Eksperci szacują, że warszawscy uczniowie stracili nawet dwa lata nauki. Na pandemii i reformie edukacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szkoła w pandemii i po nauce zdalnej
Szkoła w pandemii i po nauce zdalnejTVN24
wideo 2/4
Szkoła w pandemii i po nauce zdalnejTVN24

Eksperci z Evidence Institute przeprowadzili badania warszawskich licealistów, chcąc sprawdzić, jak radzą sobie z nauką w szkołach targanych pandemią. Z ich analiz wynika, że wśród nastolatków najwięcej stracili uczniowie obecnych drugich klas liceów.

W badaniu przeprowadzonym przez ekonomistów i specjalistów od systemów edukacji dra Macieja Jakubowskiego i dra Tomasza Gajderowicza na zlecenie stołecznego ratusza udział wzięły 83 szkoły ponadpodstawowe. Łącznie zebrano dane od 4581 uczniów z klas drugich po ośmioletniej podstawówce oraz klas trzecich zarówno po podstawówce, jak i po gimnazjum (to ostatni rocznik, który uczył się w tych szkołach).

Najgorzej wypada przyroda

Ich badanie nawiązuje do międzynarodowych badań kompetencji 15-latków PISA. Oparli się o podobne narzędzia testowe, które mierzyły umiejętności matematyczne, czytania ze zrozumieniem oraz rozumowania w naukach przyrodniczych. Z badań PISA z ubiegłych lat badacze wyodrębnili właśnie grupę warszawskich nastolatków. A ich wyniki porównali z wynikami swoich testów przeprowadzonych na początku tego roku szkolnego.

Tym razem w badaniu uczestniczyła młodzież starsza niż ta, która jest testowana w badaniu PISA, badacze zapewnili, że wzięli to pod uwagę. - Na podstawie naszej wiedzy i badań PISA z poprzednich lat możemy oszacować, że w ciągu roku nauki uczniom powinno przybywać co najmniej około dziesięciu punktów na skali PISA - tłumaczył w piątek w czasie prezentacji danych dr Gajderowicz. I dodawał: - Przyjęliśmy też model, który pozwolił nam odróżnić efekt pandemii od zmian strukturalnych w oświacie, związanych z reformą.

WIĘCEJ O BADANIU PISA. JAK RADZĄ SOBIE POLSCY UCZNIOWIE?

Reforma, czyli likwidacja gimnazjów zaczęła się we wrześniu 2017 roku. Jaki był jej efekt? - Mogliśmy porównać, co wiedzą uczniowie, którzy wcześniej uczyli się w gimnazjach i ci, którzy byli w ośmioletnich podstawówkach - twierdzi dr Jakubowski. - Z naszej analizy wynika, że największą stratę z powodu reformy uczniowie odnotowali w naukach przyrodniczych.

JAK W POLSCE UCZYMY PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH?

Najsłabsi mają największe problemy

A co z nauczaniem zdalnym? Badacze zauważają, że najwięcej tracą na nim uczniowie uważani za najsłabszych. - Są mniej zmotywowani, w ogóle trudniej im się uczyć, więc nie można się dziwić, że zdalne nauczanie w nich mocniej uderza - komentuje dr Jakubowski. Oni tylko z powodu pandemii są - jak mówią badacze - "dwie klasy do tyłu". A i tak, jak podkreślał dr Gajderowicz - szacunki są "bardzo ostrożne".

Badacze tłumaczyli, że z ich analiz wynika, że przeciętni uczniowie w Warszawie stracili dwa lata, bo "na pandemię nałożyła się reforma". - A największą lukę w wiedzy z badanych przez nas grup ma drugi rocznik po reformie, czyli obecni uczniowie drugich klas szkół średnich - zwracał uwagę Jakubowski.

Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za edukację, w czasie prezentacji raportu mówiła: - Dla nas ważne jest, by to wszystko wiedzieć. Chcemy z dyrektorami szkół się pochylić teraz nad tymi wynikami i pomyśleć o rozwiązaniach, które będą korzystne dla uczniów. Jest bardzo źle, a za rok, dwa, trzy może nie być co zbierać, więc musimy działać - dodaje.

Czy podobne problemy mają uczniowie w innych zakątkach Polski? - My analizowaliśmy tylko wyniki z Warszawy, ale nie ma powodów, by uważać, że inni nie mają takich problemów - komentował dr Maciej Jakubowski. - Biorąc pod uwagę, że w badaniach PISA uczniowie z Warszawy wypadają średnio lepiej niż w reszcie kraju, można przypuszczać, że i tu poradzili sobie lepiej - podsumował.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl