Inwestycje rowerowe w 2021 roku. Gdzie powstaną nowe ścieżki?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na MarszałkowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Śródmieście, Bielany, Praga Południe, Ursynów – to tylko niektóre lokalizacje, gdzie urzędnicy zaplanowali uzupełnienie sieci dróg rowerowych w 2021 roku. Sporo planowanych inwestycji to pomysły z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego.

Lista, którą Zarząd Dróg Miejskich przekazał tvnwarszawa.pl, obejmuje łącznie 22 inwestycje rowerowe. Wśród nich znalazły się nie tylko nowe drogi, ale również pasy rowerowe, przejazdy oraz remonty zniszczonej, wysłużonej infrastruktury. - Te inwestycje jesteśmy gotowi wykonać do końca 2021 roku. Zwykle wymagają przetargu i potem robót. W niektórych przypadkach jeszcze wcześniej zatwierdzenia projektu, a potem przetargu i robót. W przeważającej większości są to projekty z budżetu obywatelskiego, a więc mają zapewnione finansowanie – przekazał Jakub Dybalski z ZDM.

Planowane inwestycje rowerowe w 2021 rokutvnwarszawa.pl

Śródmieście bardziej przyjazne rowerzystom

Spora część z zaplanowanych do realizacji inwestycji rowerowych powstanie w Śródmieściu. Ma to związek z zapowiadaną od wielu miesięcy budową Nowego Centrum Warszawy.

Przejazdy rowerowe przy przejściach dla pieszych w obrębie ronda Dmowskiego. W grudniu ZDM poinformował, że zatwierdzony został projekt czterech przejść na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej. Zamiar wytyczenia zebr na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z rondem Dmowskiego pojawił się już sześć lat temu. Urzędnicy stwierdzili w pewnym momencie, że jest to niemożliwe, ale w 2018 roku pomysł powrócił. Od tamtej pory inwestycja łapie kolejne opóźnienia.

Plac Pięciu Rogów to miejsce, gdzie zbiegają się ulice: Chmielna, Bracka, Krucza, Zgoda i Szpitala. Jak zaplanował ratusz, latem przyszłego roku nie będzie tu ruchu samochodowego (poza nielicznymi wyjątkami). Nie będzie też podziału na jezdnię i chodnik. Powstanie jednolita strefa piesza z dopuszczonym ruchem rowerów. 7 grudnia miasto podpisało umowę na realizacje prac.

Wizualizacje placu Pięciu Rogów po przebudowieZDM

Kolejna inwestycja to droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego, której przebieg wytyczony został po zachodniej stronie Marszałkowskiej, przy placu Defilad. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Przejazd przez Aleje Jerozolimskie ma powstać w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. Droga rowerowa będzie łączyła się tu z istniejącym kontrapasem na Poznańskiej, skąd dalej, przez Nowogrodzką będzie można wrócić na Marszałkowską. Inwestycja jest realizacją projektu z budżetu obywatelskiego "Marszałkowską na rowerze". W grudniu ogłoszono przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Prace mają być realizowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej (strona wschodnia) powstanie w ramach ogólnomiejskiego projektu budżetu obywatelskiego "Nowe drogi dla rowerów i stojaki rowerowe". Powstanie około 300-metrowy odcinek drogi rowerowej po wschodniej stronie Marszałkowskiej pomiędzy Świętokrzyską a Królewską.

ZDM uzgadnia projekt organizacji ruchu dla pasów rowerowych na Nowym Świecie, rondzie de Gaulle’a i placu Trzech Krzyży na odcinku pomiędzy Smolną a Alejami Ujazdowskimi. Planowana trasa od północy łączyłaby się z odcinkiem ulicy Nowy Świat, na której obowiązuje ograniczenie ruchu samochodów prywatnych, a od południa z istniejącą drogą dla rowerów w Alejach Ujazdowskich.

Gęstsza sieć na Bielanach

W 2021 roku miasto planuje wzmocnić sieć dróg rowerowych na Bielanach. ZDM dysponuje kilkoma gotowymi projektami. W przypadku niektórych inwestycji – projekt jest w fazie przygotowania.

Drogowcy zapewniają, że gotowy jest projekt drogi rowerowej w ciągu Marymonckiej na odcinku od Podleśnej do Smoleńskiego, a także ten dotyczący około 300-metrowej drogi w ciągu Wólczyńskiej od Reymonta do Andersena.

ZDM czeka na projekt wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północno-wschodniej stronie Conrada, w ramach projektu BO: "Uzupełnienie siec dróg rowerowych na Chomiczówce". Z kolei projekt "Uzupełnienie sieci tras rowerowych na Wrzecionie i Młocinach" zakłada m.in. budowę drogi rowerowej po północnej stronie Kasprowicza na odcinku od Nocznickiego do Przy Agorze.

Remont jednej z najstarszych dróg rowerowych w stolicy

Kolejne planowane inwestycje są rozsiane po całym mieście. Nowe drogi rowerowe mają powstać m.in. na Pradze Południe, Ursynowie, Mokotowie czy Białołęce. Jak zaznacza ZDM, w 2021 roku remonty przejdą fragmenty istniejącej sieci rowerowej.

W przygotowaniu jest projekt drogi rowerowej w ciągu ulicy Grenadierów, która połączy ścieżki w ciągu alei Stanów Zjednoczonych i ulicy Ostrobramskiej. ZDM zlecił też przygotowanie projektu drogi rowerowej wzdłuż alei Jana Pawła II na odcinku od Stawki do Słonimskiego.

Na Targówku uzgadniany jest projekt organizacji ruchu dla drogi rowerowej na św. Wincentego od ronda Żaba do Kołowej. A na Ursynowie planowana jest droga rowerowa w ciągu ulicy Stryjeńskich na odcinku od Wąwozowej do Przy Bażantarni. Projekt jest w przygotowaniu.

Spoza Budżetu Obywatelskiego pochodzi pomysł przebudowy jednej z najstarszych dróg rowerowych w Warszawie – w ciągu ul. Wąwozowej na odcinku od alei KEN do ul. Rosoła. Remont był już zapowiadany we wrześniu ubiegłego roku. ZDM zapewnia, że gotowy jest projekt budowy drogi rowerowej w ciągu ul. Idzikowskiego na odcinku od Piaseczyńskiej do Sobieskiego.

Z kolei na Pradze Południe w ramach tzw. obwodnicy Gocławia, w ciągu ul. Abrahama powstaną pasy rowerowe. To tylko część zmian w organizacji ruchu, poprawiających bezpieczeństwo na ulicach okalających osiedle.

Niebezpieczne przejście przez "obwodnicę" GocławiaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Budżet Obywatelski na 2021 rok

Jak zaznaczył Jakub Dybalski, kolejne inwestycje pochodzą z ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

To między innymi budowa drogi rowerowej w ciągu ulicy Świderskiej (po jej zachodniej stronie) od mostu Północnego do ulicy Pojarów. A także droga, która ma powstać również w ciągu ulicy Głębockiej na odcinku od ronda Trasy Toruńskiej do centrum handlowego Targówek. W ramach tego samego projektu wybudowana zostanie droga rowerowa po wschodniej stronie Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej.

W ramach projektu "Asfaltowe drogi dla rowerów" w kilku lokalizacjach istniejące ścieżki rowerowe zyskają nową, bardziej komfortową dla jazdy nawierzchnię. To najpopularniejszy wśród mieszkańców Warszawy projekt, który będzie realizowany przez ZDM. Zagłosowało na niego ponad 31 tysięcy osób. Remonty zaplanowano na: Grójeckiej na odcinku od Opaczewskiej do Korotyńskiego, Racławickiej – od Żwirki i Wigury do Balonowej, Wybrzeżu Szczecińskim – od mostu średnicowego do Portu Praskiego i Broniewskiego – od Elbląskiej do Krasińskiego.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusz piaseczyńskiej drogówki na ulicy Słonecznej w Lesznowoli zauważył czerwonego nissana, którego kierowca holował motocyklistę. Zatrzymał nietypowy "konwój" do kontroli drogowej.

Zatrzymał "konwój" do kontroli drogowej

Zatrzymał "konwój" do kontroli drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochody ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje.

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Sierpcu zdecydował o tymczasowym areszcie na okres trzech miesięcy dla 40-letniego sprawcy śmiertelnego wypadku w Gorzewie. Z ustaleń policji wynika, że kierowca bmw, będąc w stanie nietrzeźwości, zderzył się z motocyklistą, który zginął na miejscu.

Był pijany, wyprzedzał kolumnę pojazdów. Odpowie za śmierć motocyklisty

Był pijany, wyprzedzał kolumnę pojazdów. Odpowie za śmierć motocyklisty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal wszyscy mieszkańcy Warszawy słyszeli o Powstaniu Warszawskim i jednocześnie dwie trzecie badanych podało dokładną, prawidłową datę jego wybuchu - wynika z badania opinii mieszkańców na temat obchodów Powstania Warszawskiego przeprowadzonego przez miasto.

"Warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego jest ważne"

"Warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego jest ważne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

1158 podrobionych zegarków znaleźli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach kurierskich. W paczkach było również 19 tysięcy tabletek na potencję. Wszystkie zostały nadane przez jedną firmę.

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok osoby leżącej w miejscu publicznym kojarzy się wielu ludziom z nietrzeźwością. Przyczyn takich zdarzeń może być jednak więcej. Tak też było w przypadku mężczyzny, który leżał w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Potrzebował on pilnej pomocy.

Miał być pijany, potrzebował pilnej pomocy

Miał być pijany, potrzebował pilnej pomocy

Źródło:
tvnwarszawa.pl/straż miejska

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl