Dyrektorka nie chce ustąpić, ratusz nie odpuszcza. Pat w Teatrze Dramatycznym

Źródło:
Fakty TVN
Burza w Teatrze Dramatycznym. Monika Strzępka nie chce ustąpić ze stanowiska dyrektorki
Burza w Teatrze Dramatycznym. Monika Strzępka nie chce ustąpić ze stanowiska dyrektorki
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Burza w Teatrze Dramatycznym. Monika Strzępka nie chce ustąpić ze stanowiska dyrektorki Adrianna Otręba/Fakty TVN

Najprościej byłoby powiedzieć, że w warszawskim Teatrze Dramatycznym mamy prawdziwy dramat. Ale to coś więcej. Mamy dyrektorkę, która nie chce ustąpić. I aktorów oskarżających ją o mobbing, upokarzanie, izolowanie od zespołu. A Monika Strzępka była nadzieją Teatru Dramatycznego. Materiał Adrianny Otręby z "Faktów TVN".

Aktor Michał Klawiter był związany z Teatrem Dramatycznym pięć lat. Obecnie jest na wypowiedzeniu. - Hasło "terapia dla wszystkich", hasło kolektywu w kontekście tego, że dzisiaj wielu pracowników było lub jest na zwolnieniach psychiatrycznych ma chyba nie taki wydźwięk, o jaki chodziło - ocenia.

O swoich doświadczeniach mówią nam także inni aktorzy, którym wręczono wypowiedzenia.

- Doświadczyłam licznych upokorzeń. Miałam kilka rozmów z Moniką Strzępką. Na ostatniej oczywiście zostało mi wręczone wypowiedzenie, a na poprzedniej przez godzinę byłam w piekle. Ale nie jestem jedyną osobą, która miała tego typu rozmowę - opowiada aktorka Karolina Charkiewicz. - Rozmowy, które były przeprowadzone ze mną przez kolektyw oraz przez panią Monikę Strzępkę miały charakter i znamiona dyskryminacji - oskarża aktor Kamil Mróz.

Trzaskowski o chaosie

Teatrem od września ubiegłego roku kieruje Monika Strzępka. - Zespół w tej chwili odetchnął - oceniała tuż po objęciu stanowiska w "Kropce nad i" reżyserka. Tak mówiła na początku swojej kadencji. Oddechu jednak nie było. Z Teatru do połowy grudnia zwolniono 27 osób. A po niedawnych publikacjach pojawiły się pytania o styl zarządzania Strzępki. Dodatkowo Agnieszka Szpila, autorka powieści "Heksy", na podstawie której powstał spektakl, napisała o "ogromie cierpienia psychicznego i emocjonalnego, którego doznał zespół aktorski". Próby do spektaklu zawieszono.

- Nie możemy dopuszczać do tego typu chaosu i rozpoczęliśmy tę procedurę - odpowiadał na jednej z konferencji prasowych zapytany o sprawę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Procedura, o której mówi prezydent Warszawy to odwołanie dyrektorki teatru. Miasto, jak to ujęto, zareagowało tak na pogłębiający się kryzys i nierealizowanie zawartej umowy. Ale dyrektorka Teatru Dramatycznego nie zamierza się poddać.

Strzępka o szantażu

- Podjęłam decyzję, że rozwiązuję kolektyw dramatyczny. Od teraz jestem samodzielną dyrektorką - oświadczyła w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Monika Strzępka potwierdza na nim, że podpisała oświadczenie o rezygnacji z funkcji, ale - jak twierdzi - to pismo nie dotarło do przedstawicieli miasta. - Moje oświadczenie zostało złożone pod wpływem szantażu kilku aktorek obsady "Heks" - mówi.

Miasto też nie robi kroku wstecz. - Ja nic nie wiem na temat tego, czy rezygnacja, o której mówiła także w rozmowie ze mną kilka dni temu, była podpisana pod wpływem szantażu czy nie - komentuje wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

- Ta cała sprawa zostawia po prostu w Teatrze Dramatycznym spaloną ziemię. Jest nam wszystkim bardzo przykro, że do tego doszło, bo mało jest teatrów - zauważa krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Rzeczniczka teatru zapytana o zarzuty dotyczące nieprawidłowego traktowania pracowników odpowiedziała, że do kierownictwa nie wpłynęła oficjalnie żadna skarga dotycząca mobbingu lub przemocy. W teatrze kontrolę prowadzi Państwowa Inspekcja Pracy.

Autorka/Autor:Adrianna Otręba

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl