7 121 197 drzew na jednej mapie

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"
"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"
Urząd Miasta Warszawy
Urząd Miasta Warszawy"Mapa Koron Drzew to jedyne i pierwsze przedsięwzięcie na taką skalę w naszym kraju"

W Warszawie powstała Mapa Koron Drzew. - Dzięki tym danym możliwe jest obliczenie stopnia pokrycia koronami drzew poszczególnych terenów, szacowanie ilości pochłanianego dwutlenku węgla czy produkcji tlenu - wyliczają urzędnicy i przekonują, że będą w stanie lepiej zarządzać miejską zielenią.

Mapa Koron Drzew jest dostępna w miejskim serwisie mapowym, w zakładce Zieleń. Każdy może sprawdzić tam, jakie drzewa rosną w dowolnym miejscu stolicy. Jak wyjaśnia rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, mapa wykorzystuje innowacyjne metody teledetekcyjne i analityczne, co pozwala na kompleksowe zobrazowanie wysokiej zieleni w całej Warszawie. - Określa lokalizację i zasięg koron drzew, a także ich zróżnicowanie gatunkowe, stopień ulistnienia czy kondycję zdrowotną. Dzięki tym danym wiemy między innymi, na jakim obszarze powinniśmy pilnie skoncentrować działania pielęgnacyjne, gdzie należy wprowadzić nowe nasadzenia, a w którym miejscu zieleń jest w najlepszym stanie - wylicza Gałecka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ponad siedem milionów stołecznych drzew na jednej mapieUrząd Miasta Warszawy

Urzędnicy przekonują, że na podstawie mapy mogą kształtować politykę rozwoju zieleni miejskiej i adaptacji do zmian klimatu. - Dzięki tym danym możliwe szacowanie ilości pochłanianego przez drzewa dwutlenku węgla, produkcji tlenu czy kształtowania się miejskiej wyspy ciepła - zwraca uwagę rzeczniczka.

Koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman podkreśla z kolei, że Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które podjęło się takiego zadania. - Dzięki mapie będziemy w stanie lepiej zarządzać miejską zielenią - określić, w których miejscach drzew jest mniej, gdzie przerwane są korytarze ekologiczne i gdzie nasi ogrodnicy, i dendrolodzy powinni w pierwszej kolejności przeprowadzić badania. Ułatwi nam to ochronę starych drzew i pozwoli planować sadzenie nowych - przekonuje Glusman.

Siedem milionów koron

Ratusz odebrał już drugą, a zarazem ostatnią, część opracowania, co oznacza koniec pracy - zieleń wysoka w całej Warszawie została zmapowana. Jak precyzuje Gałecka, w ten sposób zostało zidentyfikowanych 7 121 197 drzew. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że łączna powierzchnia koron drzew w Warszawie wynosi 165 kilometrów kwadratowych, co stanowi 32 procent powierzchni miasta; najwyższe drzewo ma ponad 44 metry i rośnie w Wilanowie; najliczniej reprezentowane drzewa to sosny (29 procent) oraz dęby (12,6 procent).

Mapa opiera się na danych różnego typu - lotniczym skaningu laserowym, zobrazowaniach hiperspektralnych oraz zdjęciach RGBUrząd Miasta Warszawy

Jak powstała mapa?

- Do wykonania mapy stosowane były nowoczesne metody analityczne z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego. Mapa opiera się na danych różnego typu – lotniczym skaningu laserowym, zobrazowaniach hiperspektralnych oraz zdjęciach RGB, pozyskanych podczas dwóch misji fotolotniczych - tłumaczy Gałecka. Zwraca przy tym uwagę, że mapa objęła tylko drzewa rosnące w granicach miasta o minimalnej wysokości trzech metrów i powierzchni korony siedmiu metrów kwadratowych.- Nie uwzględnia ona roślin rosnących pod okapem koron innych drzew - zastrzega rzeczniczka.

Miasto szacuje, że - uwzględniając również rośliny niewidoczne na zdjęciach lotniczych - w stolicy rośnie niemal dziewięć milionów drzew.

Mapa objęła tylko drzewa rosnące w granicach miasta o minimalnej wysokości trzech metrów i powierzchni korony siedmiu metrów kwadratowychUrząd Miasta Warszawy

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości