Wojciecha Faruga ma zostać powołany na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Kadencję ma rozpocząć w listopadzie. Na razie jest jeszcze dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy - informuje stołeczny ratusz. Piątego stycznia ze stanowiska dyrektorki teatru została odwołana Monika Strzępka, której zarzucano m.in. mobbing wobec pracowników placówki.
Wojciech Faruga zostanie powołany na 5-letnią kadencję od 1 listopada. Do końca sierpnia jest jeszcze dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, ma też zobowiązania dotyczące pracy nad premierą we wrześniu i październiku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na swoją zastępczynię wskazał Julię Holewińską, reżyserkę i dramaturżkę oraz Mariusza Guglasa – obecnie pełniącego obowiązki dyrektora Teatru Dramatycznego.
Wybór po nierozstrzygniętym konkursie
Jak przekazał ratusz w komunikacie, w porozumieniu z Mariuszem Guglasem, ustalono, że Wojciech Faruga już od czerwca będzie zatrudniony w Teatrze Dramatycznym, jako konsultant do spraw programowych, aby przygotować repertuar na sezon 2024/2025.
– Po nierozstrzygniętym konkursie na dyrektora Teatru Dramatycznego zdecydowaliśmy o odstąpieniu od procedury konkursowej. Zwróciłam się z propozycją do Wojciecha Farugi, któremu kończy się kontrakt w Teatrze w Bydgoszczy. Propozycja programowa, doświadczenie zarządzania teatrem publicznym i pozycja Wojtka Farugi jako reżysera są najlepszą rekomendacją. Uważam, że Wojciech Faruga najlepiej podoła wyzwaniom związanym z poprowadzeniem największej miejskiej sceny, zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym – powiedziała, cytowana przez ratusz Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Powołanie bez konkursu zakłada uzyskanie zgody na odstąpienie od procedury konkursowej od Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz uzyskanie opinii od środowisk twórczych i związków zawodowych działających w teatrze.
"Miejsce, które łączy, także przeciwieństwa"
Wojciech Faruga i Julia Holewińska przedstawili wizję repertuarową i plan rozwoju teatru:
"Teatr Dramatyczny to jedna z najważniejszych scen w kraju, z ogromnymi tradycjami, zasobami i potencjałem. Od kilku sezonów boryka się jednak z różnorakimi kryzysami i podziałami. Podzielony jest zespół i widownia. W naszej opinii nadrzędnym celem nowej dyrekcji teatru powinna być zatem próba połączenia, scalenia, dialogu. 'Spajanie horyzontów' rozumiemy wielopłaszczyznowo.
Chcemy, by Teatr Dramatyczny był miejscem, które łączy, także przeciwieństwa, miejscem otwartym dla wszystkich, miejscem dialogu, miejscem, które nie wyklucza ze względu na światopogląd, wiek, gust czy wykształcenie. Chcielibyśmy, by był spoiwem wielu pokoleń, miejscem spotkań i wymiany myśli, które połączy wiele środowisk. Ważne jest dla nas, by teatr miał różnoraki repertuar, który przyciągnie widownię o bardziej tradycyjnych upodobaniach (Duża Scena) jak i odbiorców bardziej progresywnych (Mała Scena). (...) Zależy nam, by w Teatrze Dramatycznym pracowali reżyserzy i reżyserki, którzy rzadko współpracują z warszawskimi scenami. Mamy bowiem wrażenie, że kilka z warszawskich scen zaprasza tę samą grupę twórców i twórczyń, co mocno zaciera autonomiczność poszczególnych scen. Do współpracy pragniemy zapraszać również twórców i twórczynie spoza Polski."
Ma najważniejszą nagrodę teatralną
Wojciech Faruga jest reżyserem, scenografem, pedagogiem, kuratorem projektów artystycznych i społecznych, dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2020-2024), Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
"Ostatnio uhonorowany został Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie teatralnym 2022/2023 – to najważniejsza polska nagroda teatralna" - podkreślił ratusz.
W 2024 roku Wojciech Faruga został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nagrody otrzymał także m.in. na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za Wszystkich świętych, 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie za Betlejem polskie, 48. Worldfest Independent Film Festival w Houston – Platinum Remi Award za Walentynę.
Ze spektaklami na festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą
Na scenie warszawskiej Opery Narodowej Wojciech Faruga zadebiutował w 2023 roku realizacją operity María de Buenos Aires Piazzolli, a w 2024 roku zrealizował na dużej scenie TWON operę buffa Così fan tutte Mozarta. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy zrealizował w obecnym sezonie artystycznym spektakl na podstawie tekstu Julii Holewińskiej - Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu.
Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2012-2021) oraz 18. Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ (2014).
W Teatrze Dramatycznym w Warszawie przygotował akcję performatywną Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji według Micińskiego (2008). Współscenarzysta (2010- 2016) wydarzeń w ramach akcji Domu Spotkań z Historią Wyłącz system (m.in. Radiostacja i Tele-le-wizor), współautor odcinka serialu teatralnego XIX>XXI. Powrót do przyszłości dla Centrum Nauki Kopernik i zwycięskiej koncepcji ekspozycji Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Jego spektakle były prezentowane na festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą m.in. na Łotwie, w Niemczech, Kanadzie, Brazylii, Niderlandach, Gruzji i Rumunii.
Kryzys w Teatrze Dramatycznym
5 stycznia ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy została odwołana Monika Strzępka, której zarzucano mobbing.
W grudniu zeszłego roku teatr poinformował o odwołaniu premiery spektaklu "Heksy", w którym upatrywano najważniejszej sztuki sezonu. W gorzkim oświadczeniu Agnieszka Szpila, autorka powieści o tym samym tytule, odcięła się od spektaklu i obarczyła Monikę Strzępkę odpowiedzialnością za "ogrom cierpienia psychicznego i emocjonalnego, którego doznał zespół aktorski w ostatnim czasie". Uznała go za "dewastujący"
Po odwołaniu Strzępki obowiązki dyrektora przejął Mariusz Guglas, będący wówczas wicedyrektorem teatru.
Władze Warszawy podjęły taką decyzję w związku z nierealizowaniem przez dyrektorkę zapisów umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury i programu działania teatru.
W lutym ratusz ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego. Ten jednak nie został rozstrzygnięty. Ratusz poinformował, że żaden z kandydatów ubiegających się o to stanowisko nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.
Teatr powstał w 1949 roku
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka powstał w 1949 roku, od 1955 roku jego siedzibą jest Pałac Kultury i Nauki. Od tamtego czasu zrealizowano w nim wiele ważnych przedstawień, w których grał szereg znakomitych aktorów i aktorek. Podczas sprawowania funkcji dyrektora przez Gustawa Holoubka, instytucja zyskała status głównego ośrodka teatralnego w Warszawie oraz jednego z najważniejszych w Polsce. Od 2023 roku Gustaw Holoubek jest oficjalnym patronem instytucji.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP