Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał 17 lat. Nie żyje Włodzimierz Wiśniewski "Szczerba"

W niedzielę, 30 stycznia w wieku 94 lat zmarł uczestnik Powstania Warszawskiego Włodzimierz Wiśniewski pseudonim "Szczerba". Informację o jego śmierci potwierdził w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, Włodzimierz Wiśniewski "Szczerba" miał 17 lat. Walczył za Polskę i za Miasto Stołeczne Warszawa w szeregach batalionu "Chrobry I". 30 stycznia zmarł w wieku 94 lat. Stolica zawsze będzie o Panu pamiętać" - napisał na Facebooku Trzaskowski.

W konspiracji działał już jako nastolatek

Jak czytamy w powstańczych biogramach Muzeum Powstania Warszawskiego, Włodzimierz Wiśniewski urodził się 11 sierpnia 1927 roku w Łomży. Do 1944 roku był uczniem tajnych kompletów w Szkole Handlowej Dudzińskiego przy ulicy Zielnej 19.

"W konspiracji od lipca 1943 roku. Przysięgę składał przed wychowawcami Bursy RGO, a zarazem podchorążymi AK - Szkolenia teoretyczne odbywały się na terenie Bursy. Jako drużynowy prowadził akcje stemplowania afiszy zawierających nazwiska rozstrzelanych przez Niemców zakładników hasłem: 'Przez cierpienie i walkę do wielkiej niepodległej Polski'" - czytamy na stronie muzeum. Do jego pozostałych zadań należało wówczas: roznoszenie listów i przesyłek, rozrzucanie ulotek, kolportaż prasy konspiracyjnej, obserwacja Niemców. Szkolenia terenowe odbył na terenie Lasów Kabackich oraz lasów w okolicach Gołkowa, Głoskowa i Złotokłosu. "Przydział w lipcu 1944 r. Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry") - 2. kompania 'Corda'" - wskazano.

Przez 42 lata pracował w IMGW

Wiśniewski w czasie powstania brał udział w akcjach prowadzonych w Śródmieściu. Został ranny odłamkami w nogi po wybuchu pocisku na placówce - plac Grzybowski 12/14 oraz ranny w głowę 2 października 1944 roku o godzinie 6 rano, kiedy to doszło do wybuchu pocisku. Po powstaniu trafił najpierw do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu wyjechał do Włoch, później trafił do Anglii.

Do Polski powrócił 26 maja 1947 roku. "Pomimo wielu starań możliwość meldunku w Warszawie otrzymał dopiero w 1956 roku. W 1948 roku zdał maturę, a następnie w 1951 roku ukończył Liceum Wodno-Melioracyjne w Gdańsku, uzyskując dyplom technika. Pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie pracował nieprzerwanie przez 42 lata, przez wiele lat pełniąc stanowiska kierownicze" - wymieniło dalej MPW.

W czerwcu informowaliśmy o śmierci Witolda Kieżuna, uśmiechniętego Powstańca ze słynnego zdjęcia:

powstancy
Witold Kieżun był jednym z bohaterów filmu "Powstanie Warszawskie"
Czytaj także: