Wybitny malarz Jerzy Nowosielski jest autorem projektów dekoracji wielu świątyń katolickich i prawosławnych. W latach 50. i 70. ubiegłego stulecia zdobił cerkiew przy ulicy Wolskiej w Warszawie. Polichromie przedstawiające ewangelistów, apostołów, proroków, świętych, sceny biblijne i z żywota Marii stały się zabytkiem.
"Wpisałem do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego polichromie i dekoracje malarskie z 1954 r. i 1979 r. oraz ikonę Matki Bożej Oranty z 1979 r. autorstwa Jerzego Nowosielskiego, stanowiące wyposażenie kaplicy p.w. proroka Eliasza i błogosławionego Hieronima ze Strydonu, mieszczącej się w dolnej kondygnacji cerkwi św. Jana Klimaka przy ul. Wolskiej 138/140 w Warszawie" - poinformował prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Jak dodał, wnioskowała o to Parafia Prawosławna pw. św. Jana Klimaka w Warszawie.
Polichromie przedstawiają ewangelistów, apostołów, proroków, świętych, sceny biblijne i z żywota Marii
Opracowanie wystroju kaplicy powierzył Jerzemu Nowosielskiemu w 1954 roku ówczesny proboszcz parafii. Została w tym czasie zrealizowana polichromia ściany prezbiterium.
Dolna część cerkwi jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku służyła do odprawiania nabożeństw żałobnych oraz cyklicznych liturgii za duszę fundatora. W latach 70. została przekształcona i powiększona. Kolejny proboszcz zwrócił się wtedy do Nowosielskiego z prośbą o kontynuację prac przy wystroju dolnej cerkwi - wykonanie polichromii nawy. Artysta wykonał prace w 1979 roku.
Dekoracje ścian to polichromie figuralne przedstawiające ewangelistów, apostołów, proroków i świętych oraz sceny biblijne i z żywota Marii. W prezbiterium umieszczona jest ikona Matki Bożej Orantki oraz archaniołowie. Kompozycje w nawie przedstawiają sceny z życia Marii. Pozostałe malowidła ukazują postaci apostołów, proroków i świętych oraz sceny biblijne i z żywota św. Eliasza. Do wyposażenia świątyni należy również ikona Matki Bożej Oranty, powstałej w 1979 roku, obecnie eksponowana w przedsionku cerkwi dolnej.
"Malowidło w prezbiterium jest jedną z pierwszych samodzielnych polichromii artysty"
Jerzy Nowosielski wybitny profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest autorem projektów dekoracji wielu świątyń katolickich i prawosławnych.
"Polichromia wpisana do rejestru zabytków zasługuje na szczególną uwagę również z tego względu, iż malowidło w prezbiterium jest jedną z pierwszych samodzielnych polichromii artysty. Malowidła w dolnej cerkwi pw. Jana Klimaka na Woli charakteryzuje bogactwo teologiczne i ikonograficzne. Ponadto wartością dokumentacyjną jest charakterystyczny dla twórczości Nowosielskiego styl oraz jest koloryt polichromii, w których dominuje indygo o bogatej modulacji tonów (ożywiony akcentami czerwieni, żółci i ochry). Dekoracje kaplicy zaliczyć należy do wybitnych dzieł w twórczości Nowosielskiego. Malowidła powstałe w latach 50. i 70. XX w. oraz ikona z k. lat 70. XX w. stanowią wybitne dzieło sztuki sakralnej o wysokich wartościach artystycznych i historycznych, posiadające szczególną wartość dla Prawosławia. Dekoracja malarska kaplicy stanowi także dziedzictwo kulturowe i artystyczne o dużej randze oraz wybitny przykład polskiej sztuki malarskiej lat 50. I 70. XX w." - uzasadnia mazowiecki konserwator zabytków.
Autorka/Autor: mag
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków