Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził badania na placu Pięciu Rogów dotyczące bezpieczeństwa, estetyki, ale też natężenia ruchu i rozmieszczenia ruchu na placu.
- Badania obejmowamy tygodniowy materiał z kamer. Dzięki temu wiemy, ile samochodów i pieszych przewija się przez plac Pięciu Rogów – powiedział dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Według badań przez plac Pięciu Rogów tygodniowo przechodzi ponad 260 tysięcy osób, co daje miesięcznie ponad milion osób. Cztery procent ruchu na placu należy do samochodów, z czego blisko 30 procent wjeżdża w godzinach, kiedy ten dostęp jest swobodny.
- Relacja Złota – Zgody jest kluczową z punktu widzenia obsługi komunikacyjnej. Wydano też 300 identyfikatorów pozwalających na wjazd w rejon placu Pięciu Rogów – zaznaczył Puchalski.
Przeczytaj także: Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić >>>
Bezpieczna przestrzeń dla 77 procent
W porównaniu z latami przedcovidowymi natężenie ruchu pieszego wzrosło na ulicy Chmielnej o 41 proc., a w ciągu Szpitalna – Krucza o 81 proc.
- Mieszkańcy doceniają przestrzeń, która jest wolna od samochodów, wykorzystując ją w inny sposób dużo chętniej. Czują się bezpiecznie w tej przestrzeni – powiedział dyrektor ZDM.
77 proc. mieszkańców zgadza się, że ta przestrzeń jest absolutnie bezpieczna, zagrożenie widzi 4 proc.
Ratusz przeprowadził też badania, z których wynika, że tygodniowo jest ponad 12 tysięcy interakcji z rzeźbą niebieskiego jaja.
Klony i jajo
Plac Pięciu Rogów otwarto 5 lipca 2022 roku. Od tego czasu mogą tędy jeździć jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Wyjątkiem są auta ze specjalnymi identyfikatorami NC, które wydaje Zarząd Dróg Miejskich.
Na przebudowanym placu posadzono 22 klony polne o wysokości dziewięciu metrów każdy. W maju 2023 roku na placu odsłonięto rzeźbę Joanny Rajkowskiej "Pisklę. Drozd śpiewak". Rzeźba ma formę dwumetrowego, "niebieskiego jaja". Kosztowała prawie ćwierć miliona złotych.
Autorka/Autor: mg/gp,
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa