Samolot spadł niespełna godzinę po starcie. 36 lat temu w Lesie Kabackim zginęły 183 osoby

Rozmowy z załogą tuż przed katastrofą w Lesie Kabackim
Rozmowy z załogą tuż przed katastrofą w Lesie Kabackim
Źródło: TVN24

9 maja mija 36. rocznica katastrofy samolotu pasażerskiego "Tadeusz Kościuszko" z Warszawy do Nowego Jorku. Maszyna rozbiła się w Lesie Kabackim niespełna godzinę po starcie.

Jak zapowiada stołeczny ratusz, po przerwie wracają uroczystości rocznicowe podczas których wspominane są ofiary katastrofy. "Serdecznie zapraszamy osoby chcące oddać cześć ofiarom katastrofy do uczestnictwa w mszach świętych. Pierwsza odbędzie się w miejscu katastrofy o godz. 11, druga w Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście o godz. 19" - poinformował na stronie internetowej stołeczny ratusz.

W miejscu, gdzie doszło do katastrofy stoi krzyż i tablica z nazwiskami wszystkich ofiar. We wtorek wieńce złożą tu przedstawiciele władz Ursynowa oraz Zarządu PLL LOT.

Krzyż na tle drzew w Lesie Kabackim
Krzyż na tle drzew w Lesie Kabackim
Źródło: Urząd dzielnicy Ursynów

"Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy"

Feralny lot rozpoczął się o godz. 10.18 rano. Radziecki IŁ-62M "Tadeusz Kościuszko" należący do Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował z Okęcia do Nowego Jorku. Na pokładzie była 11-osobowa załoga i 172 pasażerów. Pierwszym pilotem był kapitan Zygmunt Pawlaczyk - jako pilot cywilny w LOT od 1955 roku.

O godz. 10.40 nastąpiła awaria jednego z czterech silników. Na pokładzie samolotu, który znajdował się wtedy nad Grudziądzem, wybuchł pożar. Aby uniknąć lądowania w mieście, co mogłoby spowodować znaczną liczbę ofiar, piloci postanowili zawrócić. Rozważano awaryjne lądowanie na lotnisku w Modlinie, ostatecznie zdecydowano się na Okęcie, ponieważ warszawski port mógł najszybciej zapewnić pomoc służb ratowniczych.

O godz. 11.12, mimo podejmowanych przez załogę prób awaryjnego lądowania, samolot rozbił się w Lesie Kabackim. "Dobranoc!!! Do widzenia!!! Cześć!!! Giniemy!!!" - to zapis ostatnich słów, jakie zarejestrowała czarna skrzynka z kabiny pilotów. Stenogram rozmów zapisanych przez czarną skrzynkę został opublikowany.

Wybuch ściągnął w pobliże katastrofy mieszkańców okolicznych domów, już po kilku minutach od tragedii miejsce katastrofy otoczyło wojsko i funkcjonariusze ZOMO. Według relacji świadków, zebranych w książce Jarosława Reszke "Cześć, giniemy! Największe katastrofy w powojennej Polsce" wydanej w 2001 r., widok miejsca tragedii był makabryczny.

Większość szczątków przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie. Żadne z ciał nie zostało znalezione w całości. Na cmentarzu w Wólce Węglowej ustawiono specjalny namiot, by tam rodziny ofiar mogły zidentyfikować zabitych.

Przyczyny katastrofy

Jak ustalono, bezpośrednią przyczyną katastrofy była "awaria łożyska podpory pośredniej wału silnika". Na skutek zatarcia łożyska i miejscowego przyrostu temperatury doszło do pęknięcia wału podczas zwiększenia mocy silnika. Wobec braku mechanicznego połączenia turbiny ze sprężarką doszło do rozkręcenia się i rozpadnięcia turbiny jednego z silników na lewej burcie samolotu.

Bezpośrednią przyczyną katastrofy była wada produkcyjna spowodowana błędem wykonawczym. "Trzeba pamiętać, że do katastrofy przyczyniła się także specyficzna konstrukcja samolotu" - zaznaczył ekspert lotniczy Tomasz Hypki. Wyjaśnił, że w konstrukcji Iła-62M rozpad jednego silnika powoduje, że i drugi automatycznie ulega zniszczeniu. "Następnie elementy mogą zniszczyć kadłub i system sterowania" - dodał. Hypki zaznaczył, że obecnie silniki umieszcza się pod skrzydłami samolotu, gdyż wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii zniszczy on inne ważne elementy struktury.

W rocznicę tragicznej katastrofy z córką jednej z pasażerek i żoną jednego z pilotów rozmawiał reporter "Czarno na białym" Daniel Chaliński>>>

Według raportu rządowej komisji "części rozerwanego wirnika" uszkodziły sąsiedni silnik, przebiły tylną część kadłuba i uszkodziły system sterowania.

Strona radziecka długo nie mogła pogodzić się z wynikami raportu, twierdząc, że o katastrofie zdecydowały błędy pilotów, a wszelkie uszkodzenia silników samolotu powstały dopiero w wyniku zderzenia maszyny z ziemią.

Prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy "Kościuszki" Prokuratura Wojewódzka w Warszawie umorzyła je wobec niestwierdzenia przestępstwa. Wadliwe konstrukcyjnie IŁ-y 62M wycofano z eksploatacji dopiero w latach 1991-92. Jedna z ulic warszawskiej dzielnicy Ursynów nosi imię pierwszego pilota maszyny tego rejsu Zygmunta Pawlaczyka.

Opracowano na podstawie archiwalnej depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także: