Najnowsze

Parafie greckokatolickie w Warszawie. Gdzie opieka duszpasterska w języku ukraińskim?

Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Rosyjski atak na dzielnicę mieszkaniową w Charkowie (18.08.2022 r.)
Rosyjski atak na dzielnicę mieszkaniową w Charkowie (18.08.2022 r.)Reuters
wideo 2/20
Rosja atakuje Ukrainę

W Warszawie są cztery parafie kościoła greckokatolickiego. Można w nich uzyskać opiekę duszpasterską w języku ukraińskim.

Msze w parafii greckokatolickiej Opieki Najświętszej Maryi Panny (należącej do archidiecezji przemysko-warszawskiej) odbywają się w kaplicy na terenie parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie przy Spalinowej 2. Liturgie odbywają się tam w niedziele o godzinie 9.00, 11.15, 19.00 i codziennie o godzinie 19.00. Istnieje także możliwość spowiedzi przed i po mszy.

"W przypadku większej liczby wiernych w najbliższym czasie będzie także możliwość uczestniczenia we mszy w kaplicy przy parafii rzymskokatolickiej Zesłania Ducha Świętego przy ul. Powstańców 30 w Ząbkach pod Warszawą" – zaznaczono w komunikacie.

Relacja w tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Godziny mszy

Druga parafią greckokatolicką w diecezji warszawsko-praskiej jest parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Msze odbywają się w dwóch miejscach. W kaplicy w domu parafialnym parafii rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości przy Myśliborskiej 100 na Tarchominie w każdą niedzielę liturgia sprawowana jest o godz. 11.30, a w święta w tygodniu o godz. 19.00. W wieczerniku na terenie parafii rzymskokatolickiej św. Jana Kantego przy ks. Józefa Schabowskiego 2 w Legionowie msze odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.00.

W archidiecezji warszawskiej także są dwie parafie greckatolickie – parafia pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego i parafia Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Nabożeństwa w parafii bł. Mikołaja Czarneckiego sprawowane są w kaplicy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej. W niedziele odprawiane są tam liturgie o godz. 8.00, 10.00 i o 12.00.

W parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy Miodowej w Warszawie msze w niedziele odprawiane są o godz. 9.00, 11.00 i 18.00, a w dni powszednie o godz. 7.00 i 17.30.

Poza tym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 9.00 w kościele dolnym w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie będą sprawowane msze w rycie łacińskim (rzymskokatolickim), w języku ukraińskim.

Kościół greckokatolicki w Polsce

Kościół greckokatolicki w Polsce to jednym z katolickich Kościołów wschodnich uznających władzę i autorytet papieża. Jego historia na polskich ziemiach sięga roku 1596 r., kiedy na synodzie w Brześciu większość prawosławnych zwierzchników, których diecezje leżały na terenie Rzeczypospolitej, podpisała akt unii z Rzymem, uznając tym samym władzę papieża. Unitom zagwarantowano wówczas zachowanie wschodniego obrządku w liturgii, własnej hierarchii kościelnej i prawa kanonicznego. Do unii nie przyłączył się jedynie biskup przemyski Michał Kopystyński.

Kościół grekokatolicki istniał na Białorusi, Podlasiu i Chełmszczyźnie. Po tzw. soborze lwowskim w 1946 r. został zdelegalizowany we wszystkich krajach komunistycznych, a majątek unitów przejęła Cerkiew prawosławna. Uniccy biskupi i księża, którzy odmawiali zgody na przyłączenie do Cerkwi prawosławnej, byli represjonowani.

W konsekwencji papież Pius XII mianował prymasa Polski kard. Augusta Hlonda specjalnym delegatem Stolicy Apostolskiej ds. obrządków wschodnich. Kolejni polscy prymasi opiekę nad unitami sprawowali przez swych wikariuszy generalnych, mianowanych spośród duchownych grekokatolickich.

Po 1989 r. rozpoczęła się odbudowa sieci parafialnej Kościoła grekokatolickiego, która objęła całe terytorium państwa polskiego.

Obecnie Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, który zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Są oni rozproszeni po całym kraju. Należą do jednej metropolii. W jej skład wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz, eparchia (diecezja) olsztyńsko-gdańska i eparchia wrocławsko-koszalińska.

Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Oglądaj TVN24 w internecie:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości