Inwestycje rowerowe w 2021 roku. Gdzie powstaną nowe ścieżki?

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej

Śródmieście, Bielany, Praga Południe, Ursynów – to tylko niektóre lokalizacje, gdzie urzędnicy zaplanowali uzupełnienie sieci dróg rowerowych w 2021 roku. Sporo planowanych inwestycji to pomysły z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego.

Lista, którą Zarząd Dróg Miejskich przekazał tvnwarszawa.pl, obejmuje łącznie 22 inwestycje rowerowe. Wśród nich znalazły się nie tylko nowe drogi, ale również pasy rowerowe, przejazdy oraz remonty zniszczonej, wysłużonej infrastruktury. - Te inwestycje jesteśmy gotowi wykonać do końca 2021 roku. Zwykle wymagają przetargu i potem robót. W niektórych przypadkach jeszcze wcześniej zatwierdzenia projektu, a potem przetargu i robót. W przeważającej większości są to projekty z budżetu obywatelskiego, a więc mają zapewnione finansowanie – przekazał Jakub Dybalski z ZDM.

Planowane inwestycje rowerowe w 2021 rokutvnwarszawa.pl

Śródmieście bardziej przyjazne rowerzystom

Spora część z zaplanowanych do realizacji inwestycji rowerowych powstanie w Śródmieściu. Ma to związek z zapowiadaną od wielu miesięcy budową Nowego Centrum Warszawy.

Przejazdy rowerowe przy przejściach dla pieszych w obrębie ronda Dmowskiego. W grudniu ZDM poinformował, że zatwierdzony został projekt czterech przejść na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej. Zamiar wytyczenia zebr na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z rondem Dmowskiego pojawił się już sześć lat temu. Urzędnicy stwierdzili w pewnym momencie, że jest to niemożliwe, ale w 2018 roku pomysł powrócił. Od tamtej pory inwestycja łapie kolejne opóźnienia.

Plac Pięciu Rogów to miejsce, gdzie zbiegają się ulice: Chmielna, Bracka, Krucza, Zgoda i Szpitala. Jak zaplanował ratusz, latem przyszłego roku nie będzie tu ruchu samochodowego (poza nielicznymi wyjątkami). Nie będzie też podziału na jezdnię i chodnik. Powstanie jednolita strefa piesza z dopuszczonym ruchem rowerów. 7 grudnia miasto podpisało umowę na realizacje prac.

Wizualizacje placu Pięciu Rogów po przebudowieZDM

Kolejna inwestycja to droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego, której przebieg wytyczony został po zachodniej stronie Marszałkowskiej, przy placu Defilad. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Przejazd przez Aleje Jerozolimskie ma powstać w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. Droga rowerowa będzie łączyła się tu z istniejącym kontrapasem na Poznańskiej, skąd dalej, przez Nowogrodzką będzie można wrócić na Marszałkowską. Inwestycja jest realizacją projektu z budżetu obywatelskiego "Marszałkowską na rowerze". W grudniu ogłoszono przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Prace mają być realizowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Droga rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej (strona wschodnia) powstanie w ramach ogólnomiejskiego projektu budżetu obywatelskiego "Nowe drogi dla rowerów i stojaki rowerowe". Powstanie około 300-metrowy odcinek drogi rowerowej po wschodniej stronie Marszałkowskiej pomiędzy Świętokrzyską a Królewską.

ZDM uzgadnia projekt organizacji ruchu dla pasów rowerowych na Nowym Świecie, rondzie de Gaulle’a i placu Trzech Krzyży na odcinku pomiędzy Smolną a Alejami Ujazdowskimi. Planowana trasa od północy łączyłaby się z odcinkiem ulicy Nowy Świat, na której obowiązuje ograniczenie ruchu samochodów prywatnych, a od południa z istniejącą drogą dla rowerów w Alejach Ujazdowskich.

Gęstsza sieć na Bielanach

W 2021 roku miasto planuje wzmocnić sieć dróg rowerowych na Bielanach. ZDM dysponuje kilkoma gotowymi projektami. W przypadku niektórych inwestycji – projekt jest w fazie przygotowania.

Drogowcy zapewniają, że gotowy jest projekt drogi rowerowej w ciągu Marymonckiej na odcinku od Podleśnej do Smoleńskiego, a także ten dotyczący około 300-metrowej drogi w ciągu Wólczyńskiej od Reymonta do Andersena.

ZDM czeka na projekt wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego po północno-wschodniej stronie Conrada, w ramach projektu BO: "Uzupełnienie siec dróg rowerowych na Chomiczówce". Z kolei projekt "Uzupełnienie sieci tras rowerowych na Wrzecionie i Młocinach" zakłada m.in. budowę drogi rowerowej po północnej stronie Kasprowicza na odcinku od Nocznickiego do Przy Agorze.

Remont jednej z najstarszych dróg rowerowych w stolicy

Kolejne planowane inwestycje są rozsiane po całym mieście. Nowe drogi rowerowe mają powstać m.in. na Pradze Południe, Ursynowie, Mokotowie czy Białołęce. Jak zaznacza ZDM, w 2021 roku remonty przejdą fragmenty istniejącej sieci rowerowej.

W przygotowaniu jest projekt drogi rowerowej w ciągu ulicy Grenadierów, która połączy ścieżki w ciągu alei Stanów Zjednoczonych i ulicy Ostrobramskiej. ZDM zlecił też przygotowanie projektu drogi rowerowej wzdłuż alei Jana Pawła II na odcinku od Stawki do Słonimskiego.

Na Targówku uzgadniany jest projekt organizacji ruchu dla drogi rowerowej na św. Wincentego od ronda Żaba do Kołowej. A na Ursynowie planowana jest droga rowerowa w ciągu ulicy Stryjeńskich na odcinku od Wąwozowej do Przy Bażantarni. Projekt jest w przygotowaniu.

Spoza Budżetu Obywatelskiego pochodzi pomysł przebudowy jednej z najstarszych dróg rowerowych w Warszawie – w ciągu ul. Wąwozowej na odcinku od alei KEN do ul. Rosoła. Remont był już zapowiadany we wrześniu ubiegłego roku. ZDM zapewnia, że gotowy jest projekt budowy drogi rowerowej w ciągu ul. Idzikowskiego na odcinku od Piaseczyńskiej do Sobieskiego.

Z kolei na Pradze Południe w ramach tzw. obwodnicy Gocławia, w ciągu ul. Abrahama powstaną pasy rowerowe. To tylko część zmian w organizacji ruchu, poprawiających bezpieczeństwo na ulicach okalających osiedle.

Niebezpieczne przejście przez "obwodnicę" GocławiaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Budżet Obywatelski na 2021 rok

Jak zaznaczył Jakub Dybalski, kolejne inwestycje pochodzą z ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

To między innymi budowa drogi rowerowej w ciągu ulicy Świderskiej (po jej zachodniej stronie) od mostu Północnego do ulicy Pojarów. A także droga, która ma powstać również w ciągu ulicy Głębockiej na odcinku od ronda Trasy Toruńskiej do centrum handlowego Targówek. W ramach tego samego projektu wybudowana zostanie droga rowerowa po wschodniej stronie Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Królewskiej.

W ramach projektu "Asfaltowe drogi dla rowerów" w kilku lokalizacjach istniejące ścieżki rowerowe zyskają nową, bardziej komfortową dla jazdy nawierzchnię. To najpopularniejszy wśród mieszkańców Warszawy projekt, który będzie realizowany przez ZDM. Zagłosowało na niego ponad 31 tysięcy osób. Remonty zaplanowano na: Grójeckiej na odcinku od Opaczewskiej do Korotyńskiego, Racławickiej – od Żwirki i Wigury do Balonowej, Wybrzeżu Szczecińskim – od mostu średnicowego do Portu Praskiego i Broniewskiego – od Elbląskiej do Krasińskiego.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Pozostałe wiadomości

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Policjanci z Radomia odnaleźli poszukiwanego listem gończym za niepłacenie alimentów 31-latka. Mężczyzna ukrywał się na posesji u rodziny, ale zdradziły go ślady pozostawione na śniegu.

Był poszukiwany listem gończym za niepłacenie alimentów, zdradziły go ślady na śniegu

Był poszukiwany listem gończym za niepłacenie alimentów, zdradziły go ślady na śniegu

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Na trasie S79 niedaleko Lotniska Chopina samochód przewrócił się na bok. Na miejscu pracowały służby.

Samochód przewrócił się na bok na trasie ekspresowej

Samochód przewrócił się na bok na trasie ekspresowej

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli ponad 45 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości przeszło 2,3 miliona złotych i zlikwidowali szlak przerzutowy z Hiszpanii do Polski. Dwie z zatrzymanych osób mają - według śledczych - związki ze środowiskiem warszawskich pseudokibiców.

Zatrzymali cztery osoby, przejęli narkotyki warte ponad dwa miliony złotych i zlikwidowali szlak przerzutowy

Zatrzymali cztery osoby, przejęli narkotyki warte ponad dwa miliony złotych i zlikwidowali szlak przerzutowy

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabicie psa i uszkodzenie ciała. Mężczyzna uderzył matkę w twarz, a po chwili rzucił psem o szafki kuchenne, zwierzę nie przeżyło - poinformowała nadkom. Marta Sulowska z komendy na Woli.

"Rzucił psem o szafki kuchenne, zwierzę nie przeżyło". 32-latek usłyszał zarzuty i trafił do aresztu

"Rzucił psem o szafki kuchenne, zwierzę nie przeżyło". 32-latek usłyszał zarzuty i trafił do aresztu

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Tydzień temu redakcja "Dzień Dobry TVN" w ramach cyklu "Miejska dżungla" przeprowadziła eksperyment, w którym chłopiec bez kurtki siedzi na ławce w zimny dzień – sprawdzano, ile osób przejmie się jego losem. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wstrząsającą historię 14-letniej Natalii. Przez kilka godzin nikt się nią nie interesował - dziewczynka zmarła z wychłodzenia w centrum Andrychowa. Reportaż Bartka Dajnowskiego z "Dzień Dobry TVN". 

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment "Dzień Dobry TVN"

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment "Dzień Dobry TVN"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Dzień Dobry TVN

"Mimo licznych apeli i informacji w mediach o kolejnych tragediach spowodowanych prędkością, dalej widzimy, że niektórzy traktują drogę jak tor wyścigowy" - mówią stołeczni policjanci i dodają, że tacy kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Każdy z bohaterów opublikowanego przez policję filmu został ukarany mandatem w kwocie od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych.

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwaszawa.pl

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamykają rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

Zamykają rondo Sedlaczka

Zamykają rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

Znalazła w sieci atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży konsoli do gier. Ustaliła ze sprzedawcą, że wpłaci na wskazane konto 1600 złotych. Gdy ten dostał pieniądze, kontakt się urwał. W innej sprawie policjanci zatrzymali z kolei podejrzanego o podobne oszustwa. Teraz, w okresie przedświątecznym, apelują o szczególną ostrożność podczas zakupów w sieci.

Zapłaciła za konsolę i kontakt ze sprzedawcą się urwał

Zapłaciła za konsolę i kontakt ze sprzedawcą się urwał

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend, od 1 do 4 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich planuje drugi etap frezowania ulicy Chodeckiej. Kierowcy pojadą objazdami. Nieczynna będzie pętla Bródno-Podgrodzie.

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać od końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Mimo zakazu używania pieców bezklasowych, a tym bardziej palenia odpadami, nie brakuje osób, które w ten sposób "oszczędzają". Tym razem strażnicy miejscy odwiedzili z tego powodu warsztaty: samochodowy na Woli i stolarsko-ślusarski na Ursynowie.

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 1 grudnia, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska – na Moczydle i Stegnach. W mikołajki kolejne - przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Miasto przygotowuje też wiele innych zimowych atrakcji, między innymi półkolonie.

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarzawa.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do placu Bankowego.

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia