Zabytek jest jednym z trzech, oprócz Elizeum i Fortu Bema, który na wniosek Warszawy otrzymał dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na jego remont przeznaczono 3,5 mln zł. Przetarg ogłosił Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.
Wybudowany pod koniec XIX wieku
Generalny remont pozwoli na uratowanie jedynego zachowanego drewnianego budynku na Starej Pradze. Przetrwał on w niezmienionej formie przeszło 120 lat.
W 2020 r. z powodu pogarszającego się stanu budynku rozpoczęto remont zabezpieczający drewniaka (zakończony w styczniu 2021 r.). Założono izolację pionową fundamentów. Wymieniono podwaliny i przegniłe fragmenty drewnianej konstrukcji. Zagrożone stropy zostały podstemplowane. Wykonano wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe. Rozebrano dwa skrajne kominy, które groziły zawaleniem, a dwa środkowe wzmocniono stalowymi obejmami.
Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Po II wojnie światowej stała się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r. "Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, gdyż stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy" - zaznaczyło biuro stołecznego konserwatora.
Oficyna Burkego w 2015 r. została objęta ochroną i wpisana do rejestru zabytków.
Autorka/Autor: dg/tok
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa