Radni zgodni jak rzadko kiedy: komisja rewizyjna będzie badać przetargi na odbiór śmieci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Włodzimierz Karpiński został zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta
Włodzimierz Karpiński został zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta
TVN24
Włodzimierz Karpiński został zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta TVN24

Miejscy radni niemal jednogłośni. Komisja Rewizyjna Rady Warszawy zbada przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów organizowane w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.

W piątek odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta na temat zarzutów wobec zatrzymanego przez CBA sekretarza stolicy Włodzimierza Karpińskiego. Sesję zwołano na wniosek opozycyjnych w radzie działaczy PiS. W posiedzeniu udziału nie brał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu

Za uchwałą Rady Warszawy w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej Rady m.st. Warszawy kontroli prawidłowości organizacji przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych organizowanych w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w latach 2020-22 głosowali niemal wszyscy obecni radni (jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu).

Wcześniej odbyła się dyskusja dotycząca funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, funkcjonowania MPO oraz polityki antykorupcyjnej w urzędzie miasta. Radny Wiktor Klimiuk (PiS) przypomniał, że prezydent Rafał Trzaskowski pełni jednoosobowo funkcję walnego zgromadzenia spółki MPO i ma wszelkie kompetencje kontrolne. - Ta afera wybuchła około miesiąca temu, co od tej pory zrobił, co wyjaśnił prezydent Trzaskowski. (…) Pan prezydent Trzaskowski uznał, że ta sprawa nie jest godna, żeby zaszczycił nas swoją obecnością - oznajmił. Ocenił, że "absolutnym minimum, które powinien w tej sprawie uczynić Trzaskowski, to odwołać Karpińskiego z funkcji sekretarza miasta".

"My nie mamy żadnych informacji o nieprawidłowościach"

Błażej Poboży (PiS) pytał, czy w Warszawie płaci się tak dużo za odbiór i zagospodarowanie odpadów, bo "są jakieś nieprawidłowości, że jest afera śmieciowa?". Oskar Hejka (PiS) przypomniał, że przez ostatnie dwa lata związkowcy informowali o nieprawidłowościach w MPO. - Czy była reakcja Trzaskowskiego? Żadna - powiedział. Dodał, że Trzaskowski z nimi się nie spotkał.

Marek Szolc (Lewica) nie ukrywał, że nie jest "w pełni zadowolony z działań ratusza w zakresie walki z korupcją”. Ujawnił, że "jeszcze do niedawna dyrektorem biura informacji była pani Joanna Baniak". - Mam pytania, czy pani dyrektor Baniak pozostaje małżonką Rafała B. zatrzymanego w związku z tą samą aferą? Jakie działania podejmie ratusz, żeby osoba na bardzo wysokim stanowisku w ratuszu była w odpowiedni sposób wyizolowana? - mówił.

Wiceprezydent Tomasz Bratek odpowiadając Szolcowi zapewnił, że Joanna Baniak złożyła rezygnację i jest na wypowiedzeniu.

Odnosząc się do sytuacji w MPO, Bratek oznajmił, że rzekome nieprawidłowości znalazła prokuratura. - My nie mamy żadnych informacji o nieprawidłowościach - podkreślił.

"Największa ujawniona afera korupcyjna"

Szef warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Jarosław Krajewski powiedział na konferencji przed posiedzeniem, że "afera śmieciowa to największa ujawniona afera korupcyjna w Warszawie w najnowszej historii naszego miasta". - Nie było takiej sytuacji, kiedy urzędujący sekretarz miasta stołecznego Warszawy nie tylko byłby zatrzymany przez CBA za korupcję, ale też tymczasowo aresztowany - mówił Krajewski.

W imieniu stołecznego PiS domagał się zwolnienia z pracy najbliższego współpracownika prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. Przypomniał, że zarzucono mu domaganie się od prezesa jednej ze spółek korzyści majątkowej w wysokości 2,5 proc. wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od MPO w mieście stołecznym Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówienia, którego wartość wynosiła ok. 600 mln zł.

"Marzymy o tym, żeby żyć w Warszawie, która będzie dawała przykład"

- W ocenie prokuratury kwota, jaką miał przyjąć pan Włodzimierz K., miała wynieść 5 mln zł - przypomniał Krajewski informacje przekazane przez śledczych. Zaznaczył, że kara, która grozi za takie czyny, to 12 lat więzienia. Przypomniał, że z mocy prawa sekretarz został zawieszony w wykonywaniu funkcji, ale oczekuje od prezydenta miasta i pracodawcy odwołania go z funkcji sekretarza. - Jako warszawskie Prawo i Sprawiedliwość wzywamy dzisiaj Rafała Trzaskowskiego do odwołania Włodzimierza K. z funkcji sekretarza miasta stołecznego Warszawy - powiedział Krajewski.

- Oczekujemy, że Warszawa będzie miastem uczciwości, że będzie stolicą uczciwości i marzymy o tym, żeby żyć w Warszawie, która będzie dawała przykład innym samorządom, że procedury antykorupcyjne działają, że Warszawa daje przykład, jak walczyć o interes mieszkańców, a nie stwarzać warunki do korupcji i do okradania ich - podkreślił.

Zarzuty dla sekretarza miasta

O zwołanie nadzwyczajnej sesji klub radnych PiS wystąpił do przewodniczącej Rady Warszawy w poniedziałek, w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierza Karpińskiego.

Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Nie przyznaje się do winy.

W ramach tego samego śledztwa na początku lutego został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób. 

Autorka/Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl