Nowa zajezdnia na Annopolu. Tramwajarze pokazali, co dzieje się na placu budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu (wideo z listopada 2022 roku)
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu (wideo z listopada 2022 roku)Tramwaje Warszawskie / Facebook
wideo 2/2
Budowa zajezdni tramwajowej na AnnopoluTramwaje Warszawskie / Facebook

Na początku 2024 roku ma być gotowa nowa zajezdnia tramwajowa na Annopolu. Prace budowlane są w toku. Tramwaje Warszawskie opublikowały nagranie z placu budowy. Ratusz zapowiada, że obiekt będzie wyposażony w inteligentny system sterowania i instalacje zasilane energią odnawialną. Serwisowanych będzie tam docelowo 150 niskopodłogowych składów.

Prace przy budowie nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu ruszyły na początku roku. Na powierzchni niemal 12 hektarów powstaje piąte takie miejsce w stolicy. Pomieści ponad 150 tramwajów. Będą w niej "nocowały" między innymi nowe niskopodłogowe składy. Długość wszystkich torów w obiekcie, po których będą się poruszać serwisowane pojazdy, wyniesie ponad 14 kilometrów. Koszt inwestycji to ponad 655 milionów złotych brutto. Część środków zapewniono z funduszy unijnych.

Tramwaje Warszawskie opublikowały w mediach społecznościowych nagranie z placu budowy. Na ujęciach z drona widoczne są już zarysy rozmieszczenia poszczególnych hal. W kilku miejscach powstały już fundamenty.

W poniedziałkowym komunikacie ratusz przypomina, że na terenie zajezdni wzniesionych zostanie łącznie 14 budynków. "Trzy z nich będą przeznaczone dla tramwajów: hala remontowa, hala obsługi technicznej i hala postojowa. Znajdą się tu stanowiska diagnostyczne, lakiernia, myjnie oraz tokarka podtorowa do regeneracji kół, dzięki której tramwaje nie hałasują na warszawskich torowiskach" - wyliczają urzędnicy. W pozostałych zabudowaniach znajdą się pomieszczenia biurowe, techniczne i socjalne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Proekologiczne rozwiązania i zieleń na budynkach

Podczas konferencji prasowej poświęconej podpisaniu umowy z wykonawcą prezes Tramwajów Warszawskich przekonywał, że będzie to zajezdnia bardzo ekologiczna, a każdy możliwy fragment będzie pokryty roślinnością. Rośliny zajmą powierzchnię około 24 tysięcy metrów kwadratowych, czyli około 20 procent terenu zajezdni. Pojawią się na budynkach i na ekranach akustycznych, zielone będą także torowiska.

W projekcie przewidziano wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. "Zajezdnia na Annopolu, jako pierwsza w Polsce, zasilana będzie w dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Powstaną pompy ciepła i ogniwa słoneczne. W specjalnych zbiornikach będzie gromadzona deszczówka, która zostanie wykorzystana do celów gospodarczych - spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni. Woda opadowa z dachów budynków trafi do podziemnych zbiorników" - podaje ratusz.

Chcą oszczędzać energię dzięki inteligentnym systemom

Nowa zajezdnia zostanie wyposażona w system informatyczny zapewniający automatyzację wielu czynności, jakie dotychczas wykonywali ręcznie pracownicy. Chodzi między innymi o identyfikację tramwajów na wjeździe i wyjeździe oraz weryfikację ich lokalizacji na poszczególnych torach. Bez udziału motorniczych ma także odbywać się sterowanie zwrotnicami i semaforami. Dodatkowo system będzie posiadał połączenie z myjnią i stanowiskiem diagnostycznym. Pracownicy odpowiedzialni za serwisowanie składów będą korzystali z tabletów i smartfonów połączonych z systemem.

Ratusz wyjaśnia, że automatyzacja zajezdni ma sprzyjać oszczędnościom. Ponad 70 spośród 100 zwrotnic będzie przekładanych automatycznie przez system, co sprawi, że składy będą jechały z jednostajną prędkością bez zatrzymań. Urzędnicy szacują, że pozwoli to zaoszczędzić energię elektryczną, jaką składy zużyłyby na dodatkowe ruszanie, ponieważ wówczas silniki zużywają jej najwięcej.

Oszczędności mają też dotyczyć czasu pracowników. Gdyby zwrotnice były przekładane ręcznie, każdego dnia wymagałoby to blisko siedmiu godzin pracy.

Lokalizacja zajezdni AnnopolTramwaje Warszawskie

Inwestycja planowana od lat 60.

Zajezdnia na Annopolu będzie piątą w stolicy. Najmłodszą pozostaje "Żoliborz" na Bielanach, która powstała w 1963 roku.

O budowie zajezdni Annopol mówi się od lat 60. Plany jednak odłożono, bo w latach 60. i 70. tramwaje w stolicy były zagrożone likwidacją. Pod koniec lat 60. zlikwidowano kilka tras między innymi na Żelaznej, Powązkowskiej, Radzymińskiej i na Młocinach. W latach 70. były kolejne likwidacje, kiedy rozebrano trasę do Wilanowa. Nowa zajezdnia będzie potrzebna - budowane są nowe trasy - do Wilanowa, na ulicy Kasprzaka. Przygotowywana jest też budowa kolejnych linii: do dworca Warszawa Zachodnia, na Gocław i wzdłuż Modlińskiej. W nowej zajezdni serwisowane będą składy, które w przyszłości obsłużą wymienione trasy.

Zajezdnia na Annopolu jest planowana w Warszawie od lat 60.Tramwaje Warszawskie

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie / Facebook

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl