Jeden pas dla aut na Marszałkowskiej, oczko wodne na pl. Konstytucji? Aktywistom marzy się "rewolucja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJN
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJNMiasto Jest Nasze/twitter.com
wideo 2/3
"Marszałkowska od nowa" według aktywistów z MJNMiasto Jest Nasze/twitter.com

W wizji aktywistów z Miasto Jest Nasze ulica Marszałkowska jest zwężona do jednego pasa dla kierowców. Więcej miejsca zyskują piesi i rowerzyści, a wzdłuż torowiska tramwajowego pojawia się trawnik obsadzony szpalerami drzew. Tożsame zmiany społecznicy chcieliby przeprowadzić na placu Konstytucji. Rzecznik drogowców odpowiada: do rzeczowej dyskusji potrzebne są konkrety.

"Marszałkowska od nowa" to społeczny projekt zmian na tej ulicy przygotowany przez aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Społecznicy zaproponowali dość radykalną metamorfozę Marszałkowskiej w opozycji do kosmetycznej - ich zdaniem - przebudowy realizowanej przez stołeczny ratusz.

Radykalne zmiany na Marszałkowskiej

"Marszałkowska była kiedyś żywym sercem miejskiej tkanki Warszawy, dzisiaj to kolejna autostrada przecinająca centrum miasta. Kosmetyczne zmiany zapowiadane przez prezydenta Trzaskowskiego nic nie zmienią, bo nadal główną funkcją tej ulicy będzie przepuszczanie aut przez centrum" - wyjaśniają w mediach społecznościowych aktywiści. Dalej snują wizję Marszałkowskiej jako ogrodu miejskiego, który zniweluje tworzące się tu latem wyspy ciepła. Tak, aby stworzyć aleje przyjazną pieszym i nadać jej funkcje najważniejszej ulicy handlowej w mieście. "Marszałkowska może też pełnić funkcje rowerostrady łączącej Mokotów ze Śródmieściem i Żoliborzem. Albo wszystkie te funkcje naraz. Ale tylko wtedy, kiedy najważniejszą funkcją Marszałkowskiej przestanie być ta związana z przemieszczaniem samochodów" - podkreśla MJN. Aktywiści zaznaczają, że mają już wstępna koncepcję zmian, ale chcą poznać opinie mieszkańców.

Na udostępnionej przez społeczników ruchomej wizualizacji widać fragment Marszałkowskiej na wysokości Świętokrzyskiej. W tej wizji jezdnia zwęża się do jednego pasa dla samochodów i autobusów. Przestrzeń zyskują za to rowerzyści, którzy poruszają się po ścieżce w obu kierunkach. Przystanek tramwajowy staje się szerszy. Wzdłuż torowiska pojawia się trawnik i drzewa.

Zmiany na Marszałkowskiej według MJNMJN

Zielony plac Konstytucji z oczkiem wodnym

Rewolucyjne zmiany aktywiści z MJN zaproponowali też na południowym odcinku Marszałkowskiej, na samym placu Konstytucji. "To piękne, ale zabetonowane i zapomniane przez władze Warszawy miejsce. Na środku placu mieści się dzisiaj wielki parking otoczony wielopasmowymi jezdniami. Rowerzyści są tu zepchnięci na jezdnię lub na chodnik, jest gigantyczny hałas i mało zieleni" - wskazuje MJN.

Co proponuje w zamian? Na załączonym rysunku w środku placu nie ma parkingu, jest za to zielony skwer z oczkiem wodny. Aktywiści widzą tu też miejsce na czynne targowisko i kawiarnię. "Ruch drogowy mieściłby się tylko na zachodniej nitce ul. Marszałkowskiej, a na wschodniej stronie placu rowerzyści mknęliby odseparowaną od ruchu aut rowerostradą" - proponuje MJN. Wśród korzyści takiej zmiany stowarzyszenie wymienia: mniej hałasu i betonozy, więcej zieleni, lepsza retencja wody, czystsze powietrze i przyjaźniejsza przestrzeń dla pieszych i rowerzystów przy zachowanej dostępności dla kierowców oraz dojazdem transportem publicznym. 

MJN zapowiada, że w czwartek 6 lipca na placu Konstytucji będą zbierane opinie mieszkańców.

Proponowane przez MJN zmiany na placu KonstytucjiMJN

Co na to miasto?

O ocenę propozycji aktywistów poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich. - Trudno rzeczowo odnieść się do wizualizacji na Twitterze z kilku powodów. Po pierwsze nie ma materiału, do którego można się odnieść, bo z obrazów trudno wyłuskać konkrety, nie wspominając o uzasadnieniu takiego, czy innego rozwiązania - komentuje rzecznik prasowy ZDM Jakub Dybalski.

- Zwężenie jezdni do jednego pasa? W jakim celu? Na jakim odcinku? Z jakim układem skrzyżowań? Z jaką rolą transportu publicznego? Jakim kosztem i nie chodzi tylko o pieniądze, ale też np. powiązanie z innymi zmianami w miejskiej przestrzeni które zachodzą w centrum? – to byłby poziom, i to podstawowy, do sensownej i rzetelnej dyskusji - punktuje urzędnik.

Dybalski zaznacza, że Marszałkowska "właśnie przechodzi transformację". Podkreślił też że kształt realizowanych na Marszałkowskiej zmian jest m.in. "efektem konsultacji z warszawiakami" - Ich opinia, wyrażona w tej formie, ma dla nas znaczenie - podsumowuje.

Zmiany na Marszałkowskiej

W połowie maja rozpoczęły się prace w ciągu ulicy Marszałkowskiej na krótkim odcinku pomiędzy placem Bankowym a Królewską. To pierwszy etap realizowanego przez stołeczny ratusz projektu "Zielona Marszałkowska", który jest elementem tzw. Nowego Centrum Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że na wskazanym odcinku po zachodniej stronie ulicy, pomiędzy powstanie teraz droga dla rowerów, nowy, szerszy chodnik, a parkowanie zostanie uporządkowane. Na Marszałkowskiej od placu Bankowego do Królewskiej posadzone zostaną 63 drzewa oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Co z kolejnym odcinkami ulicy? - Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla odcinka między Nowogrodzką a pl. Konstytucji. Z kolei Tramwaje Warszawskie na początku kwietnia rozpisały przetarg na projekt dla centralnego fragmentu, czyli de facto od Widok do Królewskiej. Tutaj podział będzie taki, że Tramwaje Warszawskie przebudowują torowisko i jezdnię, a ZDM zajmie się obsadzeniem przygotowanego miejsca zielenią - wyjaśnia Dybalski. - Na koniec rondo Dmowskiego, zostanie zamienione w skrzyżowanie po przebudowie linii średnicowej w ramach prac w Alejach Jerozolimskich - podsumowuje przedstawiciel miejskich drogowców.

Zielona Marszałkowska - wizualizacje UM Warszawa

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MJN

Pozostałe wiadomości

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl