Najnowsze

Gdzie wrzucić karton po mleku, a gdzie listek po lekach? Pytania o segregację

Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Jak sortować śmieci?
Jak sortować śmieci?um
wideo 2/4
umJak sortować śmieci?

3,5 miliona odwiedzin zanotowała w ubiegłym roku miejska strona, informująca o zasadach segregowania śmieci. Jak się okazuje, najczęściej mieszkańcy chcieli dowiedzieć się, gdzie wrzucić karton po mleku i blistry po lekach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wyszukiwarka SegregujNa5 wystartowała ponad rok temu. Znajdziemy tam informację o podstawowych zasadach selektywnej zbiórki odpadów.

Pięć niewiadomych

Na podstawie wejść na stronę urząd miasta sporządził TOP 5. Chodzi o te przedmioty, których segregacja budzi największe wątpliwości.

"W 2020 roku, tak jak i w poprzednim, najczęściej wyszukiwanym odpadem był karton po mleku. Odpowiedzi na pytanie, do którego pojemnika go wyrzucić, szukano ponad 73 tys. razy. Kolejne najczęściej wyszukiwane hasła to: blistry po lekach (ponad 50 tys. razy), plastikowa butelka po oleju (ponad 47 tys.), opakowanie po jogurcie (ponad 41 tys.) oraz styropian opakowaniowy (ponad 36 tys.)" – czytamy w komunikacie ratusza.

A gdzie wyrzucić wspomniane odpady? Odpowiedzi znajdują się na poniższej grafice. Żółte to metale i tworzywa sztuczne, kolor czarny odpowiada odpadom zmieszanym.

Mieszkańcy stolicy a segregowanie śmiecium

Maseczki i rękawiczki

Miasto podkreśla, że wyszukiwarka zawiera ok. 800 pozycji i jest na bieżąco uzupełniana o nowe produkty, które zgłaszają użytkownicy. "Rok 2020 jako rok pandemii spowodował, że w wyszukiwarce pojawiły się odpady, które wcześniej nie budziły zainteresowania, czyli jednorazowe maseczki czy jednorazowe rękawiczki" – dodano (lądują w zmieszanych).

W zeszłym roku wyszukiwarka zarejestrowała ok. 3,5 mln odwiedzin, a od momentu jej uruchomienia było to ponad 4 mln odwiedzających. "To tak, jakby każdy warszawiak odwiedził ją więcej niż dwa razy" – podkreśla ratusz. Prawie 80 proc. użytkowników to osoby korzystające z tego narzędzia więcej niż jeden raz.

Głównymi użytkownikami wyszukiwarki byli warszawiacy, ale zaglądali do niej również mieszkańcy innych miast, np. Wrocławia, Katowic, Gdańska czy Poznania. Strona była odwiedzana też przez osoby ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym roku do wyszukiwarki wprowadzono nową funkcję, zgodnie z którą do opisów wybranych odpadów dodano informacje mówiące np., jak można te odpady wykorzystać ponownie czy jak przechowywać żywność, żeby dłużej była świeża.

Autor:ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości