Wojciech Malajkat nowym dyrektorem Teatru Współczesnego

Źródło:
tvnwarszaw.pl
Wojciech Malajkat wziął udział w akcji Your Story My Voice
Wojciech Malajkat wziął udział w akcji Your Story My Voice
wideo 2/2
Wojciech Malajkat wziął udział w akcji Your Story My Voice

Wojciech Malajkat zwyciężył konkurs na dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie. Obejmie to stanowisko od września na pięć sezonów artystycznych. Zastępcą Malajkata będzie Marcin Hycnar.

O wyborze nowego szefa teatru poinformowała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, zarządzająca w ratuszu m.in. obszarem kultury.

"Komisja uznała, że kandydatura pana Wojciecha Malajkata w najlepszym stopniu spełnia przyjęte przez nią kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego programu działania Teatru Współczesnego. Rozmowa z kandydatem dała w szczególności podstawę do stwierdzenia, że zna on tematykę związaną z funkcjonowaniem teatru, a przedstawiona koncepcja programowa jest gwarantem zachowania dotychczasowej linii artystycznej instytucji" - napisała w uzasadnieniu komisja konkursowa. Wojciech Malajkat wskazał Marcina Hycnara jako swojego przyszłego zastępcę do spraw artystycznych.

Jak podał urząd miasta, do konkursu zgłosiło się 10 osób i wszystkie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W piątek, 26 stycznia, zakończyły się rozmowy z kandydatami i kandydatkami. Dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych i funkcjonowania teatru, a przede wszystkim programów działania oraz rozwoju instytucji, przygotowanych przez osoby startujące w konkursie.

Kim jest Wojciech Malajkat?

Wojciech Malajkat to aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog. Od 2016 roku rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie jest także wykładowcą. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Przez kilkanaście lat (1986-2001) był związany ze stołecznym Teatrem Studio, później (1997-2008) z Teatrem Narodowym w Warszawie. W latach 2009-2017 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena.

W swoim dorobku aktorskim ma niezliczone role teatralne, wyreżyserował także kilkadziesiąt spektakli. Szerokiej publiczności znany jest z ról w spektaklach Teatru Telewizji oraz z licznych produkcji filmowych i telewizyjnych. 

O Teatrze Współczesnym

Teatr Współczesny mieści się w budynku przy ul. Mokotowskiej 13 i zajmuje tę siedzibę nieprzerwanie od 1949 roku. Od początku kierownikiem artystycznym był Erwin Axer, który w latach 1956-1981 sprawował także funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. W 1981 funkcję dyrektora przejął Maciej Englert.

"W Teatrze Współczesnym przez lata wypracowano linię programową opartą na inscenizacjach współczesnego dramatu polskiego i europejskiego, a także na interpretacjach klasyki powieści współczesnej. Obecny repertuar teatru jest wierny tym tradycjom – prezentowane są w nim sztuki współczesnych dramaturżek i dramaturgów polskich oraz zagranicznych" - poinformował ratusz.

Kto był w komisji konkursowej?

Komisja, która wskazała nowego dyrektora, obradowała w składzie: Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy (przewodnicząca); Artur Jóźwik i Aneta Subda-Kamola – przedstawiciele m.st. Warszawy; Karolina Rozwód oraz Maciej Nowak – przedstawiciele ministra kultury; Ewa Leśniak – przedstawicielka Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenia; Bartosz Zaczykiewicz – przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów; Marcin Kowalik – przedstawiciel OPZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy Teatrze Współczesnym oraz Katarzyna Dąbrowska – przedstawicielka ZZAP przy Teatrze Współczesnym.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Aleksanian / UM

Pozostałe wiadomości

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Awantura domowa, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócanie porządku publicznego – powody zgłoszeń na numer alarmowy, których dokonywała 61-letnia ciechanowianka były różne. W trakcie, gdy policjanci przeprowadzali czynności w związku z jednym zawiadomieniem, kobieta zgłaszała telefonicznie kolejne. Wszystkie, by zrobić "na złość". Teraz zgłaszająca stanie przed sądem.

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP