Małe kaczki ginęły w wodzie. Skrzyknęli się i zbudowali pływające wyspy

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Mieszkańcy zbudowali pływające wyspy, by pomóc małym kaczkom
Mieszkańcy zbudowali pływające wyspy, by pomóc małym kaczkom
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plMieszkańcy zbudowali pływające wyspy, by pomóc małym kaczkom

Dwie pływające wyspy pojawiły się w zbiorniku wodnym w Parku Bródnowskim. To pomysł mieszkańców na pomoc małym kaczkom, które były uwięzione w wodzie.

O pomyśle odpowiedział Bartosz Wieczorek z inicjatywy "Nie dla zabudowy Parku Bródnowskiego". - Jak zrobiono jakiś czas temu nową nieckę wodną, to zapomniano o zrobieniu wyjścia dla kaczek i wyspy wodnej, na której małe kaczuszki mogą odpocząć. One nie mogą cały czas pływać w wodzie, bo giną. Marzną i mama nie ma ich jak ogrzać - powiedział.

Zaznaczył, że urząd dzielnicy został o tym poinformowany, ale zamontowanie wyspy i kładki ma trochę potrwać. "Ponoć urzędnicy wszczęli odpowiednie procedury, ale obawiamy się, że kaczuszki nie wytrzymają kolejnych dni lub tygodni" - narzekali w opisie wydarzenia na Facebooku.

"Nie mogły się wydostać z tej niecki"

- Dwa, trzy tygodnie temu urodziło się sześć kaczuszek, z których zostało już tylko pięć. One biedne, nie mogły się wydostać z tej niecki i zostały w niej uwięzione. Nie miały, gdzie odpocząć, więc przypływały do aeratora, który jest na środku akwenu. Ale tam jest niebezpieczne, bo mogą spaść - przekazał Wieczorek.

Mieszkańcy postanowili im pomóc. - Skrzyknęliśmy się, każdy przyniósł, co miał: paletę, styropian, trawę, rośliny i obciążnik. Zrobiliśmy dwie wyspy i mamy już zdjęcia, że spełniły sowie zadanie, bo te małe kaczki tam odpoczywają - powiedział Bartosz Wieczorek. W akcji wzięło udział około 15-20 osób.

- To nie jest rozwiązanie idealne, bo trzeba byłoby zrobić taką stałą, solidną platformę, żeby mogły swobodnie wejść z poziomu wody. Nasza jest pływająca, więc jak wieje wiatr, to się rusza. Ale wyszliśmy z założenia, że lepsze to niż nic. Teraz czekamy na działania urzędu - zaznaczył.

"Rzeczywiście jest to problem"

Dzielnicowy ratusz wie o sprawie i zapowiada działania. - Rzeczywiście jest to problem. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace nad budową urządzeń ułatwiających życie kaczek - powiedział PAP rzecznik dzielnicy Targówek Rafał Lasota.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości