Kto odpowiada za kuriozalną inwestycję? "Wuzetka" od prezydenta, pozwolenie od wojewody

Źródło:
TVN24
Przyszli mieszkańcy mogą być zamurowani widokiem, a raczej jego brakiem
Przyszli mieszkańcy mogą być zamurowani widokiem, a raczej jego brakiem
TVN24
Przyszli mieszkańcy mogą być zamurowani widokiem, a raczej jego brakiemTVN24

Inwestycja na warszawskich Stegnach stała się obiektem krytyki, bo jeśli ktoś wyjdzie tam na balkon, to sąsiada z naprzeciwka będzie miał naprawdę bardzo blisko. Dostrzegł to minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i zareagował, ale nie była to ostatnia reakcja.

Nowa inwestycja na warszawskich Stegnach. Tuż obok mały segment, a między nimi mała szczelina. Przyszli mieszkańcy, wychodząc na poranną kawę na balkon, mogą być zamurowani widokiem. A raczej jego brakiem. Teraz kontrowersyjne balkony są zasłonięte.

Sprawę jednak zauważył minister Waldemar Buda, odwiedzając budowę, nie wierząc własnym oczom, skomentował: "To jest pazerność połączona z głupotą. Coś takiego buduje się w Warszawie. Skontrolujemy tę inwestycję i analizujemy przepisy pod kątem zmian i zablokowania tego typu inwestycji".

"Wuzetka" od prezydenta, pozwolenie od wojewody

Kto na to pozwolił? Jak do tego doszło? Wpis ministra odbił się szerokim echem między ścianą a balkonem, które usłyszał warszawski ratusz. - Szczerze? Tak się wystawić na strzał, naprawdę trzeba mieć tupet - skomentował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

I odpowiedział ministrowi: "Panie ministrze Waldemarze Budo, chętnie zapoznamy się z wynikami tej kontroli. Warszawa wydała odmowę dla tej inwestycji, po czym zgodę wydał... wojewoda mazowiecki, czyli pana przedstawiciel - z pazerności, z głupoty? Może pan go sam zapyta!".

W tej historii ważna jest chronologia zdarzeń. Na początku deweloper złożył wniosek o pozwolenie na budowę do ratusza. - To pozwolenie było niezgodne co do fundamentalnych zasad z wcześniejszą decyzją wydaną przez prezydenta w zakresie warunków zabudowy. I dlatego była wydana odmowa - podkreślił w rozmowie z TVN24 wiceprezydent Olszewski.

A kto był odpowiedzialny za wydanie zgody na budowę? - Warunki zabudowy wydał prezydent miasta w 2012 roku - odpowiadał minister Buda.

Inwestycja czekać nie może. Deweloper pozwolenie na budowę dostał w 2018 roku od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, powołanego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- W tej sprawie najważniejsze jest to, że została wydana decyzja o warunkach zabudowy. To ona spowodowała, że prezydent miasta Warszawy pozwolił na zabudowę tej działki w 40 procentach - przekonuje twardo Buda.

Kontrola na budowie. Co mówią przepisy?

Wojewoda w wydanym oświadczeniu poinformował, że "obie decyzje odmowne wydane przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy nie kwestionowały odległości projektowanego budynku, jak i samych balkonów od granicy sąsiedniej". I przypomina o przepisach.

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa infrastruktury, nowy budynek może powstać minimum cztery metry od granicy działki. W tym przypadku sąsiednia zabudowa. Jeżeli stoi na niej budynek z oknami, odległość zmniejsza się do trzech metrów. Jeżeli okien nie ma, wystające elementy, takie jak balkon, mogą zbliżyć się do ściany nawet na półtora metra.

Czy w tym przypadku odległość została zachowana? To zbada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na prośbę ministra.

- Jeżeli mówimy o tym, że brakuje nam ładu przestrzennego, to elementem ładu przestrzennego jest również ład legislacyjny - ocenił Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Minister Waldemar Buda wytoczył działa na walkę z tzw. patodeweloperką. Prezes TUP mówi, że kierunek zmian jest dobry, ale przepisy wymagają jeszcze większego porządku. - Samo dodanie kolejnej ustawy niczego nie rozwiąże. Mamy taką sprzeczność w przepisach. Jeżeli w ciągu roku jest uchwalanych około trzech tysięcy przepisów, no to nasze prawo zmienia się co 48-50 minut - zauważył. - Przy takim natężeniu zmian, oczywiście te przepisy nie są ze sobą spójne w żaden sposób - dodał.

Zmiany są potrzebne. Do tego czasu bliskość ściany przy balkonie może być atutem. To dodatkowa przestrzeń na powieszenie obrazu krajobrazu z lepszą perspektywą.

Autorka/Autor:Maciej Zalewski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP