Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.
Przebudowa ma objąć ulice: Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi.
"To kluczowy i największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy" - podkreślił ratusz w komunikacie. Jak wyjaśnił pozwoli to na połączenie poszczególnych "wysp aktywności", czyli tzw. placu Pięciu Rogów, ulicy Chmielnej i Brackiej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz tzw. placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Oferty od 49 do 76 milionów złotych
Realizacją inwestycji zainteresowanych jest sześć firm: Skanska, Budimex, WPM Mosty, konsorcjum Balzola i Lantania, Strabag oraz Wod-Kan-Bruk. "Oferty, które przejdą teraz analizę formalną, znajdują się w przedziale kwotowym od 49,1 miliona złotych do 76 milionów złotych. Najkorzystniejszą z nich złożyła firma Skanska S.A" - poinformował w czwartek ratusz.
Wybrany wykonawca będzie miał 24 miesiące na przeprowadzenie robót. Prace będą prowadzone etapami, by zapewnić m.in. dojazd do budynków.
"Atrakcyjna i wielofunkcyjna przestrzeń"
"Celem całej inwestycji jest stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni w centrum miasta. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place" - wylicza ratusz. Pojawi się też więcej przestrzeni dla pieszych. Miejsca parkingowe zostaną przeniesione pod ziemię na pobliski plac Powstańców Warszawy (zmieści się tam ponad 400 aut).
Projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgody powstaje według koncepcji autorstwa warszawskiej pracowni RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs.
W ramach koncepcji Nowego Centrum Warszawy trwa również budowa tzw. placu Centralnego, czyli fragmentu placu Defilad prze wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki. Zakończyły się badania archeologiczne, końca dobiega również budowa zbiorników retencyjnych, które pozwolą odzyskiwać deszczówkę.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa