Inwestycje rowerowe w 2021 roku. Gdzie powstaną nowe ścieżki?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na MarszałkowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Śródmieście, Bielany, Praga Południe, Ursynów – to tylko niektóre lokalizacje, gdzie urzędnicy zaplanowali uzupełnienie sieci dróg rowerowych w 2021 roku. Sporo planowanych inwestycji to pomysły z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego.

Lista, którą Zarząd Dróg Miejskich przekazał tvnwarszawa.pl, obejmuje łącznie 22 inwestycje rowerowe. Wśród nich znalazły się nie tylko nowe drogi, ale również pasy rowerowe, przejazdy oraz remonty zniszczonej, wysłużonej infrastruktury. - Te inwestycje jesteśmy gotowi wykonać do końca 2021 roku. Zwykle wymagają przetargu i potem robót. W niektórych przypadkach jeszcze wcześniej zatwierdzenia projektu, a potem przetargu i robót. W przeważającej większości są to projekty z budżetu obywatelskiego, a więc mają zapewnione finansowanie – przekazał Jakub Dybalski z ZDM.

Planowane inwestycje rowerowe w 2021 rokutvnwarszawa.pl

Śródmieście bardziej przyjazne rowerzystom

Spora część z zaplanowanych do realizacji inwestycji rowerowych powstanie w Śródmieściu. Ma to związek z zapowiadaną od wielu miesięcy budową Nowego Centrum Warszawy.

Przejazdy rowerowe przy przejściach dla pieszych w obrębie ronda Dmowskiego. W grudniu ZDM poinformował, że zatwierdzony został projekt czterech przejść na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej. Zamiar wytyczenia zebr na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z rondem Dmowskiego pojawił się już sześć lat temu. Urzędnicy stwierdzili w pewnym momencie, że jest to niemożliwe, ale w 2018 roku pomysł powrócił. Od tamtej pory inwestycja łapie kolejne opóźnienia.

Plac Pięciu Rogów to miejsce, gdzie zbiegają się ulice: Chmielna, Bracka, Krucza, Zgoda i Szpitala. Jak zaplanował ratusz, latem przyszłego roku nie będzie tu ruchu samochodowego (poza nielicznymi wyjątkami). Nie będzie też podziału na jezdnię i chodnik. Powstanie jednolita strefa piesza z dopuszczonym ruchem rowerów. 7 grudnia miasto podpisało umowę na realizacje prac.

Wizualizacje placu Pięciu Rogów po przebudowieZDM

Kolejna inwestycja to droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego, której przebieg wytyczony został po zachodniej stronie Marszałkowskiej, przy placu Defilad. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Przejazd przez Aleje Jerozolimskie ma powstać w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. Droga rowerowa będzie łączyła się tu z istniejącym kontrapasem na Poznańskiej, skąd dalej, przez Nowogrodzką będzie można wrócić na Marszałkowską. Inwestycja jest realizacją projektu z budżetu obywatelskiego "Marszałkowską na rowerze". W grudniu ogłoszono przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Prace mają być realizowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej (strona wschodnia) powstanie w ramach ogólnomiejskiego projektu budżetu obywatelskiego "Nowe drogi dla rowerów i stojaki rowerowe". Powstanie około 300-metrowy odcinek drogi rowerowej po wschodniej stronie Marszałkowskiej pomiędzy Świętokrzyską a Królewską.

ZDM uzgadnia projekt organizacji ruchu dla pasów rowerowych na Nowym Świecie, rondzie de Gaulle’a i placu Trzech Krzyży na odcinku pomiędzy Smolną a Alejami Ujazdowskimi. Planowana trasa od północy łączyłaby się z odcinkiem ulicy Nowy Świat, na której obowiązuje ograniczenie ruchu samochodów prywatnych, a od południa z istniejącą drogą dla rowerów w Alejach Ujazdowskich.

Gęstsza sieć na Bielanach

W 2021 roku miasto planuje wzmocnić sieć dróg rowerowych na Bielanach. ZDM dysponuje kilkoma gotowymi projektami. W przypadku niektórych inwestycji – projekt jest w fazie przygotowania.

Drogowcy zapewniają, że gotowy jest projekt drogi rowerowej w ciągu Marymonckiej na odcinku od Podleśnej do Smoleńskiego, a także ten dotyczący około 300-metrowej drogi w ciągu Wólczyńskiej od Reymonta do Andersena.

ZDM czeka na projekt wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północno-wschodniej stronie Conrada, w ramach projektu BO: "Uzupełnienie siec dróg rowerowych na Chomiczówce". Z kolei projekt "Uzupełnienie sieci tras rowerowych na Wrzecionie i Młocinach" zakłada m.in. budowę drogi rowerowej po północnej stronie Kasprowicza na odcinku od Nocznickiego do Przy Agorze.

Remont jednej z najstarszych dróg rowerowych w stolicy

Kolejne planowane inwestycje są rozsiane po całym mieście. Nowe drogi rowerowe mają powstać m.in. na Pradze Południe, Ursynowie, Mokotowie czy Białołęce. Jak zaznacza ZDM, w 2021 roku remonty przejdą fragmenty istniejącej sieci rowerowej.

W przygotowaniu jest projekt drogi rowerowej w ciągu ulicy Grenadierów, która połączy ścieżki w ciągu alei Stanów Zjednoczonych i ulicy Ostrobramskiej. ZDM zlecił też przygotowanie projektu drogi rowerowej wzdłuż alei Jana Pawła II na odcinku od Stawki do Słonimskiego.

Na Targówku uzgadniany jest projekt organizacji ruchu dla drogi rowerowej na św. Wincentego od ronda Żaba do Kołowej. A na Ursynowie planowana jest droga rowerowa w ciągu ulicy Stryjeńskich na odcinku od Wąwozowej do Przy Bażantarni. Projekt jest w przygotowaniu.

Spoza Budżetu Obywatelskiego pochodzi pomysł przebudowy jednej z najstarszych dróg rowerowych w Warszawie – w ciągu ul. Wąwozowej na odcinku od alei KEN do ul. Rosoła. Remont był już zapowiadany we wrześniu ubiegłego roku. ZDM zapewnia, że gotowy jest projekt budowy drogi rowerowej w ciągu ul. Idzikowskiego na odcinku od Piaseczyńskiej do Sobieskiego.

Z kolei na Pradze Południe w ramach tzw. obwodnicy Gocławia, w ciągu ul. Abrahama powstaną pasy rowerowe. To tylko część zmian w organizacji ruchu, poprawiających bezpieczeństwo na ulicach okalających osiedle.

Niebezpieczne przejście przez "obwodnicę" GocławiaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Budżet Obywatelski na 2021 rok

Jak zaznaczył Jakub Dybalski, kolejne inwestycje pochodzą z ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

To między innymi budowa drogi rowerowej w ciągu ulicy Świderskiej (po jej zachodniej stronie) od mostu Północnego do ulicy Pojarów. A także droga, która ma powstać również w ciągu ulicy Głębockiej na odcinku od ronda Trasy Toruńskiej do centrum handlowego Targówek. W ramach tego samego projektu wybudowana zostanie droga rowerowa po wschodniej stronie Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej.

W ramach projektu "Asfaltowe drogi dla rowerów" w kilku lokalizacjach istniejące ścieżki rowerowe zyskają nową, bardziej komfortową dla jazdy nawierzchnię. To najpopularniejszy wśród mieszkańców Warszawy projekt, który będzie realizowany przez ZDM. Zagłosowało na niego ponad 31 tysięcy osób. Remonty zaplanowano na: Grójeckiej na odcinku od Opaczewskiej do Korotyńskiego, Racławickiej – od Żwirki i Wigury do Balonowej, Wybrzeżu Szczecińskim – od mostu średnicowego do Portu Praskiego i Broniewskiego – od Elbląskiej do Krasińskiego.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Pozostałe wiadomości

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Stadion, na podmiejskiej linii średnicowej występowały utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników - informowała w piątek po południu Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Uszkodzony pociąg udało się naprawić w niecałą godzinę.

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem, mówią o "dużej niespodziance", jaka czekała ich na lotnisku.

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niebezpiecznego zderzenia doszło na Bielanach. Na nagraniu, do którego dotarł nasz reporter, widać, jak osobówka wyprzedza pojazd ciężarowy i z impetem zderza się z innym samochodem, jadącym z naprzeciwka.

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl