Jaka nazwa dla ronda? Mieszkańcy mają głos. Są pierwsze propozycje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rondo przy Żegańskiej i DworcowejGoogle Maps

Dzielnica Wawer szuka nazwy dla ronda u zbiegu ulic Żegańskiej i Dworcowej. Propozycje mogą zgłaszać mieszkańcy. Możliwe jest to na dwa sposoby: internetowo lub przez kartę do głosowania dostępną w urzędzie.

"Chcemy poznać wasze zdanie w sprawie nadania nazwy dla ronda u zbiegu ulic Żegańskiej i Dworcowej. Możesz zgłosić też swoją propozycję!" - podaje w komunikacie Urząd Dzielnicy Wawer.

Spośród nadesłanych przez mieszkańców odpowiedzi wybrane zostaną trzy nazwy z największą liczbą głosów. Głos można oddać na dwa sposoby. Pierwszym jest wypełnienie internetowej ankiety przygotowanej przez urząd. Drugim zagłosowanie poprzez wypełnienie karty do głosowania. Dostępna jest ona w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Wawer przy ulicy Żegańskiej 1a, na stanowisku informacji w dniach od 5 do 9 czerwca. Lista rankingowa zostanie przedstawiona Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego. Kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie propozycji przez komisję.

Zasady zgłaszania nazw

Do zgłaszanej propozycji należy dołączyć krótką notkę biograficzną, dotyczącą przyszłego lub przyszłej patronki ronda. Nazwa powinna być zgodna z zasadami języka polskiego. Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, nazw lub innych oznaczeń obcojęzycznych tworzy się zgodnie z oryginalną pisownią w danym języku, w alfabecie łacińskim, z użyciem znaków diakrytycznych właściwych danemu językowi albo w wersji spolszczonej, jeśli taką wersję dopuszczają właściwe źródła.

Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, pseudonimów lub innych określeń osób nadaje się po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby. Nadanie takiej nazwy przed upływem pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby, jest możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach, jeżeli z wnioskiem o takie odstępstwo wystąpi do Rady Warszawy prezydent Warszawy.

Zgłaszane propozycje nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub poniżającego lub być trudne w codziennym użyciu, takie jak nazwy wielowyrazowe, niejasne, będące wyrażeniami obcymi. Nie mogą one także powtarzać istniejących nazw.

Propozycje złożone przez mieszkańców do komisji

Propozycje, które składali mieszkańcy do przedstawicieli Komisji Kultury i Sportu Rady Dzielnicy Wawer Warszawy to:

Karol Jakub Hanneman (1850-1937)

Inżynier Komunikacji, studia w Petersburgu. Pracował w Ministerstwie Robót Publicznych: budował mosty, linie kolejowe, kanały. Inicjator przesunięcia Falenicy na wschód. W 1888 roku kupił majątek Błota, później wieś Falenice, z jego inicjatywy powstały Wille Falenickie.

Druh Jerzy Jelinski ( 1901-1986)

Podczas II wojny światowej. zaangażowany w walkę z okupantem ( w jego domu przetrzymywano broń dla AK). Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Miłośnie. Odbył podróż samochodem dookoła świata: 30.05.1926-31.10.1928.

Orest Pegierski (1926-2011)

Pierwsze kroki stawiał działając w AK podczas wojny. Tworzył struktury harcerskie. Od 1947 roku mieszkał w Marysinie Wawerskim, w 1953 roku przeprowadził się do Anina. Od 1988 roku działał w Anińskim Komitecie Osiedlowym, później w Radzie Osiedla Anin, której został przewodniczącym. Od 1995 roku burmistrz gminy Wawer.

Edmund Chrzanowski

W 1911 roku zainicjował i został pierwszym prezesem Straży Pożarnej w Kaczym Dole, a od 1928 r w zarządzie Straży Pożarnej w Międzylesiu. W 1906 r założył na zakupionych kilku hektarach ziemi Fabrykę Wyrobów Drucianych, której był właścicielem i prezesem. W 1931 r " Pałac" Chrzanowskiego zaadoptowano na szkołę.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018)

Był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie pracował jako inspektor techniczny w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych. Od lat 60. mieszkał w Radości. W ltach 1997-2018 prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Stefania Baczyńska (1890-1953)

Nauczycielka języka polskiego, pochodziła z rodziny żydowskiej. Organizowała na terenie Wawra tajne komplety od listopada 1939 w prywatnym przedszkolu i szkole podstawowej Eugenii Ossowskiej, w starszych klasach szkoły powszechnej. Komplety podporządkowane były Gimnazjum Władysława IV.

Emil Wolfram (1872-1952)

Wolframowie osiedlili się na Kujawach w XVII wieku. Emil zdobył wykształcenie jako mistrz mechaniki precyzyjnej. W 1898 roku osiadł w Wawrze. W latach 30. wybudował dom murowany przy ulicy Płowieckiej. Przed I wojną światową kilkukrotnie piastował urząd sołtysa wsi Wawer, w 1920 r został wójtem gminy Wawer, był radnym i posłem sejmiku powiatowego. Wybudował Wał Miedzeszyński, dwie szkoły. Działał podczas wojny w konspiracji, później w Kółku Rolniczym i Związku Łowieckim.

Maria Goncerzewicz (1917-2020)

Ukończyła Gimnazjum w Częstochowie. Podczas okupacji pracowała w Polskim Domu Handlowym, w 1943 roku zaczęła uczęszczać na tajne komplety na Wydziale Lekarskim, w 1949 roku zdobyła dyplom lekarza. Wydała ponad 300 prac naukowych, głównie z zakresu Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W 1976 roku została pierwszym Dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Julian Ochorowicz (1850-1917)

Psycholog, filozof, poeta, wynalazca i publicysta. Ukończył Gimnazjum w Radzyminie. Magister Filozofii - Carski Uniwersytet Warszawski 1871 roku, 1874 Lipsk - doktor nauk filozoficznych, 1882 Lwów - doktor habilitowany na Wydziale Psychologii i Filozofii. Mieszkał w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim od 1899 roku. Zmarł na Kruczej 44 w Warszawie.

Biogramy za stroną urzędu dzielnicy.

Przeczytaj także: Główne place to parkingi i skrzyżowania. Po latach dyskusji ruszają... konsultacje

Wiceprezydent o inwestycjach na placach (24.05.2023)
Wiceprezydent o inwestycjach na placach (24.05.2023)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl