Spółka Pałac Saski poinformowała we wtorek o podpisaniu umowy operatorskiej w sprawie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt architektoniczny odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz ciągu kamienic przy ulicy Królewskiej. "By zapewnić najwyższy poziom tego przedsięwzięcia, spółka Pałac Saski połączy siły z najważniejszą polską organizacją profesjonalną zrzeszającą architektów: Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP" - napisano w informacji prasowej.
Stowarzyszenie będzie odpowiedzialne za zorganizowanie i przeprowadzenie w 2023 roku konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji w rejonie placu Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego.
- Bardzo się cieszę z podpisanej dzisiaj umowy. Jestem przekonany, że fachowość i doświadczenie Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej to gwarancja nie tylko sprawnego przeprowadzenia konkursu, ale też tego, że w efekcie wybrany zostanie naprawdę najbardziej interesujący projekt. Projekt godny tej inwestycji i tego wyjątkowego miejsca, jakim jest Plac Piłsudskiego - powiedział Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Harmonogram poznamy na początku 2023 roku
W informacji prasowej Spółki zaznaczono, że "wszelkie czynności stowarzyszenia związane z organizacją konkursu, takie jak przygotowanie stosownego regulaminu czy działania mające na celu wyłonienie zwycięskich prac konkursowych, zostaną przeprowadzone w zgodzie z wszelkimi obowiązującymi wymogami prawnymi, a w szczególności z ustawami Prawo zamówień publicznych, Prawo budowlane, ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych".
Przekazano, że szczegółowy harmonogram konkursu będzie znany na początku roku. "W stosownym czasie poznamy także skład Sądu Konkursowego, w którym SARP wyznaczy 4 sędziów, w tym osobę pełniącą funkcję Przewodniczącego oraz Sekretarza Sądu Konkursowego. Wszelkie kluczowe informacje dotyczące przebiegu konkursu znajdą się na stronie internetowej konkursu, którą prowadzić będzie stowarzyszenie" - dodano w komunikacie.
Historia stowarzyszenia sięga XIX wieku
Jak podano, "historia Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP rozpoczęła się już w XIX wieku, kiedy to budowniczy i inżynierowie założyli Krakowskie Towarzystwo Techniczne, zaś architekci połączyli siły w Towarzystwie Popierania Handlu i Przemysłu".
"Już przed odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą, na początku XX wieku, zostały opracowane zasady regulaminów konkursów architektonicznych. Kilka lat po Wielkiej Wojnie, w 1926 roku, powstało w Warszawie Stowarzyszenie Architektów Polskich - SAP. W 1934 roku zmieniono nazwę organizacji na Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Choć dwadzieścia lat później przywrócono pierwotną nazwę, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich, jednak tradycyjny, pochodzący z lat 30. skrót 'SARP' pozostał do dziś" - czytamy w informacji prasowej.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: niepodlegla.gov.pl / palacsaski.pl