Jeden pas dla aut na Marszałkowskiej, oczko wodne na pl. Konstytucji? Aktywistom marzy się "rewolucja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJN
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJNMiasto Jest Nasze/twitter.com
wideo 2/3
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJNMiasto Jest Nasze/twitter.com

W wizji aktywistów z Miasto Jest Nasze ulica Marszałkowska jest zwężona do jednego pasa dla kierowców. Więcej miejsca zyskują piesi i rowerzyści, a wzdłuż torowiska tramwajowego pojawia się trawnik obsadzony szpalerami drzew. Tożsame zmiany społecznicy chcieliby przeprowadzić na placu Konstytucji. Rzecznik drogowców odpowiada: do rzeczowej dyskusji potrzebne są konkrety.

"Marszałkowska od nowa" to społeczny projekt zmian na tej ulicy przygotowany przez aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Społecznicy zaproponowali dość radykalną metamorfozę Marszałkowskiej w opozycji do kosmetycznej - ich zdaniem - przebudowy realizowanej przez stołeczny ratusz.

Radykalne zmiany na Marszałkowskiej

"Marszałkowska była kiedyś żywym sercem miejskiej tkanki Warszawy, dzisiaj to kolejna autostrada przecinająca centrum miasta. Kosmetyczne zmiany zapowiadane przez prezydenta Trzaskowskiego nic nie zmienią, bo nadal główną funkcją tej ulicy będzie przepuszczanie aut przez centrum" - wyjaśniają w mediach społecznościowych aktywiści. Dalej snują wizję Marszałkowskiej jako ogrodu miejskiego, który zniweluje tworzące się tu latem wyspy ciepła. Tak, aby stworzyć aleje przyjazną pieszym i nadać jej funkcje najważniejszej ulicy handlowej w mieście. "Marszałkowska może też pełnić funkcje rowerostrady łączącej Mokotów ze Śródmieściem i Żoliborzem. Albo wszystkie te funkcje naraz. Ale tylko wtedy, kiedy najważniejszą funkcją Marszałkowskiej przestanie być ta związana z przemieszczaniem samochodów" - podkreśla MJN. Aktywiści zaznaczają, że mają już wstępna koncepcję zmian, ale chcą poznać opinie mieszkańców.

Na udostępnionej przez społeczników ruchomej wizualizacji widać fragment Marszałkowskiej na wysokości Świętokrzyskiej. W tej wizji jezdnia zwęża się do jednego pasa dla samochodów i autobusów. Przestrzeń zyskują za to rowerzyści, którzy poruszają się po ścieżce w obu kierunkach. Przystanek tramwajowy staje się szerszy. Wzdłuż torowiska pojawia się trawnik i drzewa.

Zmiany na Marszałkowskiej według MJNMJN

Zielony plac Konstytucji z oczkiem wodnym

Rewolucyjne zmiany aktywiści z MJN zaproponowali też na południowym odcinku Marszałkowskiej, na samym placu Konstytucji. "To piękne, ale zabetonowane i zapomniane przez władze Warszawy miejsce. Na środku placu mieści się dzisiaj wielki parking otoczony wielopasmowymi jezdniami. Rowerzyści są tu zepchnięci na jezdnię lub na chodnik, jest gigantyczny hałas i mało zieleni" - wskazuje MJN.

Co proponuje w zamian? Na załączonym rysunku w środku placu nie ma parkingu, jest za to zielony skwer z oczkiem wodny. Aktywiści widzą tu też miejsce na czynne targowisko i kawiarnię. "Ruch drogowy mieściłby się tylko na zachodniej nitce ul. Marszałkowskiej, a na wschodniej stronie placu rowerzyści mknęliby odseparowaną od ruchu aut rowerostradą" - proponuje MJN. Wśród korzyści takiej zmiany stowarzyszenie wymienia: mniej hałasu i betonozy, więcej zieleni, lepsza retencja wody, czystsze powietrze i przyjaźniejsza przestrzeń dla pieszych i rowerzystów przy zachowanej dostępności dla kierowców oraz dojazdem transportem publicznym. 

MJN zapowiada, że w czwartek 6 lipca na placu Konstytucji będą zbierane opinie mieszkańców.

Proponowane przez MJN zmiany na placu KonstytucjiMJN

Co na to miasto?

O ocenę propozycji aktywistów poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich. - Trudno rzeczowo odnieść się do wizualizacji na Twitterze z kilku powodów. Po pierwsze nie ma materiału, do którego można się odnieść, bo z obrazów trudno wyłuskać konkrety, nie wspominając o uzasadnieniu takiego, czy innego rozwiązania - komentuje rzecznik prasowy ZDM Jakub Dybalski.

- Zwężenie jezdni do jednego pasa? W jakim celu? Na jakim odcinku? Z jakim układem skrzyżowań? Z jaką rolą transportu publicznego? Jakim kosztem i nie chodzi tylko o pieniądze, ale też np. powiązanie z innymi zmianami w miejskiej przestrzeni które zachodzą w centrum? – to byłby poziom, i to podstawowy, do sensownej i rzetelnej dyskusji - punktuje urzędnik.

Dybalski zaznacza, że Marszałkowska "właśnie przechodzi transformację". Podkreślił też że kształt realizowanych na Marszałkowskiej zmian jest m.in. "efektem konsultacji z warszawiakami" - Ich opinia, wyrażona w tej formie, ma dla nas znaczenie - podsumowuje.

Zmiany na Marszałkowskiej

W połowie maja rozpoczęły się prace w ciągu ulicy Marszałkowskiej na krótkim odcinku pomiędzy placem Bankowym a Królewską. To pierwszy etap realizowanego przez stołeczny ratusz projektu "Zielona Marszałkowska", który jest elementem tzw. Nowego Centrum Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że na wskazanym odcinku po zachodniej stronie ulicy, pomiędzy powstanie teraz droga dla rowerów, nowy, szerszy chodnik, a parkowanie zostanie uporządkowane. Na Marszałkowskiej od placu Bankowego do Królewskiej posadzone zostaną 63 drzewa oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Co z kolejnym odcinkami ulicy? - Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla odcinka między Nowogrodzką a pl. Konstytucji. Z kolei Tramwaje Warszawskie na początku kwietnia rozpisały przetarg na projekt dla centralnego fragmentu, czyli de facto od Widok do Królewskiej. Tutaj podział będzie taki, że Tramwaje Warszawskie przebudowują torowisko i jezdnię, a ZDM zajmie się obsadzeniem przygotowanego miejsca zielenią - wyjaśnia Dybalski. - Na koniec rondo Dmowskiego, zostanie zamienione w skrzyżowanie po przebudowie linii średnicowej w ramach prac w Alejach Jerozolimskich - podsumowuje przedstawiciel miejskich drogowców.

Zielona Marszałkowska - wizualizacje UM Warszawa

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MJN

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl