Park Miniatur zdewastowany. Odbudowa modeli może kosztować nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zniszczony Park Miniatur (wideo z lipca 2022)
Zniszczony Park Miniatur (wideo z lipca 2022)
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Zniszczony Park Miniatur Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Park Miniatur zmienił się w miejsce libacji - alarmuje nasz czytelnik. I wysyła zdjęcia ze zniszczonej wystawy. Przy modelu Pałacu Saskiego leży butelka po piwie, miniaturę Pałacu Kronenberga ktoś pomazał. Inne makiety też wyglądają na zdewastowane.

W Parku Miniatur można było zobaczyć pieczołowicie wykonane makiety znanych, choć często nieistniejących już, warszawskich budynków. Wszystkie modele wykonano w skali 1 do 25. Budowa każdego z nich poprzedzona była analizą dokumentów historycznych - fotografii, rycin czy map. W ten sposób powstały projekty architektoniczne, które komputerowo przetwarzano na trójwymiarowy obraz i wydrukowano w 3D.

Tak stworzono modele: Giełdy Warszawskiej, Gościnnego Dworu, Pałaców: Karasia, Kronenberga, Lubomirskich i Saskiego. Była też Żelazna Brama z Ogrodu Saskiego. Miniatury znajdują się na prywatnej działce w narożniku Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Mimo że teren jest ogrodzony blaszanym płotem, atrakcja jest regularnie dewastowana.

O sprawie poinformował nas nasz czytelnik, który przechodził tamtędy w sobotę po południu. Wizytę zrelacjonował tak: - Park Miniatur, zmienił się w miejsce libacji. Część ogrodzenia leżała na ziemi, więc każdy mógł tam wejść. Makiety są poniszczone i walają się po nich butelki po piwie. Niektóre miniatury są pomazane bazgrołami. Teren zarósł wysoką trawą. Żal patrzeć, co dzieje się z tymi modelami.

W niedzielę na miejscu był reporter i nie było lepiej.

Na naprawę potrzeba 100 tysięcy złotych

Rafał Kunach, jeden z założycieli Parku Miniatur mówi nam, że formalnie jest on zamknięty od wielu miesięcy. - W okresie pandemii otworzyliśmy się, jak tylko było to możliwe, jednak nie było dużego zainteresowania turystów, więc zdecydowaliśmy o zamknięciu - zaznacza na wstępie. O zniszczeniach wie. - Teren był ogrodzony. Po wichurze, jaką mieliśmy w Warszawie kilka dni temu, ogrodzenie prawdopodobnie się przewróciło - mówi.

Co było później, widzimy na zdjęciach. - To nie jest pierwsza sytuacja, kiedy miniatury zostały zniszczone. Obok znajduje się skatepark, do Parku Miniatur wielokrotnie przychodziła młodzież, by nielegalnie pić alkohol. Mieliśmy już sytuację, gdzie ktoś na miniaturach malował gwiazdę Dawida - opowiada.

Nie najlepsze wrażenie robi też blaszany płot z banerami, częściowo pozrywanymi. Według naszego rozmówcy pierwotnie była to część ekspozycji. - Ale już po kilku dniach zdjęcia zostały wysprejowane - zauważa.

Wyjście z trudnej sytuacji właściciele fundacji widzieli w zamontowaniu monitoringu, jednak - jak twierdzi - nie uzyskali zgody ratusza na podłączenie prądu. - Wielokrotnie zawiadamialiśmy policję. Kiedyś ktoś rzucił przez ogrodzenie czymś na kształt kija baseballowego, zniszczył Żelazną Bramę. Nikogo w sprawie nie zatrzymano. Prosiliśmy też o pomoc straż miejską - rozkłada ręce Kunach.

Na pytanie, co dalej odpowiada, "nie wiem". - Miasto nie ma dla nas miejsca - przy wszystkich pustostanach, które posiada - od 2014 roku, nie może znaleźć dla nas lokalizacji. Zastanawiamy się, co zrobić. Eksponaty musimy spakować. Odbudowa tych zniszczonych może kosztować nawet sto tysięcy złotych. Miniatur nie można ubezpieczyć, bo nikt nie jest w stanie ich wycenić. Kto za to teraz zapłaci? - zastanawia się nasz rozmówca.

Pomysłodawca o Parku Miniatur (wideo archiwalne)
Pomysłodawca o parku miniaturArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Od początku mają problem z siedzibą

Pierwsza miniatura - Pałac Saski, prezentowana była w 2014 roku, w gablocie za Grobem Nieznanego Żołnierza.

Następnie siedziba mieściła się w centrum Warszawy w dawnym Domu Bankowym Wilhelma Landaua przy Senatorskiej. Modele można było oglądać od 2015 roku. Miasto jednak wypowiedziało fundacji umowę, argumentując to zaległościami w opłatach. Później park działał w ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu, aż wreszcie trafił w okolice Pałacu Kultury i Nauki, obok wejścia do stacji metra Świętokrzyska.

Park Miniatur przy Senatorskiej (wideo archiwalne)
Park Miniatur przy SenatorskiejLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl