Kolekcja Muzeum Historii Polski wzbogaciła się o unikatową złotą monetę. Jak podało muzeum, 50-dukatówka upamiętnia prawdopodobnie zwycięstwo Rzeczypospolitej pod Chocimiem nad siłami tureckimi.
Muzeum przypomniało, że "w październiku 1621 r. wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi". Poinformowało, że "najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która w ostatnich tygodniach trafiła do kolekcji Muzeum Historii Polski".
"Biały kruk wśród numizmatów"
"Ten numizmatyczny rarytas, wybity w tym samym 1621 r. w Bydgoszczy dla króla Zygmunta III Wazy, to tzw. donatywa, czyli nieprzeznaczony do wykorzystania w obiegu pieniądz o wielkiej wartości wybijany na specjalną okoliczność" - napisało w komunikacie MHP. "50-dukatówka Zygmunta III Wazy należy do największych i najrzadszych monet w ogóle. Liczy sobie blisko siedem centymetrów średnicy i jest zupełnym unikatem: egzemplarz zakupiony przez MHP był jedynym znajdującym się na rynku. Obok tego znajdującego się w Warszawie, znany jest tylko jeszcze jeden, pochodzący ze skarbu z Ławry Peczerskiej, kijowskiego klasztoru prawosławnego, przechowywany w petersburskim Ermitażu" - wskazało.
Muzealnicy zaznaczyli, że "nowy nabytek Muzeum Historii Polski to nie tylko biały kruk wśród numizmatów". "To także jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej. Autorem stempli, które posłużyły do wybicia monety, był Samuel Ammon, uważany za najwybitniejszego z medalierów działających w Rzeczypospolitej w okresie baroku. Zachwycony kunsztem gdańskiego mistrza, Zygmunt III Waza na prywatnej audiencji osobiście obdarował go złotym łańcuchem" - podali.
"Symbol potęgi Rzeczypospolitej"
"Wyjątkowa 50-dukatówka to symbol potęgi Rzeczypospolitej w początkach XVII wieku i świadectwo jej prestiżu. Tym bardziej cieszy, że niezwykła moneta, pojawiająca się na rynku kolekcjonerskim od przeszło stu lat, znalazła wreszcie dom, na jaki zasługuje – znalazła się w zbiorach Muzeum Historii Polski" - czytamy w komunikacie muzeum.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Walczak / MHP