Praski Trakt Książęcy. Wydali ponad 150 tysięcy na wizualizację, zobaczyli ją tylko wybrani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i KawęczyńskiejLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Ponad rok temu powstała koncepcja, której realizacja mogłaby odmienić oblicze części Pragi. Ale nie wiadomo, co się z nią dzieje – komisja do spraw rewitalizacji przy radzie dzielnicy nie zebrała się w ubiegłym roku ani razu. A wizualizacja, na którą wydano 150 tysięcy złotych, nie została dotychczas upubliczniona.

Radny Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz zwrócił uwagę, że Komisja Doraźna Dzielnicy Praga Północ, na której radni mieli zająć się sprawami rewitalizacji, nie jest zwoływana od ponad roku. We wpisie na Facebooku zastanawia się, co się stało z ambitnym projektem rewitalizacji ciągu trzech ulic, nazwanych Praskim Traktem Książęcym. Prezentacji pomysłu nie widział jeszcze nikt poza kilkoma radnymi i urzędnikami.

Prezentacja, której prawie nikt nie widział

Grzegorz Walkiewicz przypomina w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że wspomniana komisja powstała na początku nowej kadencji samorządu. - Dzielnica chciała mieć większy wpływ na tę kwestię, bo dotychczas wszystko rozgrywało się na szczeblu miejskim. Powołanie doraźnej komisji stanowiło lepsze rozwiązanie niż na przykład zwoływanie sesji nadzwyczajnych – tłumaczy radny.

Jak wylicza, od momentu powstania komisja zebrała się sześciokrotnie, z czego tylko dwa razy udało się uzyskać kworum. Nową inicjatywą, która pojawiła się podczas obrad komisji, była właśnie rewitalizacja tzw. Praskiego Traktu Książęcego. Ta robocza nazwa to nawiązanie do śródmiejskiego Traktu Królewskiego. - Rewitalizacja jest przeprowadzana punktowo, czyli remontowane są określone nieruchomości. W przypadku tego projektu pomysł był taki, aby zrewitalizować należące do miasta kamienice wzdłuż ulic Okrzei, Ząbkowskiej aż do Kawęczyńskiej, a także budynki przy ulicy Małej – opowiada Grzegorz Walkiewicz.

5 grudnia 2019 roku, na – jak się później okazało – ostatniej sesji komisji ds. rewitalizacji, dyrektorka Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami przedstawiła prezentację z wizualizacjami odnowionych kamienic. Jak twierdzi Walkiewicz, w prezentacji nie ujęto szczegółowych informacji na temat zakresu prac, które powinny zostać przeprowadzane w budynkach, a także choćby wstępnego kosztorysu. - Prezentacji nie można było fotografować. Wyjaśniano to kwestią praw autorskich, które nie zostały jeszcze przekazane miastu – wspomina radny.

Walkiewicz twierdzi, że dopytywał o szczegóły, ale nie uzyskał odpowiedzi. Otrzymał jednak zapewnienie, że dane, o które pyta, zostaną uzupełnione w ciągu kilku tygodni. Przez cały kolejny rok komisja nie była zwoływana. Nigdzie nie opublikowano również prezentacji zleconej przez ZGN. - Oficjalnym powodem miała być pandemia. Ale przecież cały samorząd pracuje bez przeszkód w trybie zdalnym – zauważa nasz rozmówca.

W interpelacji do władz dzielnicy radny Walkiewicz domaga się odpowiedzi na pytanie o koszt przygotowania prezentacji, a także wzywa do niezwłocznej jej publikacji na stronie samorządu. Pyta również między innymi, czy koncepcja Praskiego Traktu Książęcego była konsultowana z prezydentem stolicy lub komitetem ds. rewitalizacji.

Opracowanie za ponad 150 tysięcy złotych

Wszystko wskazuje na to, że nie była. Pełnomocnik ratusza ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer widział koncepcję tylko podczas jedynej oficjalnej prezentacji. Później nie dotarły do niego żadne szczegóły dotyczące tego pomysłu. Praski Trakt Książęcy nie jest ujęty w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji Warszawy obowiązującym do 2022 roku.  

- Sama koncepcja jest dobrym pomysłem i wstępem do rozmowy o tym, aby w przyszłości powstała tu przestrzeń, która będzie traktem – na wzór Królewskiego po drugiej stronie Wisły. Zaprezentowany projekt skupia się jednak na modernizacji kamienic. Jeśli ma pełnić rolę traktu - wygodnego ciągu pieszego - powinien też pokazywać jakiś zamysł urbanistyczny, jak ten ciąg ulic powinien wyglądać – ocenia w rozmowie z nami Grunt-Mejer.

Rzeczniczka dzielnicy Karolina Jakobsche przekazuje, że Komisja doraźna ds. rewitalizacji była zwoływana w 2019 roku czterokrotnie: w lipcu, sierpniu, listopadzie oraz grudniu. - Podczas ostatniego spotkania zaprezentowano analizę wyglądu budynków w ciągu ulic: Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej, co stało się początkiem rozważań na temat realizacji projektu Praskiego Traktu Książęcego. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zaprezentował opracowanie dotyczące aktualnego stanu nieruchomości oraz wizualizację zmian. Opracowanie kosztowało 154 tysiące złotych – informuje Jakobsche.

- W najbliższym czasie opracowanie zostanie zaprezentowane mieszkańcom, którzy będą mogli odnieść się do koncepcji, będą mogli także brać aktywny udział w konsultacjach – deklaruje. Jednak konkretnego terminu urząd dzielnicy nie podaje.

"Pieniądze na rewitalizację nie przepadają"

Walkiewicz zauważył jeszcze jeden problem związany z rewitalizacją Pragi, którą władze stolicy bardzo lubią się chwalić. - Mamy wielki kłopot z wykorzystaniem środków. Kolejne władze dzielnicy nie były w stanie wydać pieniędzy, które dostawaliśmy z budżetu miasta na rewitalizację. Zarząd i rada oddały 50 z 90 milionów złotych, które w 2019 roku dzielnica otrzymała. Nikt nam nie da nowych środków, skoro nie wykorzystaliśmy poprzednich – twierdzi radny.

Przedstawiciel ratusza ocenił, że jeśli do takich sytuacji dochodzi, to z przyczyn niezależnych od władz dzielnicy.

- W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji mamy pewien budżet i zadania do wykonania. Ale zdajemy sobie sprawę, że występują różne sytuacje, które uniemożliwiają zrealizowanie projektu w danym roku. Może być tak, że do przetargu nikt się nie zgłosi albo zgłaszające się firmy podają zbyt wysokie kwoty – tłumaczy Jacek Grunt-Mejer. - Jeśli projekt jest ujęty w programie, to pieniądze nie przepadają, tylko przechodzą na następny rok – zapewnia. 

Konkretnych kwot, które Praga Północ musiała zwrócić, nie podaje i odsyła do urzędu dzielnicy. Tam jednak dowiadujemy się tylko, ile pieniędzy wykorzystano. Jak informuje Karolina Jakobsche, ZGN Praga Północ w 2019 roku zrealizowało inwestycje na kwotę ponad 40 milionów złotych, a w 2020 roku – ponad 44 milionów.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!