Remont Chmielnej w tym roku. Konserwator: Panowała teoria, że zieleń i zabytki się wykluczają. To był błąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowej
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele władz miasta ogłosili, że przemiana ulic Chmielnej i Brackiej rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na obu ulicach zostanie posadzonych ponad 130 drzew. Pojawią się nowe ławki i fontanna. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki, do tej pory sceptycznie nastawiony do sadzenia zieleni przy rewitalizacji historycznych przestrzeni, stwierdził, że w przypadku Chmielnej może ona stanowić oprawę dla zabytku.

- Projekt uzyskał już wszystkie niezbędne zezwolenia. Prace zostały zgłoszone. Minął czas na protesty, więc możemy ogłosić dzisiaj, że jesteśmy o krok od rozpoczęcia realizacji - zapowiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Ulica Chmielna jeszcze w tym roku będzie przedmiotem gruntownej renowacji. Nie tylko ulica Chmielna, ale również Bracka na odcinku od placu (Pięciu Rogów - red.) do Alej Jerozolimskich - dodał.

"Zieleń może stanowić oprawę dla zabytku"

Obecny na konferencji Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki stwierdził, że casus ulicy Chmielnej umożliwił "bardzo głębokie przemyślenie na temat roli zieleni w zespołach zabytkowych". - W latach ubiegłych stworzono teorię, jakoby zabytki i zieleń były wrogami, czy sobie nawzajem przeszkadzały, co było całkowitym błędem - zaznaczył Lewicki. - Mamy szereg dokumentów, które podkreślają rolę zieleni w zespołach zabytkowych. Mamy Międzynarodową Kartę Florencką, którą Polska ratyfikowała. Mamy wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków pani profesor Magdaleny Gawin, która nakazała konserwatorom wprowadzanie zieleni w zespoły zabytkowe - powiedział.

Konserwator podkreślił, że wpisy do rejestru zabytków nie zabraniają wprowadzania zieleni. - Wpisy obszarowe mówią jedynie o ochronie układu parcelacyjnego, poszczególnych budynków oraz relacji między nimi. Zieleń może stanowić oprawę dla zabytku. Zieleń to życie, a zabytki to nasza przeszłość - zaznaczył.

O szczegółach związanych z ilością zieleni, która pojawi się w związku z rewitalizacją Chmielnej, mówiła przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy radna Renata Niewitecka. - Zasadzimy 95 drzew przy ulicy Chmielnej i dodatkowo 38 przy ulicy Brackiej, a także 9,5 tysiąca krzewów oraz 8,5 tysiąca bylin. Drzewa zostaną ulokowane tak, aby nie przeszkadzać przestrzeni zabytkowej - podkreśliła Niewitecka. Zapowiedziała, że oprócz zieleni pojawi się mała architektura w postaci ławek oraz fontanna w pobliżu kina Atlantic.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie - stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści. Ponadto uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na ulicę. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Harmonogram prac

Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych m.st. Warszawy, przedstawił harmonogram prac na Chmielnej. Jak zapowiedział, do końca kwietnia przygotowane i uruchomione zostanie postępowanie przetargowe. - Wydłużamy sobie czas do końca maja na składanie ofert ze względu na złożoność projektu i branż. Do końca czerwca będziemy chcieli wyłonić wykonawców do realizacji przestrzeni ulicy Chmielnej i Brackiej - powiedział Łapkiewicz. W okresie wakacji zostaną przygotowane projekty zmiany organizacji ruchu.

- W sierpniu chcemy wystartować z remontem i w maksymalnym natężeniu realizować te prace do końca roku z założeniem tego, co zostanie do dokończenia na początku 2024 - dodał Łapkiewicz.

Prace mają potrwać maksymalnie do końca maja przyszłego roku.

Zielona Chmielna

Latem 2021 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił zwycięski projekt nowej Chmielnej. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia RS Architektura Krajobrazu, znana między innymi z projektu Bulwarów Wiślanych. Architekci przyznawali wówczas, że chodzi im o "ponadczasową oprawę ulicy", która przy okazji wspomoże funkcjonującą już działalność gastronomiczną i handlową. Zależało im też na tym, by przestrzeń miała charakter spacerowy - dużą uwagę poświęcili zieleni, by - jak przyznawali - korony drzew mogły zapewnić latem cień i dogodne warunki dla ogródków restauracyjnych. W koncepcji zawarto także m.in. skwer przy kinie Atlantic i drewniane siedziska. Wszystko przy dużym udziale zieleni, bo projektanci chcieli posadzić ponad 130 dorodnych drzew, w tym 64 w ciągu samej ulicy.

Wątpliwości miał jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat - pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Dlatego proponowane zmiany wymagały jego zgody. Rzecznik MWKZ Andrzej Mizera wskazywał, że konserwator zalecił, by pojawiły się na bocznych placykach, a nie na samej Chmielnej. Ostatecznie udało się uzyskać porozumienie w tej sprawie, o czym poinformował pod koniec sierpnia ubiegłego roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl