Jaka nazwa dla ronda? Mieszkańcy mają głos. Są pierwsze propozycje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rondo przy Żegańskiej i DworcowejGoogle Maps

Dzielnica Wawer szuka nazwy dla ronda u zbiegu ulic Żegańskiej i Dworcowej. Propozycje mogą zgłaszać mieszkańcy. Możliwe jest to na dwa sposoby: internetowo lub przez kartę do głosowania dostępną w urzędzie.

"Chcemy poznać wasze zdanie w sprawie nadania nazwy dla ronda u zbiegu ulic Żegańskiej i Dworcowej. Możesz zgłosić też swoją propozycję!" - podaje w komunikacie Urząd Dzielnicy Wawer.

Spośród nadesłanych przez mieszkańców odpowiedzi wybrane zostaną trzy nazwy z największą liczbą głosów. Głos można oddać na dwa sposoby. Pierwszym jest wypełnienie internetowej ankiety przygotowanej przez urząd. Drugim zagłosowanie poprzez wypełnienie karty do głosowania. Dostępna jest ona w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Wawer przy ulicy Żegańskiej 1a, na stanowisku informacji w dniach od 5 do 9 czerwca. Lista rankingowa zostanie przedstawiona Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego. Kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie propozycji przez komisję.

Zasady zgłaszania nazw

Do zgłaszanej propozycji należy dołączyć krótką notkę biograficzną, dotyczącą przyszłego lub przyszłej patronki ronda. Nazwa powinna być zgodna z zasadami języka polskiego. Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, nazw lub innych oznaczeń obcojęzycznych tworzy się zgodnie z oryginalną pisownią w danym języku, w alfabecie łacińskim, z użyciem znaków diakrytycznych właściwych danemu językowi albo w wersji spolszczonej, jeśli taką wersję dopuszczają właściwe źródła.

Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, pseudonimów lub innych określeń osób nadaje się po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby. Nadanie takiej nazwy przed upływem pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby, jest możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach, jeżeli z wnioskiem o takie odstępstwo wystąpi do Rady Warszawy prezydent Warszawy.

Zgłaszane propozycje nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub poniżającego lub być trudne w codziennym użyciu, takie jak nazwy wielowyrazowe, niejasne, będące wyrażeniami obcymi. Nie mogą one także powtarzać istniejących nazw.

Propozycje złożone przez mieszkańców do komisji

Propozycje, które składali mieszkańcy do przedstawicieli Komisji Kultury i Sportu Rady Dzielnicy Wawer Warszawy to:

Karol Jakub Hanneman (1850-1937)

Inżynier Komunikacji, studia w Petersburgu. Pracował w Ministerstwie Robót Publicznych: budował mosty, linie kolejowe, kanały. Inicjator przesunięcia Falenicy na wschód. W 1888 roku kupił majątek Błota, później wieś Falenice, z jego inicjatywy powstały Wille Falenickie.

Druh Jerzy Jelinski ( 1901-1986)

Podczas II wojny światowej. zaangażowany w walkę z okupantem ( w jego domu przetrzymywano broń dla AK). Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Miłośnie. Odbył podróż samochodem dookoła świata: 30.05.1926-31.10.1928.

Orest Pegierski (1926-2011)

Pierwsze kroki stawiał działając w AK podczas wojny. Tworzył struktury harcerskie. Od 1947 roku mieszkał w Marysinie Wawerskim, w 1953 roku przeprowadził się do Anina. Od 1988 roku działał w Anińskim Komitecie Osiedlowym, później w Radzie Osiedla Anin, której został przewodniczącym. Od 1995 roku burmistrz gminy Wawer.

Edmund Chrzanowski

W 1911 roku zainicjował i został pierwszym prezesem Straży Pożarnej w Kaczym Dole, a od 1928 r w zarządzie Straży Pożarnej w Międzylesiu. W 1906 r założył na zakupionych kilku hektarach ziemi Fabrykę Wyrobów Drucianych, której był właścicielem i prezesem. W 1931 r " Pałac" Chrzanowskiego zaadoptowano na szkołę.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018)

Był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie pracował jako inspektor techniczny w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych. Od lat 60. mieszkał w Radości. W ltach 1997-2018 prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Stefania Baczyńska (1890-1953)

Nauczycielka języka polskiego, pochodziła z rodziny żydowskiej. Organizowała na terenie Wawra tajne komplety od listopada 1939 w prywatnym przedszkolu i szkole podstawowej Eugenii Ossowskiej, w starszych klasach szkoły powszechnej. Komplety podporządkowane były Gimnazjum Władysława IV.

Emil Wolfram (1872-1952)

Wolframowie osiedlili się na Kujawach w XVII wieku. Emil zdobył wykształcenie jako mistrz mechaniki precyzyjnej. W 1898 roku osiadł w Wawrze. W latach 30. wybudował dom murowany przy ulicy Płowieckiej. Przed I wojną światową kilkukrotnie piastował urząd sołtysa wsi Wawer, w 1920 r został wójtem gminy Wawer, był radnym i posłem sejmiku powiatowego. Wybudował Wał Miedzeszyński, dwie szkoły. Działał podczas wojny w konspiracji, później w Kółku Rolniczym i Związku Łowieckim.

Maria Goncerzewicz (1917-2020)

Ukończyła Gimnazjum w Częstochowie. Podczas okupacji pracowała w Polskim Domu Handlowym, w 1943 roku zaczęła uczęszczać na tajne komplety na Wydziale Lekarskim, w 1949 roku zdobyła dyplom lekarza. Wydała ponad 300 prac naukowych, głównie z zakresu Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W 1976 roku została pierwszym Dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Julian Ochorowicz (1850-1917)

Psycholog, filozof, poeta, wynalazca i publicysta. Ukończył Gimnazjum w Radzyminie. Magister Filozofii - Carski Uniwersytet Warszawski 1871 roku, 1874 Lipsk - doktor nauk filozoficznych, 1882 Lwów - doktor habilitowany na Wydziale Psychologii i Filozofii. Mieszkał w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim od 1899 roku. Zmarł na Kruczej 44 w Warszawie.

Biogramy za stroną urzędu dzielnicy.

Przeczytaj także: Główne place to parkingi i skrzyżowania. Po latach dyskusji ruszają... konsultacje

Wiceprezydent o inwestycjach na placach (24.05.2023)
Wiceprezydent o inwestycjach na placach (24.05.2023)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl