Proboszcz wycofał projekt budowy apartamentowca przy zabytkowym kościele na Muranowie

Proponują wpisać Muranów do rejestru zabytków
Proponują wpisać Muranów do rejestru zabytków
Źródło: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Proboszcz parafii św. Augustyna wycofał projekt budowy sześciokondygnacyjnego apartamentowca w sąsiedztwie zabytkowego kościoła przy ulicy Nowolipki na Muranowie - poinformował we wtorek mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

"Zwróciłem się z prośbą i apelem do księdza proboszcza parafii pw. św. Augustyna na warszawskim Muranowie o wycofanie projektu inwestycji budynku przy ul. Nowolipki" - poinformował w mediach społecznościowych mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki. "Uważam, że działania inwestycyjne w tym rejonie powinny być poprzedzone porozumieniem społeczności lokalnej, które rozwieją wszelkie wątpliwości. W takich przypadkach rozmowa wszystkich stron zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto tutaj wykorzystać doświadczenia mediatorów, co deklaruję" - przekazał Lewicki.

Poinformował również, że proboszcz wycofał projekt inwestycji, "który nie będzie dalej procedowany".

Lewicki przypomniał, że teren wokół parafii należy do układu urbanistycznego znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków. "Zgodnie z przepisami, wieloletnią praktyką i orzecznictwem sądowym nie zakazuje to dokonywania zmian, szczególnie gdy nie ma uchwalonego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a tak jest w przypadku okolic muranowskiej parafii. Każda nieuzasadniona odmowa zabudowy zostanie uchylona na drodze sądowej. Dlatego też konieczna jest rozmowa i dialog związany z planowaną inwestycją w tym rejonie" - zaznaczył MWKZ.

Plany proboszcza

O planach proboszcza parafii św. Augustyna na Nowolipkach, który planuje wybudować obok zabytkowego kościoła sześciokondygnacyjny budynek informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku grudnia. Według proboszcza ma to być "dom katechetyczny", z kolei mieszkańcy i aktywiści zaznaczają, że we wniosku, który trafił już do wolskiego urzędu dzielnicy, widnieje informacja o budynku mieszkalnym wielorodzinnym z usługami w parterze i podziemnym parkingiem.

W 2017 roku kategorycznie sprzeciwił się temu stołeczny konserwator zabytków. Teraz po upływie pięciu lat, gdy kompetencje do wydawania tego typu opinii przeszły na mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, decyzja była pozytywna. Parafia uzyskała zgodę na realizację inwestycji. O planach budowy alarmowali między innymi przedstawiciele inicjatywy SOS dla podwórek na Muranowie.

Na plany proboszcza zareagowały też władze Woli, które zaapelowały do MKWZ o wpisanie Muranowa do rejestru zabytków. Ich zdaniem umieszczenie osiedla jedynie w ewidencji zabytków nie daje mu wystarczającej ochrony.

Czytaj także: