Remont Chmielnej w tym roku. Konserwator: Panowała teoria, że zieleń i zabytki się wykluczają. To był błąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowej
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele władz miasta ogłosili, że przemiana ulic Chmielnej i Brackiej rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na obu ulicach zostanie posadzonych ponad 130 drzew. Pojawią się nowe ławki i fontanna. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki, do tej pory sceptycznie nastawiony do sadzenia zieleni przy rewitalizacji historycznych przestrzeni, stwierdził, że w przypadku Chmielnej może ona stanowić oprawę dla zabytku.

- Projekt uzyskał już wszystkie niezbędne zezwolenia. Prace zostały zgłoszone. Minął czas na protesty, więc możemy ogłosić dzisiaj, że jesteśmy o krok od rozpoczęcia realizacji - zapowiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Ulica Chmielna jeszcze w tym roku będzie przedmiotem gruntownej renowacji. Nie tylko ulica Chmielna, ale również Bracka na odcinku od placu (Pięciu Rogów - red.) do Alej Jerozolimskich - dodał.

"Zieleń może stanowić oprawę dla zabytku"

Obecny na konferencji Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki stwierdził, że casus ulicy Chmielnej umożliwił "bardzo głębokie przemyślenie na temat roli zieleni w zespołach zabytkowych". - W latach ubiegłych stworzono teorię, jakoby zabytki i zieleń były wrogami, czy sobie nawzajem przeszkadzały, co było całkowitym błędem - zaznaczył Lewicki. - Mamy szereg dokumentów, które podkreślają rolę zieleni w zespołach zabytkowych. Mamy Międzynarodową Kartę Florencką, którą Polska ratyfikowała. Mamy wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków pani profesor Magdaleny Gawin, która nakazała konserwatorom wprowadzanie zieleni w zespoły zabytkowe - powiedział.

Konserwator podkreślił, że wpisy do rejestru zabytków nie zabraniają wprowadzania zieleni. - Wpisy obszarowe mówią jedynie o ochronie układu parcelacyjnego, poszczególnych budynków oraz relacji między nimi. Zieleń może stanowić oprawę dla zabytku. Zieleń to życie, a zabytki to nasza przeszłość - zaznaczył.

O szczegółach związanych z ilością zieleni, która pojawi się w związku z rewitalizacją Chmielnej, mówiła przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy radna Renata Niewitecka. - Zasadzimy 95 drzew przy ulicy Chmielnej i dodatkowo 38 przy ulicy Brackiej, a także 9,5 tysiąca krzewów oraz 8,5 tysiąca bylin. Drzewa zostaną ulokowane tak, aby nie przeszkadzać przestrzeni zabytkowej - podkreśliła Niewitecka. Zapowiedziała, że oprócz zieleni pojawi się mała architektura w postaci ławek oraz fontanna w pobliżu kina Atlantic.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie - stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści. Ponadto uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na ulicę. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Harmonogram prac

Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych m.st. Warszawy, przedstawił harmonogram prac na Chmielnej. Jak zapowiedział, do końca kwietnia przygotowane i uruchomione zostanie postępowanie przetargowe. - Wydłużamy sobie czas do końca maja na składanie ofert ze względu na złożoność projektu i branż. Do końca czerwca będziemy chcieli wyłonić wykonawców do realizacji przestrzeni ulicy Chmielnej i Brackiej - powiedział Łapkiewicz. W okresie wakacji zostaną przygotowane projekty zmiany organizacji ruchu.

- W sierpniu chcemy wystartować z remontem i w maksymalnym natężeniu realizować te prace do końca roku z założeniem tego, co zostanie do dokończenia na początku 2024 - dodał Łapkiewicz.

Prace mają potrwać maksymalnie do końca maja przyszłego roku.

Zielona Chmielna

Latem 2021 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił zwycięski projekt nowej Chmielnej. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia RS Architektura Krajobrazu, znana między innymi z projektu Bulwarów Wiślanych. Architekci przyznawali wówczas, że chodzi im o "ponadczasową oprawę ulicy", która przy okazji wspomoże funkcjonującą już działalność gastronomiczną i handlową. Zależało im też na tym, by przestrzeń miała charakter spacerowy - dużą uwagę poświęcili zieleni, by - jak przyznawali - korony drzew mogły zapewnić latem cień i dogodne warunki dla ogródków restauracyjnych. W koncepcji zawarto także m.in. skwer przy kinie Atlantic i drewniane siedziska. Wszystko przy dużym udziale zieleni, bo projektanci chcieli posadzić ponad 130 dorodnych drzew, w tym 64 w ciągu samej ulicy.

Wątpliwości miał jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat - pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Dlatego proponowane zmiany wymagały jego zgody. Rzecznik MWKZ Andrzej Mizera wskazywał, że konserwator zalecił, by pojawiły się na bocznych placykach, a nie na samej Chmielnej. Ostatecznie udało się uzyskać porozumienie w tej sprawie, o czym poinformował pod koniec sierpnia ubiegłego roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl