Do tej pory strażnicy miejscy interweniowali w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia ratowali poszkodowanych jedynie za pomocą ucisków klatki piersiowej oraz oddechów ratowniczych.
"Defibrylator użyty niezwłocznie po nagłym zdarzeniu znacznie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej oraz ułatwia prowadzenie działań ratowniczych interweniującym strażnikom do czasu przyjazdu karetki" - przekazał ratusz.
Specjalnie oznakowane auta
- Strażnicy miejscy codziennie pracują na rzecz naszego bezpieczeństwa. Są wzywani do niecodziennych, często bardzo trudnych sytuacji. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im profesjonalnego wyposażenia ratowniczego. Od dziś po ulicach naszego miasta będą jeździły specjalnie oznakowane samochody Straży Miejskiej wyposażone w sprzęt ratujący życie. W skład nowego wyposażenia ratowniczego wchodzi między innymi 10 półautomatycznych defibrylatorów – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Szkolenia dla strażników
Defibrylatory AED, które są już na wyposażeniu Straży Miejskiej, mogą być obsługiwane przez każdego. Ich oprogramowanie poprowadzi przez kolejne czynności niezbędne do przywrócenia funkcji życiowych. "Jednak strażnicy miejscy przechodzą regularne szkolenia doskonalące umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu defibrylatorów. Ponadto jednostka posiada wykwalifikowaną kadrę kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ratowników medycznych" - zaznaczył ratusz.
64 ratowników
- W Straży Miejskiej pracuje 64 ratowników - większość z nich to ratownicy kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, po ukończonych profesjonalnych kursach, doskonale znający się na czynnościach ratowniczych. Wśród nich jest siedmiu ratowników medycznych z tytułem zawodowym i uprawnieniami do udzielania świadczeń diagnostycznych, leczniczych, zapobiegawczych i profilaktycznych, szczególnie w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. Teraz w ich ręce trafia sprzęt, dzięki któremu pomoc będą mogli nieść w jeszcze większym zakresie i jeszcze szybciej – podkreśliła Renata Kaznowska.
Plecaki ratownicze
Poza defibrylatorami strażnicy dostali 20 modułowych plecaków ratowniczych. Ich zawartość podzielona jest na części pomocne w określonych typach urazów. Inne rzeczy są w przegródce przeznaczonej np. do tamowania krwotoku, a inne przy urazach kończyn. Uzupełnieniem nabytków jest 11 specjalistycznych plecaków ratowniczych, które do tej pory były na wyposażeniu jednostek ratunkowych.
Autorka/Autor: pop
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Straż MIejska