Po pandemii przybywa pasażerów, a kierowców brakuje. ZTM tłumaczy powody zmian w komunikacji

Źródło:
PAP
Nowe tramwaje wjechały na zajezdnię na Woli
Nowe tramwaje wjechały na zajezdnię na WoliArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Nowe tramwaje wjechały na zajezdnię na WoliArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jesienne zmiany w rozkładach jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego mają między innymi związek z brakami kierowców. Trudna sytuacja kadrowa to nie jedyny problem z jakim mierzy się obecnie Zarząd Transportu Miejskiego. Z jego szacunków wynika, że wzrost kosztów paliw i energii może spowodować duże obciążenie dla budżetu. Dyrektor Katarzyna Strzegowska zapewnia jednak, że nie będzie to powodem cięć w komunikacji miejskiej.

Przedwakacyjny rozkład jazdy będzie w tym roku przywracany w dwóch etapach. Pierwszy przypada na wrzesień i powrót do szkół, kolejny na październik, gdy nauka rozpoczyna się w uczelniach wyższych. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska opowiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową o powodach takiego podziału. Wyjaśniła też, czy rosnące koszty paliw i energii mogą wpłynąć na funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Strzegowska wskazała, że są dwa kluczowe powody dwuetapowego powrotu do rozkładu jazdy sprzed wakacji. - Po pierwsze analiza wykorzystania transportu publicznego, którą robimy na podstawie hurtowni danych i badań potoków, i wykorzystania transportu we wszystkich trakcjach. A drugi powód, o którym mówimy głośno i nie dotyczy tylko Warszawy, to problemy kadrowe z kierowcami - zaznaczyła. Dodała, że do podobnych działań zostały też zmuszone inne duże miasta. Przykładowo w Krakowie z powodu braku kierowców od września zmniejsza się liczbę autobusów na ulicach, w Poznaniu autobusy będą jeździły rzadziej niż przed wakacjami, sytuację analizuje Gdańsk.

- To, że nasi operatorzy i spółka miejska naprawdę robią wszystko, co mogą, żeby wyjeżdżać i wakacyjnie i powakacyjnie, to wielkie podziękowania dla nich, że dają radę - dodała. Zaznaczyła, że spółki prowadzą same kampanie i zachęty do tego, żeby zostać kierowcą zawodowym. ZTM rozpoczął z urzędem pracy taką kampanię. Można właśnie przez UP zapisać się na kurs, który zostanie sfinansowany przez urząd.

Problemem jest jednak to, że brakuje nowych, młodych kierowców, a proces rekrutacji jest długi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Do obsługi 100 autobusów w grafiku przypada 300 kierowców

Kolejnym rozwiązaniem wprowadzonym przez ZTM w momencie, kiedy operator ma problem z obsadą danej linii, czy kursu, jest wykorzystanie pracownika nadzoru ruchu. - Instruktor pracujący u przewoźnika ma obowiązek posiadać zawodowe prawo jazdy kategorii D, po to, żeby w ekstremalnych sytuacjach podmienić kierowcę. I to się rzeczywiście przydaje - stwierdziła Katarzyna Strzegowska. - My za to ciężar nadzoru bierzemy na siebie - dodała.

Dyrektor opisywała też, że na kształt powakacyjnego rozkładu jazdy ma też wpływ budowa nowej linii tramwajowej. - Rozpoczynamy też dużą inwestycję - tramwaj na Wilanów, która spowoduje duże zmiany w układzie drogowym i staramy się robić wszystko, żeby był tam priorytet dla transportu miejskiego. Musimy ciężar tramwajowy przenieść na trakcję autobusową. To wygeneruje zaangażowanie sporej liczby autobusów i pracowników - powiedziała dyrektor. - Więc to też musieliśmy założyć w całym bilansie - dodała.

Od września na ulicach będzie około 1400 autobusów. Natomiast w wakacje jest ich około 1300, a w szczycie przewozów - 1500. - Te 100 autobusów to blisko 300 kierowców - podkreśliła dyrektor.

CZYTAJ TEŻ: Warszawska Karta Miejska - komu przysługuje i jak ją wyrobić?

ZTM o korektach rozkładów jazdy

Linie, których rozkłady zostały poddane korekcie, wybrano na podstawie analizy napełnień, to jest liczby pasażerów oraz okresów największego zainteresowania przejazdami i analizy połączeń, aby relacje przez nie zapewniane mogły być zastępowane przez inne linie. Przeanalizowane zostały dane z bramek metra, ze zliczarek autobusowych i z tramwajów.

- Na podstawie danych z liczników pasażerów zamontowanych w pojazdach wiemy, ile osób wsiada i wysiada na konkretnych przystankach, na jakich odcinkach tras ilu jest pasażerów, jakie są popularne przystanki, na których odbywa się duża wymiana pasażerów (czyli dużo wsiada i dużo wysiada), czy też na których dużo osób wsiada, a na których wysiada, jakie są najpopularniejsze godziny podróży - powiedział kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant. - Przeanalizowaliśmy dane z kilku przedwakacyjnych miesięcy, tak, aby obraz ich funkcjonowania był jak najpełniejszy - dodał.

- Na bazie obserwacji robimy pewne zmiany na stałe wymagające od nas dodatkowego taboru w stosunku do okresu sprzed wakacji. Chociażby taką linią jest 719 dowożąca pasażerów do metra z rejonów podmiejskich, linie 739 i 150, na które wracają kursy typowo szkolne. Wprowadzamy na Aleję Polski Walczącej dodatkową linię 159, bo rozwój osiedli w rejonie tego wymaga, a co za tym idzie 107 wydłużamy do EC Siekierki. Zmieniamy też 121 wydłużając ją na Nowe Bemowo - zaznaczył Paweł Mudant dodając, że są to dodatkowe zmiany, które angażują dodatkowy tabor i pracowników.

Podkreślił, że na szczęście wracają pasażerowie do komunikacji miejskiej, co widać z obserwacji. Przed wakacjami liczba pasażerów wahała się między 80 a 85 procent liczby z podobnego okresu przed epidemią COVID. Szczyt przewozów przypada na trzy miesiące - październik, listopad, grudzień.

Strzegowska: budżet ZTM powinien wzrosnąć o jedną trzecią

- Pasażerowie wracają, kupują bilety. W tej chwili 22 procent wpływów z biletów pokrywa wydatki. To jest bardzo mało w porównaniu do rekordowego 2019 roku, kiedy było to 35 procent - powiedziała dyrektor ZTM. Podkreśliła, że firma odrabia dwa lata stracone na pandemii. - A teraz jeszcze dochodzi drugi problem, czyli wzrastające koszty spowodowane tym, co się dzieje w gospodarce - dodała.

Zaznaczyła, że nie jest to jednak powód wprowadzanych zmian. - Nie myślimy, żeby w związku z trudną sytuacją finansową i wzrastającymi kosztami zrobić jakieś cięcia w komunikacji - podkreśliła.

- Drastycznie wzrastają koszty energii i nośników napędzających nasze autobusy. Na początku oleju napędowego i gazu, a później energii elektrycznej. To powoduje, że już dzisiaj wszyscy operatorzy zgłaszają problem niewystarczających środków na pokrycie kosztów, a prognozy nie są optymistyczne - powiedziała dyrektor Strzegowska. - Sytuacja będzie coraz trudniejsza w skali całego budżetu miasta - dodała. Podkreśliła, że w tej chwili ZTM jest na etapie tworzenia budżetu. - Patrząc na koszty, które mamy związane z energią, paliwami, to budżet nasz powinien wzrosnąć o jedną trzecią - zaznaczyła.

Problem z kredytem na zakup autobusów gazowych

Problemy są także z inwestycjami w nowy tabor niskoemisyjny. - Europejski Bank Inwestycyjny wycofał się z kredytowania zakupu autobusów gazowych - przekazała Strzegowska. Dodała, że w związku z tym problemem był kontrakt na gazowe autosany. - Jednak spółka została dokapitalizowana pieniędzmi miejskimi w wysokości 100 milionów złotych, żeby dokończyć dostawę autosanów - przekazała

Nowe autobusy gazowe w stolicy - zdjęcie z 2020 rokuZTM

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl