Weszli do Wisły "w intencji ochrony rzek". Aktywiści sprzeciwiają się betonowaniu akwenów

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Akcja "Big Jump 2022" nad Wisłą
Akcja "Big Jump 2022" nad Wisłą
TVN24
TVN24Akcja "Big Jump 2022" nad Wisłą

Aktywiści zorganizowali nad Wisłą akcję "Big Jump 2022". Po południu weszli do wody, by zamanifestować sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania akwenów wodnych. Podobne happeningi odbywały się w tym samym czasie w całej Polsce i Europie.

- Celem akcji "Big Jump" jest zwrócenie uwagi na to, że mamy bardzo poważny problem w Polsce, Europie i na całym świecie, jeśli chodzi o zasoby wód słodkich - rzek, jezior oraz wód zmagazynowanych w torfowiskach - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Przemysław Nawrocki z WWF Polska. - Co bardzo ważne z punktu widzenia WWF, to kwestia ogromnego zagrożenia wymarciem gatunków związanych z wodami słodkimi, przykładem są ryby polskie - dodał.

Uczestnicy akcji zebrali się o godzinie 15 na plaży nad Wisłą przy Płycie Desantu. Mieli ze sobą charakterystyczne zielone koszulki i transparenty, z takimi hasłami jak "rzeka to nie autostrada". W ramach happeningu weszli w pewnym momencie do wody.

"W całej Europie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, dziesiątki tysięcy ludzi wchodzi do rzek i innych akwenów, w intencji ich ochrony" - poinformowali organizatorzy wydarzenia. Jak precyzowali, nie chodzi o kąpiel - wystarczy symboliczne zanurzenie stóp czy dłoni, by zamanifestować nasz sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania polskich rzek.

Aktywiści: rzeki powinny być wolne

- Woda powinna być dla ludzi, dla zwierząt czysta, a rzeki powinny być wolne. Mamy coraz większy problem, jeżeli chodzi o wodę. Dotychczasowe rządy oraz rząd, który mamy obecnie, mówią wręcz przeciwnie: coraz więcej musimy betonować, więcej prostować - stwierdził Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Tłumaczył też, że takie działania w połączeniu ze zmianami klimatu będą skutkowały coraz częstszym występowaniem suszy i powodzi.

Organizatorami wydarzenia byli Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska, kolektyw Siostry Rzeki i Koalicja Czas na Odrę oraz Greenpeace Polska.

Zaślepka materiału TVN24GO
Reportaż "Temat rzeka"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości