Od wtorku, 25 października mostek zostanie zamknięty zarówno dla spacerowiczów, jak i rowerzystów. Ruch zostanie skierowany na położony kilkadziesiąt metrów dalej drugi mostek. Nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z kładki. Ze względu na wysoki koszt remontu może to nie nastąpić zbyt szybko.
Dzielnica nie ma pieniędzy na remont
"Naprawa powyższej konstrukcji powiązana jest z przebiegającą pod mostkiem infrastrukturą kanalizacyjną oraz elektroenergetyczną. Niestety nie da się wyremontować samego mostu, bez przebudowy całej tej infrastruktury" - poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski. "Generalna modernizacja tej przeprawy wymaga więc zarówno niemałych środków finansowych (szacowanych na kilka milionów złotych), jak i licznych konsultacji z administratorami sieci przesyłowych oraz czasu" - dodał.
Przekazał też, że równolegle planowane jest rozpoczęcie prac projektowych, które pozwolą określić dokładny zakres potrzebnych prac modernizacyjnych, a przede wszystkim ostateczny koszt naprawy konstrukcji.
Rdza i powyłamywane deski
Drewniany mostek usytuowany przy jeziorku Kamionkowskim już od dawna wymaga naprawy. Apelowali o to sami mieszkańcy, często spacerujący po sąsiednim parku Skaryszewskim. Konstrukcję przeżarła rdza, straszą powyłamywane deski. Mostek jest też lekko przechylony. "Ja codziennie tamtędy przejeżdżam rowerem i zawsze boję się, że to ostatni raz" - komentowała na Facebooku jedna z mieszkanek. O katastrofalnym stanie mostku informowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Już wtedy Michał Szweycer z Urzędu Dzielnicy Praga Południe mówił, że sam remont przeprawy to koszt około trzech milionów złotych. Natomiast realizacja takiego zadania wraz z uzyskaniem wszystkich pozwoleń potrwałaby ponad rok.
Kanał Wystawowy łączy jeziorka Kamionkowskie i Gocławskie. Nazwa kanału pochodzi od Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 roku, której kolejną edycję w okresie międzywojennym planowano zorganizować w Warszawie na terenach między kanałem, al. Waszyngtona a ul. Kinową. Sam kanał powstał między 1934 a 1938 rokiem.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl