Szli przez miasto, blokowali ulice. Policja usuwała protestujących

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policja usuwa protestujących z ulicy Książęcej
Policja usuwa protestujących z ulicy Książęcej Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Policja usuwa protestujących z ulicy Książęcej Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

W poniedziałek o godzinie 18 przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej w alei Szucha rozpoczął się protest pod hasłem "Czarnek, idź do diabła!". Grupa protestujących zablokowała ulicę, siadając na jezdni. Interweniowała policja. Potem manifestacja przeniosła się przed siedzibę Trybunału Konstytucyjnego. Grupa protestujących blokowała również plac Unii Lubelskiej. Zablokowana była też Trasa Łazienkowska. Kiedy protestujący próbowali dojść pod Sejm, policja odcięła im drogę.

Jak zapowiadały wcześniej organizatorki manifestacji - m.in. Warszawski Strajk Kobiet - przed siedzibą postawione miały być "tablice wstydu i hańby ministerstwa oraz samego ministra". "Wykrzyczmy nasz gniew, wykrzyczmy naszą solidarność z zastraszanymi i dehumanizowanymi! W solidarności siła, żądamy edukacji, a nie indoktrynacji!" - czytamy na stronie wydarzenia.

Około godziny 18 przed siedzibą MEN zebrało się kilkaset osób, sprzeciwiających się zajmowaniu stanowiska ministra edukacji przez Przemysława Czarnka. Protestujący wznoszą okrzyki: "Chcemy edukacji, nie indoktrynacji". - W tej chwili aleja Szucha jest już zablokowana. Na miejscu jest dużo policji. Funkcjonariusze wygłaszają komunikat, w którym informują o tym, że zgromadzenie jest nielegalne i nawołują do rozejścia się - przekazał po godzinie 18 reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

Jezdnia została zablokowana przez grupę protestujących. Policjanci zareagowali i wynoszą ich z jezdni. "Osoby te lekceważyły wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Użyto siły fizycznej, przeniesiono osoby na pobocze i chodnik. Przywrócono normalny ruch pojazdów" - poinformowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

"Wobec uczestników nielegalnego zgromadzenia podjęte zostały środki przewidziane prawem. Osoby, które odmówią przyjęcia mandatów muszą się liczyć ze skierowaniem do sądu wniosków ich ukaranie. Odpowiednie informacje zostaną przekazane do inspekcji sanitarnej" - dodała KSP.

Do protestu dołączyli również rowerzyści, którzy jeździli w kółko po alei Szucha. Około godziny 19 Tomasz Zieliński potwierdził, że ruch został przywrócony. - Protestujący zostali na chodnikach po obu stronach jezdni - poinformował.

Z kolei jak przekazał reporter TVN24 Paweł Łukasik, jedną z wylegitymowanych przez policjantów osób, była jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow. Około 19.30 manifestacja przeniosła się przed siedzibę Trybunału Konstytucyjnego. Grupa protestujących zablokowała również plac Unii Lubelskiej, gdzie chodzili dookoła ronda. Protestujący wznosili okrzyki, odpalali race i świece dymne.

Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że tramwaje linii 4, 10, 14, 18 i 35 zostają skierowane na trasy objazdowe w obydwu kierunkach następującymi ulicami … – Puławska – Woronicza – Wołoska – św. A. Boboli – Rakowiecka – al. Niepodległości – Nowowiejska / Chałubińskiego.

O godzinie 20 Tomasz Zieliński przekazał, że protestujący ruszyli w kierunku Marszałkowskiej. - Zablokowana jest aleja Szucha oraz Marszałkowska w kierunku centrum - poinformował Zieliński. Po godzinie 20 protestujący zablokowali Trasę Łazienkowską w obu kierunkach na wysokości Marszałkowskiej. - Grupa protestujących weszła na jezdnię w kierunku Pragi. W kierunku Ochoty ruch został odblokowany - przekazał Zieliński.

Kilkanaście minut później protestujący odblokowali Trasę Łazienkowską. - Na wysokości placu Na Rozdrożu protestujący weszli na aleje Ujazdowskie. Próbowali przejść w kierunku Sejmu, ale policja odcięła im drogę. Tłum skręcił w boczną uliczkę, kierując się w stronę MDM-u - poinformował Zieliński.

O godzinie 20.45 tłum dotarł na plac Konstytucji. - Marszałkowska została zablokowana w obu kierunkach. Policja ostrzega protestujących, że może użyć środków przymusu bezpośredniego - relacjonował Zieliński.

Tłum nie reagował na komunikaty policji i kontynuował swój pochód w kierunku ronda Dmowskiego. Ale tam również policja ustawiła blokadę. Dlatego protestujący skręcili w ulicę Żurawią i około godziny 21 znaleźli się na placu Trzech Krzyży. - Stamtąd skierowali się na ulicę Książęcą. Rozpoczęła się kolejna blokada. Protestujący siadają na ulicy, a policjanci ich z niej usuwają - poinformował reporter tvnwarszawa.pl.

Protestujący ściągnięci z ulicy zostali otoczeni przez policjantów. Zostali wylegitymowani. Jak poinformował po godzinie 22 Tomasz Zieliński, protest został zakończony. - Grupa, która blokowała Książęcą, rozeszła się - przekazał.

Postulaty protestujących

W trakcie manifestacji jej organizatorki odczytywały postulaty protestujących, wśród nich znalazły się: dymisja Przemysława Czarnka ze stanowiska, podwyżki dla nauczycieli, autonomia szkół wyższych oraz tworzenia optymalnych warunków dla wolności badań naukowych i twórczości artystycznej, rzetelna edukacja seksualna, natychmiastowe wycofanie religii ze szkół, usunięcie seksistowskich oraz dyskryminujących społeczność LGBTQ+ treści z podręczników szkolnych, rewizja listy lektur pod kątem treści ksenofobicznych, seksistowskich, dyskryminujących osoby nieheteronormatywne oraz rozszerzenia opieki psychologicznej i szerszego finansowania dla psychiatrii dziecięcej.

Poniedziałkowa manifestacja to również kontynuacja ogólnopolskich protestów, które rozpoczęły się 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, zezwalający na dopuszczalność aborcji w razie dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W piątek 30 października odbył się Marsz na Warszawę:

Protest "Marsz na Warszawę"

Policja pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego
Policja pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego TVN24
wideo 2/14

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl