Konkurs na rozbudowę Muzeum Narodowego rozstrzygnięty

Wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji rozbudowy MNW
Wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji rozbudowy MNW
Źródło: MNW / Facebook

W poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu na rozbudowę Muzeum Narodowego w Warszawie. Oceniano 28 prac, wygrał projekt przygotowany przez pracownię architektoniczną P2PA z Wrocławia. Nowy pawilon powstanie od strony Książęcej.

Konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie został zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Nowy pawilon Muzeum

- Ważny i uroczysty jest dla nas moment rozstrzygnięcia konkursu. Finałem będzie przygotowanie projektu budowlanego, w konsekwencji projektu wykonawczego, uzyskania pozwoleń na budowę i rozpoczęcia budowy nowego pawilonu Muzeum – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dyrektor Gaweł zaznaczył, że data rozstrzygnięcia konkursu ma także znaczenie symboliczne. - Ponieważ równo 150 lat temu, 30 maja 1872 roku, urodził się Bronisław Gembarzewski, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, który w ciągu 20 lat swojego urzędowania doprowadził do budowy gmachu, w którym obecnie się znajdujemy – mówił dyrektor MNW.

Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna P2PA z Wrocławia. Nowy pawilon powstanie na tyłach Gmachu Głównego, w parku na Książęcem. - Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydatki inwestycyjne pod nazwą "Budowa Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie" – zaznaczył Gaweł.

Szansa na powiększenie powierzchni

- To pierwszy etap modernizacji całego kompleksu historycznej zabudowy MNW i pierwsza od dziesięcioleci szansa na powiększenie jego powierzchni - podkreślił szef MNW.

Spośród 28 prac zgłoszonych do konkursu, jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Bogusławskiego nagrodziło trzy projekty i przyznało dwa wyróżnienia. - Prace, które uhonorowano nagrodami musiały bezwzględnie spełniać trzy warunki: powiązanie projektu z parkiem, z otaczającą go zielenią; zapewnienie możliwości elastycznej rozbudowy i widoczną korespondencję z elewacją obecnego gmachu Muzeum Narodowego, który ma swoją konkretną estetykę – zaznaczył prof. Jerzy Bogusławski.

- Natomiast te dwa równorzędne wyróżnienia nie były oceniane pod kątem konkretnych, dość restrykcyjnych zasad, lecz raczej potraktowano je jako niezmiernie ciekawy głos w dyskusji- mówił prof. Bogusławski.

- I nagroda w konkursie - zwycięski projekt pracowni P2PA, stanowi nowy model muzealnego magazynu i pracowni konserwatorskich w oparciu o zasady dostępności, partycypacji i edukacji. Budynek spełnia wysokie normy środowiskowe i daje gwarancje optymalizacji kosztów eksploatacji. Praca wpisuje się w otoczenie, stanowiąc jednocześnie jego urozmaicenie – napisano w komunikacie jury.

Wizualizacja koncepcji rozbudowy Muzeum Narodowego
Wizualizacja koncepcji rozbudowy Muzeum Narodowego
Źródło: Pracownia P2PA z Wrocławia

Pawilon pełen otwartych przestrzeni

- Projekt uhonorowany pierwszą nagrodą spodobał się wszystkim. Widać w nim pięknie przeanalizowane proporcje elewacji istniejącego gmachu, a jednocześnie nie jest to mechaniczne odtworzenie tych proporcji i struktury materiału, lecz w pełni oryginalna propozycja, pozostająca w korespondencji z otoczeniem – podkreślił prof. Bogusławski. - To pawilon pełen otwartych przestrzeni, które dyskretnie wpuszczają światło, ustawiony tak, że można myśleć o dalszej rozbudowie – zaznaczył.

II nagrodę otrzymała Pracownia Projekt Praga z Warszawy, III – WXCA z Warszawy.

Nadesłane projekty oceniał 11-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta prof. Jerzego Bogusławskiego, składający się z przedstawicieli Muzeum oraz architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi.

Gmach Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku. Jego budowa zajęła ponad dziesięć lat – budynek został otwarty w 1938 roku. Zbiory Muzeum obejmowały wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy obiektów.

Czytaj również: Warszawa ma przejąć od ministerstwa kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej >>

trzaskowski3
Rafał Trzaskowski o przejęciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej od resortu kultury
Źródło: TVN24
Czytaj także: