Mężczyzna miał zaczepiać dzieci na Białołęce. Wzmożone patrole policji w okolicach szkół

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak uchronić dziecko przed porwaniem? "Ma krzyczeć, kopać, robić hałas"
Jak uchronić dziecko przed porwaniem? "Ma krzyczeć, kopać, robić hałas"tvn24
wideo 2/2
Jak uchronić dziecko przed porwaniem? "Ma krzyczeć, kopać, robić hałas"tvn24

Nieznajomy mężczyzna miał zaczepiać dzieci przy szkołach na Białołęce i proponować im podwózkę, a nawet cukierki. Sygnały wpłynęły do dyrekcji trzech placówek, a następnie do policji. Rodzice mają jednak poczucie, że zostali zlekceważeni.

Pierwszy sygnał w tej sprawie otrzymaliśmy od zaniepokojonego rodzica, którego córka uczy się w Szkole Podstawowej numer 110 (chce pozostać anonimowy). Z jego opisu wynikało, że dziecko miało być zaczepiane rankiem, w okolicy szkoły. - Mężczyzna miał proponować dziewczynce podwózkę autem. Miał być też widziany w innych rejonach Białołęki - opisał rodzic w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dodał, że o problemie wspominała także rodzicom dyrekcja.

Również na facebookowych grupach mieszkańców Białołęki pojawiły się wpisy alarmujące o sytuacji. "Porozmawiajcie z dziećmi na temat bezpieczeństwa, dochodzą słuchy, że nieznajomy zaczepia dzieci przy ul. Hemara czy Białołęckiej i proponuje podwózkę. Bądźcie ostrożni. Służby poinformowane" - czytamy. Również jeden z klubów sportowych wysłał do rodziców SMS-a, w którym apelował o wzmożoną czujność na Tarchominie. "Wysoki, łysy mężczyzna zaczepia dzieci, proponuje cukierki" - podawano w wiadomości.

W komentarzach pod postami rodzice radzili, by zgłaszać wszystko policji, ale też ułatwić rozpoznanie mężczyzny: robić zdjęcia, sprawdzać, jakim autem się porusza. Mieli jednak trudności z podaniem szczegółowego rysopisu.

Nadzór prewencyjny na terenie trzech szkół

W Komendzie Rejonowej Policji na Białołęce zapytaliśmy o to i o inne, podobne zdarzenia. - Do policjantów dotarły informacje przekazane przez pracowników i rodzica ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 231 przy ulicy Juranda ze Spychowa 10, Szkoły Podstawowej nr 360 przy ul. Ostródzkiej 175 oraz Szkoły Podstawowej nr 110 - potwierdziła komisarz Paulina Onyszko, rzeczniczka tamtejszej policji.

Jak wskazała policjantka, najnowsze zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło 28 listopada. Chodziło o Szkołę Podstawową numer 314 przy ulicy Porajów.

Dodała, że "czynności operacyjne w tej sprawie wykonują policjanci pionu kryminalnego". Jak zapewniła, "teren przyległy do szkół został objęty nadzorem prewencyjnym przez funkcjonariuszy policji, którzy prowadzą własne ustalenia w tym zakresie".

Pojawiła się jednak przeszkoda. - Osoby zgłaszające te niepokojące sytuacje nie były w stanie podać rysopisu mężczyzny, jak również innych informacji identyfikujących go - zauważyła policjantka. I podkreśliła: - Apelujemy, aby informacje o takich zdarzeniach niezwłocznie zgłaszać, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Niezwykle ważne jest, aby podać jak najwięcej informacji: wygląd, ubiór, znaki szczególne, ewentualnie pojazd, dzięki którym będzie możliwe, jak najszybsze ustalenie takiej osoby i podjęcie wobec niej niezbędnych czynności kontrolnych.

Dopytaliśmy o to, co konkretnie oznacza, że teren został objęty nadzorem prewencyjnym, ile patroli zostało zaangażowanych oraz czy nadal kontrolują tereny szkół. - Policjanci każdego dnia, w toku bieżącej służby patrolowej oraz dzielnicowi w ramach służby obchodowej kontrolują teren przyległy do szkół pod kątem zaistniałego zdarzenia. Ponadto funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego podejmują czynności operacyjne polegające na obserwacji placówek szkolnych oraz osób, których zachowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów - zapewniła policjantka. Podkreśliła też, że do tych działań nie jest wyznaczona konkretna liczba policjantów.

Szkoła prosi rodziców o wzmożoną czujność

Poprosiliśmy wymienione przez policję szkoły o komentarz. Odpowiedziała nam jedynie Małgorzata Słowik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej numer 231. Przyznała, że niepokojący sygnał o mężczyźnie, który "miał zaczepiać dzieci w okolicach szkół na Białołęce" dyrekcja uzyskała 17 października z portalu społecznościowego. - W kolejnym dniu otrzymaliśmy zgłoszenie od jednego rodzica, że dziecko - uczeń klasy IV - został zaczepiony na przystanku autobusowym w okolicy szkoły. Niezwłocznie skontaktowaliśmy z komisariatem policji, opisując zaistniałą sytuację, podając informacje pozyskane od rodzica - przekazała wicedyrektor. Podkreśliła jednak, że był to jeden przypadek zgłoszony przez rodzica. Wskazała też, że policja zobowiązała się do wzmożenia patroli w okolicy szkoły.

Jakie kroki podjęła szkoła? - Wychowawcy przeprowadzili pogadanki dotyczące bezpieczeństwa i zachowania dystansu w stosunku nieznajomych osób - zapewniła Słowik.

Dodała też, że oprócz tego, za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus, została skierowana do wszystkich rodziców uczniów następująca wiadomość: "w związku ze zgłoszeniami, iż w okolicach ul. Białołęckiej widziano mężczyznę, poruszającego się autem i zaczepiającego dzieci, zwracamy się do Państwa z prośbą o wzmożoną czujność i rozmowy z dziećmi z zakresu bezpieczeństwa. Zwłaszcza w przypadku uczniów samodzielnie przychodzących i wracających do/ze szkoły".

Jak podsumowała dyrektor, nie było więcej zgłoszeń w tej sprawie.

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy samochody spłonęły w poniedziałek w miejscowości Mazewo Dworskie niedaleko Nasielska. W wyniku pożaru poszkodowany został 46-letni mężczyzna i 15-latek. 

Przelewali paliwo z samochodów, doszło do pożaru

Przelewali paliwo z samochodów, doszło do pożaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie oczyszczalni ścieków w Wilanowie wybuchł pożar. Jak informuje straż pożarna, zapalił się osad w jednym z silosów.

Ogień w silosie na terenie oczyszczalni. 10 zastępów straży pożarnej w akcji

Ogień w silosie na terenie oczyszczalni. 10 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie z użyciem noża. Podejrzani trafili do aresztu na trzy miesiące.

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W miejscowości Zgagowo koło Sierpca (Mazowsze) mieszkańcy znaleźli bociana z urazem skrzydła, który błąkał się w pobliżu ruchliwej drogi. Zaopiekował się nim dzielnicowy. Do czasu odzyskania sił ptak zamieszkał ogrodzie policjanta.

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl