Awantura o miejsca parkingowe. Radni chcą zostawić ukośne, drogowcy wprowadzają równoległe

Źródło:
PAP
Nowe oznakowania miejsc parkingowych na ulicy Mianowskiego
Nowe oznakowania miejsc parkingowych na ulicy MianowskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Nowe oznakowania miejsc parkingowych na ulicy MianowskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy radni poparli protest części mieszkańców Ochoty przeciwko zmianom w sposobie parkowania. W związku z rozszerzeniem płatnej strefy Zarząd Dróg Miejskich porządkuje przestrzeń i wprowadza miejsca równoległe zamiast skośnych lub prostopadłych. Radnych poparł wiceburmistrz, według którego dotychczasowy system jest dobry, a mieszkańcy się do niego przyzwyczaili. Drogowcy odpowiadają, że nad chaosem trzeba zapanować, a konsultacje społeczne były szerokie.

Ochoccy radni przyjęli w środę stanowisko, w którym wzywają Zarząd Dróg Miejskich "do niezwłocznego podjęcia rozmów z mieszkańcami przy udziale władz dzielnicy" w sprawie zmian związanych z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Ochocie. Radni napisali w nim, że w pełni popierają protest mieszkańców przeciwko działaniom ZDM, polegającym na zmianie sposobu parkowania ze skośnego na równoległy. "W konsekwencji zlikwidowane zostanie część miejsc parkingowych na ulicy Mochnackiego i Mianowskiego na Starej Ochocie" - zaznaczono.

Rada Ochoty oczekuje od ZDM natychmiastowego wstrzymania realizacji nowej strefy płatnego parkowania w tym rejonie oraz do podjęcia rozmów w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Domagają się ponownych konsultacji

Oburzenie zarówno mieszkańców, jak i radnych oraz władz dzielnicy budzi to, że ZDM wprowadza zmiany na ulicach, które już od kilku lat są w strefie. "Od 2013 roku na tym obszarze (ulice Mochnackiego i Mianowskiego - red.) funkcjonuje strefa płatnego parkowania, będąca efektem wypracowanego kompromisu społecznego i konsultacji z mieszkańcami, które przeprowadzono przez ówczesnego burmistrza Ochoty Wojciecha Komorowskiego" - czytamy w uzasadnieniu do stanowiska.

Radni zaznaczają też, że konsultacje w sprawie nowej SPPN na Ochocie były przeprowadzane w trakcie pandemii, głównie w październiku i w listopadzie on-line. "Istnieje uzasadniona obawa, że konsultacje społeczne nie były powszechne. Świadczyć o tym mogą chociażby obecne protesty mieszkańców, zarzucających ZDM brak konsultacji i informacji o wprowadzanych zmianach w SPPN w rejonie ww. ulic" - napisali radni.

W uzasadnieniu stanowiska, radni przypominają, że w raporcie po konsultacjach społecznych we wnioskach i rekomendacjach występują argumenty przeciwko zmniejszaniu liczby miejsc parkingowych i zmianie sposobu parkowania skośnego lub prostopadłego na równoległe. "Dlaczego ostateczne projekty SPPN nie uwzględniają tych rekomendacji" - pytają radni?

Kontrowersje budzi też sposób działania ZDM dotyczący przygotowania ulic do wprowadzenia nowej strefy. "Bez konsultacji z mieszkańcami oraz bez należytej akcji informacyjnej, z ulic Starej Ochoty wywożone są na lawetach samochody" - wskazują radni, dodając, że auta wywożone są nie tylko w dzień, ale i w nocy. "Mieszkańcy uważają to za rzecz niedopuszczalną i w istocie za bezprawny zabór mienia" - piszą radni. Uważają też, że malowanie znaków poziomych powinno odbywać się w miarę możliwości bez konieczności odholowywania aut, a gdy jest to niemożliwe - odcinkami, z akcją ulotkową i właściwą informacją oraz oznakowaniem taśmami.

"Mając na względzie powyższe, biorąc pod uwagę brak powszechnej dostępności do konsultacji społecznych w okresie ich trwania, a także realizacje projektów dla ww. ulic niezgodnych z zapisami rekomendacji tychże konsultacji dotyczących pozostawienia miejsc do parkowania skośnego, koniecznie jest wstrzymanie realizacji nowej SPPN i podjęcie przez ZDM konsultacji z mieszkańcami przy udziale władz dzielnicy" - podsumowali radni.

Rozwój SPPN w WarszawieZDM

Rzecznik ZDM odpowiada na zarzuty radnych

O odniesienie się do zarzutów mieszkańców i radnych poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich.

- Konsultacje w sprawie SPPN na Ochocie odbyły się jesienią zeszłego roku. Aby każdy mieszkaniec był o nich poinformowany, przekazaliśmy Poczcie Polskiej kilkadziesiąt tysięcy ulotek z zadaniem doręczenia ich pod każdy adres na Ochocie. Konsultacje składały się z pięciu spotkań z mieszkańcami za pośrednictwem Zooma i YouTube’a (wymogi pandemii), pięciu dyżurów telefonicznych i trzech wizji lokalnych w terenie. W spotkaniach wzięło udział 332 osób, które mogły zabrać głos. W trakcie każdego spotkania działał też czat, który moderowaliśmy i na bieżąco odpowiadaliśmy na pytania - twierdzi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. I wylicza, że w trakcie spotkań online pojawiło się w sumie 1 251 komentarzy, a dodatkowo wpłynęło też 241 maili z uwagami i 294 zgłoszenia przez specjalny e-formularz. Było też 85 osób, które skorzystały z dyżuru telefonicznego.

Dybalski broni formuły konsultacji on-line, wskazując, że "w zaskakującej skali, pozwoliła na uczestnictwo w konsultacjach wielu osób, które wcześniej nie brały w nich udziału". Chodzi tu o osoby, które nie mogły stawiać się na takich spotkaniach osobiście ze względu na pracę czy inne obowiązki.

- W trzech wizjach lokalnych w terenie aktywnie brali udział radni, w tym ci, którzy obecnie zasiadają w zarządzie dzielnicy Ochota. Mieli szereg bardzo konkretnych uwag, które jednak nie dotyczyły ulic Mochnackiego czy Mianowskiego. Wszystkie ich uwagi uwzględniliśmy i nanieśliśmy na projekty, co radni z satysfakcją odnotowali - twierdzi rzecznik stołecznych drogowców.

Auta na chodnikach, przy "zebrach", w misach drzew

Wyjaśnia też, że zmiany w organizacji ruchu na wspomnianych ulicach nie są bezpośrednio związane z rozszerzeniem SPPN, bo strefa obowiązuje tam od lat. - Zmiana sposobu parkowania ma na celu uporządkowanie sytuacji obecnej, gdy auta często stoją na chodnikach albo przeciwnie - prawie na środku jezdni, a poza tym bezpośrednio przy przejściach dla pieszych, a nawet w misach drzew. Uporządkowane parkowanie będzie zgodne z przepisami i bezpieczne, dla wszystkich użytkowników ulic. Dzieje się to cały czas, w wielu miejscach Warszawy, ostatnio choćby na Rozbrat - przekonuje Jakub Dybalski.

Zapewnia też, że każda taka zmiana poprzedzana jest wywieszaniem tablic informacyjnych. Są one montowane z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem. Dodatkowo na stronie ZDM umieszczona jest lista ulic wraz z terminami nadchodzących prac. Drogowcy aktualizują ją na bieżąco. - Trudno to nazwać brakiem informacji - ocenia rzecznik ZDM.

- Warto zauważyć, że na ulicy Mianowskiego, gdzie nowa organizacja ruchu już funkcjonuje, wcześniej na większej części ulicy kierowcy parkowali skośnie, tylko po północnej stronie, między drzewami. Obecnie parkują równolegle, ale na miejscach wyznaczonych i po jednej, i po drugiej stronie jezdni. Przestrzeni parkingowej jest tam więcej niż wcześniej. Więcej miejsca do parkowania jest również na sąsiedniej ulicy Raszyńskiej, gdzie wyznaczyliśmy pas postojowy na jezdni. Ogólnie na każdej ulicy staramy się, aby wyznaczyć maksymalną liczbę miejsc postojowych. Zarzuty o tym, że zamierzamy je likwidować, są absurdalne - dodaje.

Rozszerzenie SPPN na Ochocie

Mieszkańcy Starej Ochoty zorganizowali już dwa protesty w tej sprawie. Tłumaczą, że w ich proteście chodzi generalnie o zmiany, które Zarząd Dróg Miejskich wprowadza bez konsultacji, a niekiedy nawet wbrew konsultacjom z mieszkańcami.

Od 15 listopada strefa płatnego parkowania rozszerzona zostanie na obszar całej Ochoty. W związku z tym ZDM rozpoczął wyznaczanie miejsc parkingowych. Niejako przy okazji zmienia też sposób parkowania ze skośnego na równoległy w rejonach, gdzie już od kilku lat strefa płatnego parkowania obowiązuje. Drogowcy informowali, że obecnie SPPN na Ochocie obejmuje 25 kilometrów dróg, a po jej rozszerzeniu będzie to 145 ulic o ponad 80 kilometrach długości.

Protesty popiera wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki. "Popieram protest mieszkańców i jestem z nimi. Nie rozumiem, dlaczego zmieniany jest układ miejsc parkingowych, który funkcjonował i mieszkańcy się do tego przyzwyczaili. Sposób parkowania nie wpływa na szerokość chodnika ani jezdni. Po co więc zmieniać coś, co funkcjonowało, a teraz przez to zmniejszy się liczba miejsc parkingowych" - przekazał we wtorek PAP, wiceburmistrz Wysocki.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP