Poziom Konkursu Chopinowskiego "bardzo wysoki". 45 pianistek i pianistów zagra w drugim etapie

Źródło:
PAP
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)TVN24
wideo 2/4
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs ChopinowskiTVN24

45 pianistów i pianistek, w tym dziewięciu Polaków zakwalifikowało się do drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. W opinii przewodniczącej jury, poziom tegorocznego konkursu jest "bardzo wysoki". Przesłuchania drugiego etapu rozpoczną się w sobotę.

Jak podał dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener w czwartek przed północą, decyzją jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do drugiego etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. dziewięć osób z Polski, osiem z Japonii, siedem z Chin i pięć z Włoch.

Polacy zakwalfikowani do kolejnego etapu to Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę. Pełną listę uczestników publikujemy na dole tekstu.

Wysoki poziom, więcej zakwalifikowanych

Dyrektor konkursu Artur Szklener, przekazał, że jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu. - Chcieli w ten sposób zamanifestować swoją ocenę bardzo wysokiego poziomu artystycznego uczestników Konkursu Chopinowskiego - powiedział.

Odnosząc się do zapisu regulaminu, według którego, "do drugiego etapu zostanie dopuszczonych w zasadzie 40 uczestników", dyrektor Szklener tłumaczył, że "jest to świadomie sformułowanie nieostre". - Dlatego, że jurorzy w momencie podejmowania decyzji nie znają nazwisk pianistów, a tylko anonimową listę rankingową - powiedział. Jak wyjaśnił, "jurorzy mają zarówno do dyspozycji liczbę głosów wszystkich jurorów na TAK za daną osobą, jak i średnią wyliczoną za pomocą specjalnego algorytmu z punktacji".

- W momencie, kiedy tworzą się bloki artystów, którzy mają bardzo podobną punktację, wówczas naturalnym jest podjęcie decyzji o linii graniczącej pomiędzy osobami zakwalifikowanymi, a niezakwalifikowanymi pomiędzy takimi blokami, stąd ta różnica - powiedział. Poinformował, że "tym razem taki punkt graniczny był tuż przed 40. osobą, a po 39. i właśnie po 45. Dlatego jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu".

"Wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać"

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń powiedziała, że "jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji". - Dla prawie połowy uczestników ten moment będzie szczęśliwy, dla połowy mniej, ale dla mnie ten moment również nie jest prosty, bo poziom konkursu jest w tym roku bardzo wysoki, więc z trudem przyszło mi pożegnać wielu uczestników - podkreśliła.

Jej zdaniem, "ten wydłużony czas, bo mija sześć lat od ostatniego konkursu, sprawił, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę". Jeszcze raz podkreśliła, że "jest jej smutno, że tak wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać się z Konkursem Chopinowskim". - Zawsze, kiedy się jakieś drzwi zamykają, trzeba rozejrzeć się dookoła, bo zawsze otwierają się inne. Więc liczę na to, że ci którzy dziś odpadną, rozejrzą się i dostrzegą inne szanse - dodała.

Najczęściej i najrzadziej wykonywane utwory

Najczęściej wykonywane utwory podczas pierwszego etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6, według danych przekazanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, utwory te wykonało 18 pianistów. 17 osób wybrało Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

Przesłuchania drugiego etapu trwają od 9 do 12 października. Dyrektor Szklener tłumaczył, że "w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego muzycy grają inny program, a każdy recital trwa dłużej". - W pierwszym etapie nie może on przekroczyć 30 minut, a w drugim 40. Główną różnicą jest wprowadzenie tańców głównie poloneza oraz walca oprócz tego uczestnicy grają dużą formę, podobnie, jak w pierwszym etapie - dodał.

Według dyrektora konkursu, "jest to dla każdego pianisty dosyć poważnym wyzwaniem, ponieważ pierwszy etap pokazuje generalne przygotowanie pianistyczne". Stwierdził, że grane utwory "niekoniecznie niosą ze sobą tak bardzo typowy idiom muzyki polskiej, czy europejskiej tamtych czasów". - Oddanie owych idiomów, jakim jest przede wszystkim rytm poloneza, jest bardzo trudne i pozwala jurorom na nieco innym poziomie, czy w innej warstwie ocenić umiejętności pianisty - powiedział.

W pierwszym etapie zagrało 87 pianistek i pianistów

W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 osób z Chin, 14 z Japonii, 16 z Polski, siedmioro z Korei Południowej, sześcioro z Włoch. Byli także reprezentanci i reprezentantki: Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

Pełna lista pianistek i pianistów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu:

1. Piotr Alexewicz, Polska 2. Leonora Armellini, Włochy 3. J J Jun Li Bui, Kanada 4. Michelle Candotti, Włochy 5. Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej 6. Xuehong Chen, Chiny 7. Hyounglok Choi, Korea Południowa 8. Federico Gad Crema, Włochy 9. Alberto Ferro, Włochy 10. Yasuko Furumi, Japonia 11. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia 12. Avery Gagliano, Stany Zjednoczone 13. Martin Garcia Garcia, Hiszpania 14. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia 15. Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej 16. Adam Kałduński, Polska 17. Nikolay Khozyainov, Rosja 18. Su Yeon Kim, Korea Południowa 19. Aimi Kobayashi, Japonia 20. Mateusz Krzyżowski, Polska 21. Jakub Kuszlik, Polska 22. Shushi Kyomasu, Japonia 23. Hyuk Lee, Korea Południowa 24. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada 25. Arsenii Mun, Rosja 26. Szymon Nehring, Polska 27. Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska 28. Georgijs Osokins, Łotwa 29. Evren Ozel, Stany Zjednoczone 30. Kamil Pacholec, Polska 31. Hao Rao, Chiny 32. Sohgo Sawada, Japonia 33. Aristo Sham, Chiny/Hong Kong 34. Miyu Shindo, Japonia 35. Talon Smith, Stany Zjednoczone 36. Kyohei Sorita, Japonia 37. Szuyu Su, Chińskie Tajpej 38. Hayato Sumino, Japonia 39. Yutong Sun, Chiny 40. Tomoharu Ushida, Japonia 41. Marcin Wieczorek, Polska 42. Andrzej Wierciński, Polska 43. Yuchong Wu, Chiny 44. Lingfei (Stephan) Xie , Kanada/Chiny 45. Zi Xu, Chiny

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl