Radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji w sprawie polityki transportowej miasta

Źródło:
PAP
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mają
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24
wideo 2/4
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24

Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w sprawie polityki transportowej stolicy. Ich zdaniem zmiany dotyczące między innymi wdrażania stref Tempo 30 czy płatnego parkowania są niedostatecznie konsultowane z mieszkańcami. Według klubu PiS, wprowadzanie podobnych rozwiązań powinno być opiniowane przez radę miasta i rady dzielnicowe.

O zastrzeżeniach wobec działań władz stolicy w kwestii mobilności i organizacji ruchu radni Prawa i Sprawiedliwości mówili podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się złożyć wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie polityki transportowej miasta - poinformował szef klubu radnych PiS Dariusz Figura. Zaznaczył, że większość ich wniosków na sesji jest odrzucana, dlatego naturalnym elementem prowadzenia przez opozycję polityki, jest właśnie zwołanie sesji nadzwyczajnej. Przewodnicząca Rady Warszawy ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku.

Radny Figura wyjaśnił, że "w tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, że w Warszawie są wprowadzone ostatnio bardzo istotne zmiany jeśli chodzi o politykę transportową". - Tych elementów jest kilka. Jest to zwężanie ulic, likwidacja miejsc parkingowych, również poza centrum lub strefa Tempo 30 - dodał.

Zwrócił uwagę, że te wszystkie zmiany nie są opiniowane przez organy uprawnione czyli radę dzielnicy i Radę Warszawy. Przekonywał także, że prowadzone są konsultacje społeczne, na których frekwencja jest nieznana, a to na ich podstawie będzie wprowadzana, zarządzeniem prezydenta, polityka mobilności. - To fundamentalna zmiana w polityce miejskiej - podkreślił. Zaznaczył, że wszelkie zmiany mają być teraz wprowadzone bez konsultacji z radnymi. - Tego typu zmiany muszą być opiniowane przez rady dzielnic i Radę Warszawy. W związku z tym chcemy żeby radni zabrali w tej sprawie głos na nadzwyczajnej sesji - dodał.

Przekazał, że radni PiS planują przedstawić na sesji trzy punkty. Informujący o przebiegu i frekwencji na konsultacjach prowadzonych w tematach: polityka mobilności i strefa Tempo 30. Kolejne dwa to będą projekt stanowiska i uchwały.

Strefa Tempo 30ZDM

Radny Klimiuk: konsultacje są fikcją

Radny Wiktor Klimiuk zaznaczył, że podobny problem dotyczy konsultacji przeprowadzanych w związku ze strefą płatnego parkowania. - Po pierwsze te konsultacje nie zapewniały udziału większości mieszkańców, po drugie narzucały konkretne rozwiązania. To pokazuje, że te konsultacje są fikcja - powiedział. - Dlatego przygotowaliśmy na tę sesję pakiet prodemokratycznych, prospołecznych zmian - dodał.

Dalej wymieniał o jakie zmiany chodzi: - Po pierwsze chcemy wprowadzić wymóg reprezentatywności - tak żeby w konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Po drugie żądamy aby projektodawca przedstawiał skutki finansowe, bo tego często brakuje. Po trzecie wprowadzamy możliwość wnioskowania przez 1/4 rady (dzielnicy i Warszawy) o to żeby prowadzić konsultacje, czy to na terenie Warszawy, czy na terenie dzielnicy - przekazał. Zaznaczył, że dzisiaj taką możliwość ma cała rada, także mniejszym ugrupowaniom jest ciężko te konsultacje wprowadzić. Czwartym punktem jest to, żeby raport z konsultacji, do którego teraz bardzo ciężko dotrzeć mieszkańcom, był przedstawiany na radzie, która go będzie opiniowała. - To pozwoli na to żeby konsultacje nie były fikcją, ale żeby każdy zainteresowany mógł zabrać głos - powiedział Klimiuk.

Strefa płatnego parkowania (zdjęcie ilustracyjne)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Głos zabrała też radna Targówka, rzeczniczka klubu radnych PiS Marta Borczyńska. - Nie chcemy krytykować całościowo polityki miasta dotyczącej transportu. Chcemy rozmawiać na ten temat, bo możliwe, ze niektóre z tych pomysłów są dobre. Chcemy aby w tej rozmowie brali udział radni, którzy są przedstawicielami mieszkańców, jak i sami mieszkańcy - powiedziała. - Do tej pory w sprawie strefy Tempo 30 odbyły się dwie konsultacje on-line i dwa dyżury stacjonarne. Takie tematy powinny być szeroko nagłaśniane by dać szansę wypowiedzieć się w danym temacie - dodała.

Przypomnijmy, że ratusz planuje, by strefy Tempo 30 objęły swym zasięgiem około 60 procent ulic i 90 procent powierzchni stolicy. Ale ograniczenia będą wprowadzane na ulicach, które pełnią funkcje dojazdowe, natomiast na ulicach rozprowadzających i tranzytowych limity prędkości nie powinny się zmieniać. Konsultacje społeczne odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. Na Warszawskiej Platformie Konsultacji Społecznych nie został dotychczas opublikowany raport podsumowujący spotkania z mieszkańcami w tej sprawie.

Proponowane strefy ruchu uspokojonego w Warszawie Urząd miasta

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP