Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Czy bazgroły znikną z Chmielnej?
Czy bazgroły znikną z Chmielnej?tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Czy bazgroły znikną z Chmielnej?tvnwarszawa.pl

Zgoda 1 i Chmielna 18. Dwa adresy, które mogę sprawić, że efekt rewitalizacji Chmielnej zniknie pod warstwą bazgrołów. Sytuacja pierwszej kamienicy jest skomplikowana, w przypadku drugiej właściciel czeka tylko na zielone światło urzędników.

Chmielna ma być miejskim deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Trwają prace budowlane, w ramach których stara betonowa kostka zostanie wymieniona na eleganckie płyty chodnikowe. Zasadzonych zostanie prawie 100 drzew, przybędzie też krzewów i bylin. Pojawi się więcej ławek i nowoczesne oświetlenie ledowe. Prace pochłoną ponad 21 milionów złotych.

Konserwator oferuje pomoc właścicielom

Pojawia się jednak pytanie, czy efektu nie zepsują bohomazy, pseudograffiti i bazgroły, którymi wymazane są dzisiaj ściany wielu kamienic. Aby do tego nie doszło, miasto uruchomiło program, który ma pomóc właścicielom w renowacji nieruchomości. Stołeczny konserwator daje know how, ułatwia uzyskanie zgody i umożliwia uzyskanie dotacji.

- Program #stopbazgrołom obejmuje wszystkie kamienice stojące przy Chmielnej od Nowego Światu do pasażu Wiecha. Układ urbanistyczny Chmielnej objęty jest ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków w 2009 roku. Niektóre kamienice wpisane są do rejestru indywidualnie. Biurto Stołecznego Konserwatora Zabytków z własnego budżetu zleciło opracowanie programu prac konserwatorskich, w którym wskazano, jaką dla danego budynku i podłoża zastosować technologię czyszczenia z bazgrołów. Stołeczny konserwator deklaruje wsparcie w uzyskiwaniu zgód Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - opisuje Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Niestety konserwator nie daje pieniędzy. By wyczyścić elewację wspólnoty mieszkaniowe lub właściciele muszą sięgnąć do własnych kieszeni, ale ci, którzy zrobią to zgodnie z wytycznymi (konserwator rekomenduje środek chemiczny, metodę usuwania i sposób zabezpieczenia przed dewastacją) mogą ubiegać się o dotację. Nabór wniosków organizowany jest w kwietniu i październiku.

Zgoda 1: sfałszowany testament i reprywatyzacja

Ale są budynki, którym na razie nie pomogą ani dokładne wytyczne, ani duże pieniądze. Najbardziej bolesnym przykładem adres Zgoda 1, charakterystyczna kamienica na planie trójkąta, tuż przy tzw. placu pięciu rogów. Okna zabite paździerzowymi płytami, zabezpieczenia przed odpadającym tynkiem, pieczołowicie wymazany bazgrołami parter.

Nie widać perspektyw na zmianę, bo sytuacja tego budynku jest wyjątkowo skomplikowana. Opisywała ją "Gazeta Stołeczna". Kamienica została zreprywatyzowana w 1998 roku, za czasów prezydentury Marcina Święcickiego. Jak czytamy w "Stołecznej", zwrotu 2/3 nieruchomości dokonano na podstawie sfałszowanego testamentu z 1961 roku. Urzędnicy nie sprawdzili, że istniał właściwy testament, sporządzony w 1957 roku. Osoby, która przedstawiła fałszywkę nie ścigano, bo czyn się przedawnił. Zanim człowiek ten zmarł, doszło do sprzedaży udziałów. A potem jeszcze jednej transakcji. Komisja weryfikacyjna, która badała tę sprawę, uznała, że reprywatyzacja dokonała się z naruszeniem prawa, ale przyznała, że doszło do nieodwracalnych skutków prawnych. Trudną sprawą zajmuje się sąd.

Chmielna 18: restaurator planuje hotel

Kawałek dalej straszy Chmielna 18. Gdy wyciągam aparat, z ust przechodniów mijających budynek kilka razy słyszę słowo "slums". I faktycznie, zasługuje na to miano ze względów estetycznych, jak i doznań zapachowych. Ale przynajmniej kwestia właścicielska jest klarowna - budynek należy do Artura Jarczyńskiego, znanego warszawskiego restauratora, właściciela m.in. Otto Pompieri, Jeff’s czy U Szwejka. 

Jak mówi nam Jarczyński, kamienicę kupił około roku 2018. - Za inwestycję odpowiadał nieżyjący już Michał Borowski (były naczelny architekt miasta - red.). Zaprojektowaliśmy tam mały hotel. Dostaliśmy pozwolenie na budowę, pozwolenie uprawomocniło się dwa miesiąc przed wybuchem pandemii, która to zatrzymała budowę. Pozwolenie oprotestowała sąsiadka, sąd co prawda odrzucił jej argumenty, ale znalazł inny powód, by je unieważnić. W warunkach zabudowy, które otrzymaliśmy, w piwnicy był przewidziany parking. Ale gdy poznaliśmy plany miasta wobec Chmielnej odstąpiliśmy od budowy tego garażu, a w zaprojektowanej już przestrzeni zamierzaliśmy urządzić zaplecze socjalne i magazyn restauracji - odtwarza sekwencję zdarzeń Artur Jarczyński. 

I to właśnie fakt, że w "wuzetce" był garaż, a w pozwoleniu go nie było, stał się dla sądu administracyjnego podstawą do zatrzymania inwestycji. Aby nie komplikować dalej sytuacji, restaurator postanowił rozpocząć procedurę pozyskiwania dokumentów od nowa.

- Zależy nam, żeby jak najszybciej zrealizować tę inwestycję. Mam nadzieję, że będzie się to toczyło gładko, ale działania polskich urzędów są nieprzewidywalne - podsumowuje nasz rozmówca.

Przykłady, które dają nadzieję

Nadzieję daje budynek obok, pod numerem 16. Jeszcze niedawno parter kamienicy wyglądał równie nędznie. Ale zainstalowała się tam sieciówka z preclami. Wcześniej, dosłownie w ciągu kilku dni, wyremontowano elewację najniższej kondygnacji. W kolejce po precle szybko ustawiła się kolejka.

A dowodem, że z bazgrołami można sobie radzić, jest właściciel centrum zdrowia, które działa w następnym budynku (Chmielna 14). Kilkanaście lat temu wypowiedział wojnę pseudograffiti i konsekwentnie je usuwa. Najnowsze czyszczenie dokonało się w czasie realizacji tego materiału: między wykonaniem zdjęć a napisaniem tekstu.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl