do defilady. Na zdjęciu czołg Leopard 2PL
Źródło: MON

"W Bitwie Warszawskiej 1920 roku zwyciężył naród"

Prezydent stwierdził, że w "Bitwie Warszawskiej 1920 roku zwyciężył naród, który od utraty państwowości w 1795 roku konsekwentnie poddawany był polityce wynaradawiania". "Zaborcy walczyli z naszą kulturą, językiem, religią. Dwukrotnie stawaliśmy w zbrojnym oporze, w listopadzie 1830 roku i w styczniu 1863 roku. Ocalałych z powstańczych pól bitewnych spotykały wówczas nieznośne represje, które miały ostatecznie zniszczyć nasze umiłowanie wolności" - napisał.

"Mimo to kolejne pokolenia Polaków wychowywane w niewoli przekazywały swoim dzieciom najcenniejszy dar – polskość. Taki właśnie naród, tacy Polacy w sierpniu 1920 roku pokonali bolszewików, zatrzymując ich pochód na zachód Europy" - zaznaczył.

"Dziś nie sposób mówić o bohaterach Bitwy Warszawskiej bez opisu tła, które ich ukształtowało. Każdy z nich, podejmując decyzję o wyjściu na pole bitwy, niósł w sobie bagaż doświadczeń rodziców i dziadków, wychowanych w cieniu 1795, 1830 i 1863 roku. Każdy z nich, stając oko w oko z czerwoną zarazą i pokonując ją, napisał nową kartę historii. Jej tytuł to 'sierpień 1920', a treść to nasza duma, chwała oręża i niezłomność" - napisał prezydent.

Z okazji Święta Wojska Polskiego premier Mateusz Morawiecki złożył we wtorek życzenia żołnierzom. "Żołnierzom Wojska Polskiego dziękuję za ofiarną służbę dla Polski! Jesteście najwyższej klasy profesjonalistami. To dzięki Wam czujemy się bezpiecznie" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Życzenia żołnierzom złożył także lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. "Życzę wszystkim naszym żołnierzom w dniu ich święta mądrych dowódców, odpowiedzialnego i lojalnego nadzoru cywilnego oraz nowoczesnego niezawodnego sprzętu" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

We wtorek defilada na Wisłostradzie

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", która ruszy na Wisłostradzie o godz. 14. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Defilada na Wisłostradzie w Święto Wojska Polskiego. Co będzie można zobaczyć?

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia

Czytaj także: