Teatr Dramatyczny bez dyrektorki, premiera odwołana. W tle zarzuty mobbingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl / oko.press
Rafał Trzaskowski o konflikcie w Teatrze Dramatycznym
Rafał Trzaskowski o konflikcie w Teatrze Dramatycznym
UM Warszawa/Facebook
Rafał Trzaskowski o konflikcie w Teatrze Dramatycznym UM Warszawa/Facebook

Dyrektorką Teatru Dramatycznego nie będzie już Monika Strzępka. "Mamy ustną deklarację o rezygnacji z funkcji dyrektorki" - podała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. Nie odbędzie się też premiera spektaklu HEKSY. Wcześniej, ze względu na metody pracy reżyserskiej Strzępki, od spektaklu odcięła się Agnieszka Szpila, autorka adaptowanej na scenę powieści "Heksy".

Monika Strzępka nie będzie już dyrektorką Teatru Dramatycznego. W mediach społecznościowych poinformowała o tym Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za kulturę.

"W związku z sytuacją w Teatr Dramatyczny wczoraj i dziś odbyliśmy spotkania z Moniką Strzępką. Mamy ustną deklarację o rezygnacji z funkcji dyrektorki z dniem 31 grudnia br. Żaden dokument do urzędu miasta nie dotarł. Zaraz po otrzymaniu, Miasto rozpocznie procedurę formalną związaną z odwołaniem Jej z tej funkcji" - podała we wpisie w mediach społecznościowych.

Dodała, że ratusz będzie informował na bieżąco o dalszych krokach związanych z zapewnieniem funkcjonowania ciągłości Teatru Dramatycznego.

Premiera spektaklu HEKSY odwołana

Teatr Dramatyczny w krótkim wpisie podał, że premiera spektaklu HEKSY Agnieszki Szpili w reżyserii Moniki Strzępki oraz zaplanowane na grudzień pokazy tego spektaklu zostają odwołane.

Zaznaczono, że Biuro Obsługi Widowni będzie kontaktować się ze wszystkimi widzami w sprawie zwrotu biletów.

Autorka powieści "Heksy" odcięła się od spektaklu

W czwartek Agnieszka Szpila, autorka powieści "Heksy", na podstawie której powstawał spektakl, opublikowała oświadczenie, w którym odcięła się od interpretacji dzieła reżyserowanego przez Strzępkę. "Dla mnie, autorki powieści i współautorki (wraz z Anną Kłos) adaptacji, ogrom cierpienia psychicznego i emocjonalnego, którego doznał zespół aktorski w ostatnim czasie jest tak dewastujący, że nie umiałabym oglądać tego spektaklu zapominając o tym, co widziałam i przeżywałam wraz z zespołem przez ostatnie dni, uczestnicząc w próbach w teatrze" – napisała Szpila. Dodała też, że antypatriarchalne treści, zawarte w jej tekście, nie łączą się z "przemocowymi" metodami pracy, które Strzępce zarzucają współpracownicy.

"Nie można rypać patriarchatu bez zrypania tego co patriarchalne najpierw w sobie" – czytamy w oświadczeniu pisarki. Szpila zaznaczyła jednocześnie, że darzy wielkim szacunkiem zespół sceniczny i pracę, która została włożona w przygotowanie spektaklu.

Serwis Oko.press informuje, że w ciągu ostatniego roku z Teatru Dramatycznego odeszło lub zostało zwolnionych blisko 30 osób, czyli jedna piąta całego zespołu. Pracownicy zarzucają dyrektorce mobbing i zachowania przemocowe. Z samej obsady HEKS odeszły trzy osoby. Jako powód wskazały "warunki pracy, które odbiegają od standardów zdrowego, bezpiecznego procesu".

Na razie nie wiadomo, kto poprowadzi teatr od 1 stycznia.

Przepychanki polityczne

Wcześniej zastrzeżenia o zupełnie innym charakterze wysuwał pod adresem Strzępki były już wojewoda mazowiecki. Oceniał, że dyrektorka teatru "chce uczynić ze sceny polityczną trybunę, z której będą wylewały się treści ultraprogresywne, tragicznie zideologizowane, pozbawione nawet intelektualnej dwuznaczności poglądy lewicowe". 

Wojewoda unieważnił wybór (dokonany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego) Strzępki na dyrektorkę Teatru Dramatycznego w listopadzie 2022. W kwietniu tego roku zapadła decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którą Monika Strzępka mogła wrócić na stanowisko. 

Autorka/Autor:mg / wini

Źródło: tvnwarszawa.pl / oko.press

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP