Poziom Konkursu Chopinowskiego "bardzo wysoki". 45 pianistek i pianistów zagra w drugim etapie

Źródło:
PAP
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)TVN24
wideo 2/4
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs ChopinowskiTVN24

45 pianistów i pianistek, w tym dziewięciu Polaków zakwalifikowało się do drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. W opinii przewodniczącej jury, poziom tegorocznego konkursu jest "bardzo wysoki". Przesłuchania drugiego etapu rozpoczną się w sobotę.

Jak podał dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener w czwartek przed północą, decyzją jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do drugiego etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. dziewięć osób z Polski, osiem z Japonii, siedem z Chin i pięć z Włoch.

Polacy zakwalfikowani do kolejnego etapu to Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę. Pełną listę uczestników publikujemy na dole tekstu.

Wysoki poziom, więcej zakwalifikowanych

Dyrektor konkursu Artur Szklener, przekazał, że jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu. - Chcieli w ten sposób zamanifestować swoją ocenę bardzo wysokiego poziomu artystycznego uczestników Konkursu Chopinowskiego - powiedział.

Odnosząc się do zapisu regulaminu, według którego, "do drugiego etapu zostanie dopuszczonych w zasadzie 40 uczestników", dyrektor Szklener tłumaczył, że "jest to świadomie sformułowanie nieostre". - Dlatego, że jurorzy w momencie podejmowania decyzji nie znają nazwisk pianistów, a tylko anonimową listę rankingową - powiedział. Jak wyjaśnił, "jurorzy mają zarówno do dyspozycji liczbę głosów wszystkich jurorów na TAK za daną osobą, jak i średnią wyliczoną za pomocą specjalnego algorytmu z punktacji".

- W momencie, kiedy tworzą się bloki artystów, którzy mają bardzo podobną punktację, wówczas naturalnym jest podjęcie decyzji o linii graniczącej pomiędzy osobami zakwalifikowanymi, a niezakwalifikowanymi pomiędzy takimi blokami, stąd ta różnica - powiedział. Poinformował, że "tym razem taki punkt graniczny był tuż przed 40. osobą, a po 39. i właśnie po 45. Dlatego jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu".

"Wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać"

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń powiedziała, że "jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji". - Dla prawie połowy uczestników ten moment będzie szczęśliwy, dla połowy mniej, ale dla mnie ten moment również nie jest prosty, bo poziom konkursu jest w tym roku bardzo wysoki, więc z trudem przyszło mi pożegnać wielu uczestników - podkreśliła.

Jej zdaniem, "ten wydłużony czas, bo mija sześć lat od ostatniego konkursu, sprawił, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę". Jeszcze raz podkreśliła, że "jest jej smutno, że tak wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać się z Konkursem Chopinowskim". - Zawsze, kiedy się jakieś drzwi zamykają, trzeba rozejrzeć się dookoła, bo zawsze otwierają się inne. Więc liczę na to, że ci którzy dziś odpadną, rozejrzą się i dostrzegą inne szanse - dodała.

Najczęściej i najrzadziej wykonywane utwory

Najczęściej wykonywane utwory podczas pierwszego etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6, według danych przekazanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, utwory te wykonało 18 pianistów. 17 osób wybrało Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

Przesłuchania drugiego etapu trwają od 9 do 12 października. Dyrektor Szklener tłumaczył, że "w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego muzycy grają inny program, a każdy recital trwa dłużej". - W pierwszym etapie nie może on przekroczyć 30 minut, a w drugim 40. Główną różnicą jest wprowadzenie tańców głównie poloneza oraz walca oprócz tego uczestnicy grają dużą formę, podobnie, jak w pierwszym etapie - dodał.

Według dyrektora konkursu, "jest to dla każdego pianisty dosyć poważnym wyzwaniem, ponieważ pierwszy etap pokazuje generalne przygotowanie pianistyczne". Stwierdził, że grane utwory "niekoniecznie niosą ze sobą tak bardzo typowy idiom muzyki polskiej, czy europejskiej tamtych czasów". - Oddanie owych idiomów, jakim jest przede wszystkim rytm poloneza, jest bardzo trudne i pozwala jurorom na nieco innym poziomie, czy w innej warstwie ocenić umiejętności pianisty - powiedział.

W pierwszym etapie zagrało 87 pianistek i pianistów

W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 osób z Chin, 14 z Japonii, 16 z Polski, siedmioro z Korei Południowej, sześcioro z Włoch. Byli także reprezentanci i reprezentantki: Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

Pełna lista pianistek i pianistów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu:

1. Piotr Alexewicz, Polska 2. Leonora Armellini, Włochy 3. J J Jun Li Bui, Kanada 4. Michelle Candotti, Włochy 5. Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej 6. Xuehong Chen, Chiny 7. Hyounglok Choi, Korea Południowa 8. Federico Gad Crema, Włochy 9. Alberto Ferro, Włochy 10. Yasuko Furumi, Japonia 11. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia 12. Avery Gagliano, Stany Zjednoczone 13. Martin Garcia Garcia, Hiszpania 14. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia 15. Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej 16. Adam Kałduński, Polska 17. Nikolay Khozyainov, Rosja 18. Su Yeon Kim, Korea Południowa 19. Aimi Kobayashi, Japonia 20. Mateusz Krzyżowski, Polska 21. Jakub Kuszlik, Polska 22. Shushi Kyomasu, Japonia 23. Hyuk Lee, Korea Południowa 24. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada 25. Arsenii Mun, Rosja 26. Szymon Nehring, Polska 27. Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska 28. Georgijs Osokins, Łotwa 29. Evren Ozel, Stany Zjednoczone 30. Kamil Pacholec, Polska 31. Hao Rao, Chiny 32. Sohgo Sawada, Japonia 33. Aristo Sham, Chiny/Hong Kong 34. Miyu Shindo, Japonia 35. Talon Smith, Stany Zjednoczone 36. Kyohei Sorita, Japonia 37. Szuyu Su, Chińskie Tajpej 38. Hayato Sumino, Japonia 39. Yutong Sun, Chiny 40. Tomoharu Ushida, Japonia 41. Marcin Wieczorek, Polska 42. Andrzej Wierciński, Polska 43. Yuchong Wu, Chiny 44. Lingfei (Stephan) Xie , Kanada/Chiny 45. Zi Xu, Chiny

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl