Władze Warszawy zamierzają wprowadzić obszary ruchu uspokojonego, w których maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 30 kilometrów na godzinę. Strefy Tempo 30 mają objąć swym zasięgiem około 60 procent ulic i 90 procent powierzchni stolicy. Zanim to się stanie, projekt ma być skonsultowany z mieszkańcami.
- Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy powinni podejść do nich bardzo poważnie, bo to bardzo istotny element funkcjonowania miasta - zachęca w komunikacie o konsultacjach Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Strefy ruchu uspokojonego pomagają dodatkowo znacznie obniżyć liczbę wypadków, a także zachęcają do wybierania alternatywnych środków transportu - dodaje.
Tempo 30 na ulicach pełniących funkcje dojazdowe
Jak przypomina wolski urząd, według wstępnych planów w strefach ruchu uspokojonego znajdzie się większość ulic w Warszawie.
- Zostaną nimi objęte ulice, które pełnią funkcje dojazdowe. Na ulicach rozprowadzających i tranzytowych limity prędkości nie zmienią się - wyjaśnia z kolei Tomasz Kruszyński, radny dzielnicy Wola. I zastrzega, że na Woli strefy Tempo 30 nie obejmą swoim zasięgiem alei Jana Pawła II, alei "Solidarności" i alei Prymasa Tysiąclecia, a także ulic: Anielewicza, Grzybowskiej, Żelaznej, Prostej, Towarowej, Leszno, Kolejowej, Kasprzaka, Wolskiej, Prądzyńskiego, Bema, Młynarskiej, Ostroroga, Tatarskiej, Ordona, Redutowej, Olbrachta, Księcia Janusza, Obozowej, Okopowej i Górczewskiej.
Konsultacje społeczne w sprawie Tempo 30. Jak wziąć udział?
Urzędnicy podkreślają, że przedstawiony projekt zasięgu stref ma charakter wstępny, a władze Warszawy mają go konsultować z mieszkańcami. Konsultacje społeczne trwają do 30 listopada. Można wziąć w nich udział na kilka sposobów:
15 i 28 listopada na platformie ZOOM odbędą się spotkania online, w trakcie których będzie można zabrać głos na żywo. Aby wziąć w nich udział, należy zarejestrować się, wysyłając e-mail pod adres tempo30@um.warszawa.pl.
Spotkania będą transmitowane także w serwisie YouTube, gdzie będzie możliwość wysłuchania dyskusji i komentowania jej na czacie.
Do końca listopada można również przesłać swoją opinię na wskazany wyżej adres.
Mieszkańcy mogą odwiedzić także punkt konsultacyjny: 22 listopada (wtorek) w godzinach 16 – 19 (można przyjść w dowolnym momencie) w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka), 29 listopada (wtorek) w godzinach 14 – 18 (można przyjść w dowolnym momencie) w klubokawiarni w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B.
"Niebawem na mieście ma pojawić się specjalny punkt konsultacyjny, o czym będziemy informować na bieżąco" - czytamy w komunikacie wolskiego ratusza.
Wszystkie informacje, mapy i opisy są dostępne na stronie ratusza.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Wola